Jump to content

Schimb turbina e46 - turbina noua fluiera


ravenlord

Recommended Posts

De ceva vreme am observat o vibratie la acceleratie pe la 1800 spre 2000. Am fost la service, axul turbinei avea un pic de joc asa ca am comandat turbina noua (masina e e46 din 2004 320d, euro 4 - deci nu se poate reconditiona turbina, doar cumpara alta).

Acuma cu turbina noua a disparut vibratia, dar fluiera intre 1200 si 2500 destul de puternic, dupa aceea parca nu se mai aude (poate acopera motorul). Iar cand iau piciorul de pe acceleratie fluiera cu un sunet un pic mai adanc.

Poate fi turbina noua defecta? Din fabricatie? Masina de tras trage aproximativ la fel ca si cu turbina veche. O sa inregistrez sunetul cand am timp, poate are cineva vro idee. Teoretic sunt montate bine furtunele care ies si intra.

Edited by ravenlord
Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream ca fluiera de 50 000 km , nu ca are masina atat.

Eh.oricum si eu mi-as dori sa am putini km dar daca as vindeo pun pariu ca nu m-ar crede nimeni,ar zice ca i-am dat inapoi.

Si eu am o turbina defecta acasa.as vrea sa o repar si sa o vand.astia care fac reclama pe site ca le reconditioneaza or fi seriosi?

Link to comment
Share on other sites

cat a costat?..ai luat noua sau reconditionata?

Am luat noua din germania, astea nu se pot reconditiona ca au comanda electronica. Garrett cica, ca ala e si originalul. 915 eur + transport.

 

Pe cea veche ti-au dat-o inapoi?

Normal ca mi-a dat-o inapoi, aia veche avea aproape 240000 de km. Si la accelerare vibra destul de puternic, si baga ulei in admisie. In 5000 de km mi-a mancat cam .7 litri de ulei.

 

cand turezi se aude ca un fel de sssit pe la 2000? cand scimbi viteza se aude aces sunet de suflu? daca se aude asa at e buna turbina.daca se aude foarte tare ar trebui sa te bucuri,multi si-ar dori :p

Exact asa suna, dar suna tare .. adica de parca as avea nuj ce turbina sport :). Im amintea un pic de un Impreza WRX STi .. dar doar un pic. Incepe ssssst pe la 1400 sau un pic mai jos si se aude pana la vro 2500-2600. Cand schimb atunci se aude un suflu mai adanc.

 

Daca careva e in BV si are chef sa auda sa zica si ii arat :D. Intre timp cred ca fac filmulet cand am un pic de timp si pun pe youtube.

Edited by ravenlord
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.