Jump to content

Recommended Posts

Salut,

am o mica problema si anume in doua locuri (mici in dimensiune pe vremuri) in care mi se desprinde lacul...erau de marimea unei monezi si acum de la spuma activa din spalatorie s-au marit...ce fac? cum remediez problema? pot sa o fac acasa sau merg la vopsitorie? Am inteles ca exista spray cu lac, e bun? a incercat cineva asta? ati patit asa ceva?

o zi buna multumesc!!!

Link to comment
Share on other sites

da am patit

 

masina a fost revopsita??

 

din pacate daca incepe sa se exfolieze pe o zona,problema se va extinde mai ales de la aparatele cu presiune din spalatorii

 

atentioneaza i pe baieti sa dea de la distanta pe zona respectiva

ca solutii nu vad ce ai putea face...depinde in ce zona e

 

normal ar trebui matuita zonal si dat strat de lac la vopsitorie,eventual cu lac de pierdere si apoi polish etc stiu meseriasii...

 

cu spray uri nu te sfatuiesc pt. ca nu tine si se va vedea urat daca nu faci retusul cum trebuie

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

deci tre' sa merg la vopsitorie cu ea sa mi-o faca...in acel loc a fost vopsita in trecut de fostul proprietar care sustine ca ar fi mers la bavaria(locuia in buc) pt aceasta operatie...

in fine o sa merg zilele urmatoare..

mersi!!!

Link to comment
Share on other sites

deci tre' sa merg la vopsitorie cu ea sa mi-o faca...in acel loc a fost vopsita in trecut de fostul proprietar care sustine ca ar fi mers la bavaria(locuia in buc) pt aceasta operatie...

in fine o sa merg zilele urmatoare..

mersi!!!

 

bavaria nu e un etalon de calitate asa ca poti considera ca a fost la orice vopsitorie . elementul are 2 ani garantie . Si eu am problema asta , masina are ceva vopsit la Grand garage pe casco , un service prost , penibil la care nu are rost sa apelez la garantie pt ca oricum va iesi la fel . :pirate:

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

bavaria nu e un etalon de calitate asa ca poti considera ca a fost la orice vopsitorie . elementul are 2 ani garantie . Si eu am problema asta , masina are ceva vopsit la Grand garage pe casco , un service prost , penibil la care nu are rost sa apelez la garantie pt ca oricum va iesi la fel . :pirate:

deci trebuie sa-mi aleg o vopsitorie buna ca mai am si bara din fata de vopsit ca mi-a dat azi unu de m-a julit :angry2:

plus de asta in bara din spate am gasit o crapatura destul de frumusica...o parchez pe bloc de acum, m-a inebunesc zgarieturile si loviturile ce le gasesc in fiecare zi pe masina...am o lista destul de lunga cu zgarieturi si lovituri provenite de cine stie unde...

PS: aveti idee cat ar ajunge casco pt masina mea?(e46/2004)

Link to comment
Share on other sites

deci trebuie sa-mi aleg o vopsitorie buna ca mai am si bara din fata de vopsit ca mi-a dat azi unu de m-a julit :angry2:

plus de asta in bara din spate am gasit o crapatura destul de frumusica...o parchez pe bloc de acum, m-a inebunesc zgarieturile si loviturile ce le gasesc in fiecare zi pe masina...am o lista destul de lunga cu zgarieturi si lovituri provenite de cine stie unde...

PS: aveti idee cat ar ajunge casco pt masina mea?(e46/2004)

 

Casco undeva intre 700 si 900euro,depinde unde iti faci,cu ce clauze si pe cine cunosti!

Link to comment
Share on other sites

Decat casco mai bine garaj. Te asigur ca nu face nici mama casco-ului cat un garaj. La concluzia asta am ajuns mai ales ca nu vorbim de masini scumpe.Plus ca la mai multe vizite o sa-ti mareasca rata, stii rutina.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

am o mica problema si anume in doua locuri (mici in dimensiune pe vremuri) in care mi se desprinde lacul...erau de marimea unei monezi si acum de la spuma activa din spalatorie s-au marit...ce fac? cum remediez problema? pot sa o fac acasa sau merg la vopsitorie? Am inteles ca exista spray cu lac, e bun? a incercat cineva asta? ati patit asa ceva?

o zi buna multumesc!!!

 

Cauza exfolierii : Tehnica de matuire a unei piese se face in 3-4 etape

-smirghel de 800

-smirghel de 1500

-smirghel de 2000 ( aceasta etapa o poti sari in functie de ce vopsea folosesti - mod de acoperire )

-pasta de matuit

 

Operatile se fac riguros si cu atentie sa nu scapi vreo portiune.

 

La tine au sarit sigur 3 etape din 4. Lacul se exfoliaza numai daca suprafata nu a fost bine matuita. Bine inteles ca alt vinovat poate fi chiar lacul de proasta calitate ( mai rar ).

 

Remediere : Trebuie refacuta piesa respectiva. Dar.... iti propun sa te pui sa iti matuiesti bine masina dinou si sa ii dai un lac toata dinou ( in cazul tau fi foarte riguros la prima etapa cu smirghel de 800, va trebuii sa dai tot lacul vechi jos . Atentie ! SA NU STRAPUNGI STRATUL DE VOPSEA , mai bine lasi pe un pregaatitor de masini bun sa faca operatia )

Link to comment
Share on other sites

masina e revopsita integral ?

vopsea (culoarea) e pe apa sau diluant ?

de cat timp ai masina ?

cate polishari / tratamente de alt fel ai facut de cand ai masina ?

atentie la degresare.

ce element e afectat ?

masina nu e revopsita in totalitate... a fost zgariata si vopsita nimic grav pana acum cand a inceput sa se exfolieze lacul :getlost:

nu de foarte mult timp am masina

nu i-am facut nici un polish de cand o am

elementul afecatat este plafonul masinii..

 

Se gasesc solutii daca vrei cu adevarat!

Uite!

PS: E doar de umor, nu te superi, nu? We cool? :)

:laugh: nu ma supar we cool

mai e si de DJ masina o sa-l caut sa-l intreb cum si-a facut cotetu :wacko:

 

Cauza exfolierii : Tehnica de matuire a unei piese se face in 3-4 etape

-smirghel de 800

-smirghel de 1500

-smirghel de 2000 ( aceasta etapa o poti sari in functie de ce vopsea folosesti - mod de acoperire )

-pasta de matuit

 

Operatile se fac riguros si cu atentie sa nu scapi vreo portiune.

 

La tine au sarit sigur 3 etape din 4. Lacul se exfoliaza numai daca suprafata nu a fost bine matuita. Bine inteles ca alt vinovat poate fi chiar lacul de proasta calitate ( mai rar ).

 

Remediere : Trebuie refacuta piesa respectiva. Dar.... iti propun sa te pui sa iti matuiesti bine masina dinou si sa ii dai un lac toata dinou ( in cazul tau fi foarte riguros la prima etapa cu smirghel de 800, va trebuii sa dai tot lacul vechi jos . Atentie ! SA NU STRAPUNGI STRATUL DE VOPSEA , mai bine lasi pe un pregaatitor de masini bun sa faca operatia )

piesa respectiva nu este foarte mare, este cadrul acela de deasupra usii,pe plafon, nu stiu cum sa explic poate gasesc o poza si va arat...merita o vopsire integrala a masinii? daca dupa 1 an jumate se intampla ceva asemanator? Vad ca te pricepi, sti vreun vopsitor bun sau o vopsitorie pe care o recomanzi, sau poate chiar tu faci asta?

Link to comment
Share on other sites

piesa respectiva nu este foarte mare, este cadrul acela de deasupra usii,pe plafon, nu stiu cum sa explic poate gasesc o poza si va arat...merita o vopsire integrala a masinii? daca dupa 1 an jumate se intampla ceva asemanator? Vad ca te pricepi, sti vreun vopsitor bun sau o vopsitorie pe care o recomanzi, sau poate chiar tu faci asta?

 

 

Acuma in timp ce scriam mi-a venit in cap a 3-a cauza. Daca duapa stratul de vopsea, vopsitorul a asteptat foarte mult timp pana sa dea stratul de lac, lacul nu a mai facut priza cu vopseaua ( asta e , acuma imi dau seama ca e exclus varianta cu matuitu, deoarece, daca era de la matuit, trebuia sa se exfolieze si stratul de vopsea ).

 

Deci 2 motive sunt la neconformitatile tale :

- lac foarte prost

- timp mare intre straturi

 

Din pacate, oricare ar fi motivul, o sa ai in viitor si alte portiuni de exfoliere ( asa e logic, dar... poate nu...depinde )

 

 

 

 

Sunt inspector calitate la o firma de mobila. Aici ma canfrunt des cu probleme de genu exfoliere.

 

Dar am si o veste buna. Prietenu meu cel mai bun e un mare vopsitor auto. Deoarece stim toti pe momente de criza bani sunt din ce in ce mai putini, are si manopere foarte mici. Daca nu ma insel 100-150 Ron piesa + vopseaua ( restu de materiale le are el ). AAA......dar in Timisoara.

 

Ai nr meu aici 0766390639 , suni si te pun in contact cu el.

 

 

PS: daca nu e deranjanta exfolierea doar la acea piesa mica, eu zic sa o lasi asa. Cat tine de protectia masini contra apei in zona respectiva, este intradevar mai scazuta dar nu se va intampla nimic cel putin 2-3 ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.