Jump to content

Faruri e36 luate de pe masina de Anglia


roby_m

Recommended Posts

Salut

 

Am facut ieri un schimb, am dat farurile mele fara lupa si am luat unele tot Bosch, dar cu lupa.

Pe drum am observat ca cel stang batea mai sus decat cel din dreapta - provenienta Anglia clar.

 

Se pot regla corect doar din imbusurile lor sau mai e nevoie si de alte modificari?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Concluzie, nu se pot regla pentru a lumina corect pentru sensul de mers normal. Farul drept, cu reglajul la maxim, are varful undei de lumina suprapusa peste cea a celui stang.

 

Deci, farurile luate de pe masinile cu volan pe dreapta, pt e36 cel putin, nu se pot regla sa lumineze corect pt noi.

Link to comment
Share on other sites

In cazul farurilor cu lupa diferenta dintre farurile montate pe masini cu volan pe dreapta si volan pe stanga este exemplificata mai jos in imagine, lupele au o tablita in interior si nu se poate inversa. Daca vrei sa pastrezi farurile poti sa schimbi lupele si totul e ok.http://imageshack.us/photo/my-images/809/comparatiefaruri.jpg/ Edited by nonic
Link to comment
Share on other sites

In cazul farurilor cu lupa diferenta dintre farurile montate pe masini cu volan pe dreapta si volan pe stanga este exemplificata mai jos in imagine, lupele au o tablita in interior si nu se poate inversa. Daca vrei sa pastrezi farurile poti sa schimbi lupele si totul e ok.http://imageshack.us/photo/my-images/809/comparatiefaruri.jpg/

 

Excelent desenul, asta am vrut sa spun cu "forma luminii proiectate".

 

Il mai atasez odata sa se vada direct:

http://img809.imageshack.us/img809/5671/comparatiefaruri.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Nu poti face nimic pentru a lumina exact ca cele de pe masinile cu volan pe stanga.

Exista solutia de a nu mai deranja ceilalti participanti la trafic oprimand o parte din fascicolul luminos (cea oblica ascendenta - care la tine bate spre sus-stanga in loc de sus-dreapta) lipind niste buline abtipild pe faruri. Modelul il gasesti pe net sau la majoritatea masinilor care vin din Anglia pentru ca se pun la vama.

Farul va lumina bine, fara partea aceea destinata in special pietonilor, biciclistilor, carutelor, in general obstacolelor de pe marginea drumurilor.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

la e36 stiu ca se pot desface lupele, se scoate tablita aia ptr fascicul lumina si se inlocuieste cu una de lupe ptr cvolan stanga.

 

farurile de anglia le rup ochii celor din sens opus, daca mai e si xenon... :pinch: chiar si reglate in jos maxim.

 

intrebare:

 

daca s-ar scoate tablitele alea din lupe, de tot, ar bate aiurea rau, fasciculul de lumina? imprastiat?

 

ma gandesc ca ar bate ca si cum ai avea faruri de...anglia si non-anglia..la un loc.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

@max83, nu mai da sfaturi de-astea ca te crede lumea...

 

acele "tablite", in realitate obturatoare directionale, NU SE SCOT :excl:

 

dimpotriva ele trebuie sa ramana la locul lor... doar se redirectioneaza spre L, nu spre R (cum au farurile de UK)

 

ma gandesc ca ar bate ca si cum ai avea faruri de...anglia si non-anglia..la un loc.

BINGO :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

pai intrebam doar...

 

si eu cred ca se scot, si se pun cele ptr LHD. cele deja existente RHD nu cred ca se pot adapta sa bata invers, inspre drepata in loc de stanga.

 

am desfacut lupa de e36 si stiu ca se scot obturatoarele, prinse in surubele.

 

ps: care ar fi diferenta intre niste faruri cu lupe fara obturator deloc, si niste faruri fara lupa? :rolleyes:

 

nu cred ca se compara nimic, cu farurile fara lupa, si xenon pe ele :pinch: nici macar o lupa fara obturator...

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

pai intrebam doar...

...

ps: care ar fi diferenta intre niste faruri cu lupe fara obturator deloc, si niste faruri fara lupa? :rolleyes:

e cel putin o diferenta, de focalizare a fasciculului luminos...

nu cred ca se compara nimic, cu farurile fara lupa, si xenon pe ele :pinch:

mda, ca la noi sunt o gramada de inconstienti care isi pun xenon direct pe acele faruri, asta e o alta problema <_>

[...] nici macar o lupa fara obturator...

ba sa stii ca, desi pare hilar, farurile normale, fara lupe, au oglinda construita astfel incat sa focalizeze lumina corect...

pe cand prin lupe lumina iese nefocalizata, mai e si amplificata de efectul lupei si dispersata in toate directiile... :eek:

oricum ai da-o, tot nu e bine

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.