Jump to content

Proiectoare "clipitoare"


Recommended Posts

Stateam azi plictisit si mi-a venit ideea de a face un montaj mic sa fac proiectoarele sa "clipeasca".

Acu', intreb eu ca am vazut pe unii care au, trebuie altfel de becuri sau merg alea originale ? Adica nu as vrea sa "clipeasca" de cateva ori si sa se arda.

 

Si inca o intrebare pentru cei care au: la voi comanda vine direct sau prin releu ?

Link to comment
Share on other sites

La masinile serioase comanda vine prin relee, nu direct din butonul din bord. Acum, mai nou, sunt relee statice, cu tiristori, semiconductori etc, nu se mai aude clic-ul ala la conectare :)

Montajele care le vezi la unii sunt cu becuri speciale...insa nu mai utilizezi proiectorul ca proiector..decat daca-i dai alta gaura si-i bagi pe acolo becul ala stroboscolpic...montajele se gasesc la magazine cu briz-briz-uri turcesti pentru auto..cam 30-50ron un montaj cu tot cu 2 becuri :blink:

Link to comment
Share on other sites

Stateam azi plictisit si mi-a venit ideea de a face un montaj mic sa fac proiectoarele sa "clipeasca".

Acu', intreb eu ca am vazut pe unii care au, trebuie altfel de becuri sau merg alea originale ? Adica nu as vrea sa "clipeasca" de cateva ori si sa se arda.

 

Si inca o intrebare pentru cei care au: la voi comanda vine direct sau prin releu ?

146906[/snapback]

 

si ce faci cu ele???? o sa-ti ia politia certificatul de inmatriculare pt lumini neomologate.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

si ce faci cu ele???? o sa-ti ia politia certificatul de inmatriculare pt lumini neomologate.... :blink:

147032[/snapback]

 

sa fie smecher vere :)

 

am vazut asa ceva pe un 3-ar si erau beton. numa cred ca o sa ai probleme serioase cu politia.

Link to comment
Share on other sites

La masinile serioase comanda vine prin relee, nu direct din butonul din bord.

146934[/snapback]

 

Ma intrebam daca montajele "de fabrica" utilizeaza releul de pe masina sau au propriul sistem de comanda (fie el cu releu, tiristor, s.a.).

 

Daca utilizez becurile originale sau unele care suporta acest mod stroboscopic nu are politia ce sa-mi faca ca le zic ceva de genul "draq stie ce au, cred ca nu e contact bun, o sa ma duc la un electrician...bine ca mi-ati spus cum fac ca eu nu mi-am dat seama, pe cuvant, saru' mana").

 

Si apropo de "ce faci cu ele", vreau sa fac ceva la masina dar alte cheltuieli din ultimul timp mi-au cam limitat fondurile si pana mai creste rezerva de capital imi vin idei de astea (aiurite).

Link to comment
Share on other sites

ia`ti d`aici ,nu`i decat ~300Eur un set.cat despre politie,daca bagi povestea asta........good luck! :blink:

147274[/snapback]

 

...nu o sa dau atatia bani pe o chestie nefolositoare. Daca tot e vorba de abtibilduri mai bine angel-eyes si eleron M. Nu vroiam sa cumpar, mai degraba era vorba de o chestie pe care sa o fac eu, dar daca gasesc, cum zicea iulian518i, la 30-50 RON poate cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.