Jump to content

coloana directie


adi_fox07

Recommended Posts

salut.

 

am un mic ticait in volan la denivelari sau la curbe mai mari. cand masina e oprita, daca misc de volan, se aude acel ticait. problema este din axul volanului. am miscat cu mana de el si are un mic joc. cred ca este vorba de acel ax cardanic care imbina coloana de directie cu caseta de directie ( piesa 5, cred: http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=NC51&mospid=47751&btnr=32_1435&hg=32&fg=30)

 

in acest caz ce se schimba? tot axul volanului?

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

salut.

 

am un mic ticait in volan la denivelari sau la curbe mai mari. cand masina e oprita, daca misc de volan, se aude acel ticait. problema este din axul volanului. am miscat cu mana de el si are un mic joc. cred ca este vorba de acel ax cardanic care imbina coloana de directie cu caseta de directie ( piesa 5, cred: http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=NC51&mospid=47751&btnr=32_1435&hg=32&fg=30)

 

in acest caz ce se schimba? tot axul volanului?

bucsele la motor.

verifica si capete de bara. cand virezi la max stanga sau dreapta face tzanc. si incers la fel.

 

in cazul in care ai tzacanit intre volan si scaun undeva spre butucul la cheie :D e grav ! ... anunta-ma dak ai rezolvat ceva.

Edited by Passion
Link to comment
Share on other sites

ticaitul nu se aude cand invart la maxim de volan. se aude mult mai devreme, adica cum misc de volan. de ex daca ma joc cu el si misc repede stanga dreapta, fara ca rotile sa se miste prea mult, se aude. si am un joc in axul acela care duce de la violan in caseta. misc cu mana de el si se aude ticaitul respectiv.

 

nu au treaba bucsele motor sau bieletele. totul este din axul volanului

Link to comment
Share on other sites

ticaitul nu se aude cand invart la maxim de volan. se aude mult mai devreme, adica cum misc de volan. de ex daca ma joc cu el si misc repede stanga dreapta, fara ca rotile sa se miste prea mult, se aude. si am un joc in axul acela care duce de la violan in caseta. misc cu mana de el si se aude ticaitul respectiv.

 

nu au treaba bucsele motor sau bieletele. totul este din axul volanului

 

ai seria 5 frate... dai o fuga pana la bavaria si verifica.... nu te duce la filaret, dute la bavaria din baneasa si fa-i un test... vezi care e problema nu sta asa ca poate afecteaza altele si o ti in parcare pe urma... ai grija....

 

Dasta se intampla atatea accidente cu masinile astea bune... ca nu sunt intretinute... e usor sa o cumperi dar intretinerea este costisitoare... si cum fac romanii cumpara sh-uri si aftermarket... " lasa ca merge " se intampla nenorociri. nu va bateti joc de masinile astea ca sunt chiar masini de lux !

Link to comment
Share on other sites

ai seria 5 frate... dai o fuga pana la bavaria si verifica.... nu te duce la filaret, dute la bavaria din baneasa si fa-i un test... vezi care e problema nu sta asa ca poate afecteaza altele si o ti in parcare pe urma... ai grija....

 

Dasta se intampla atatea accidente cu masinile astea bune... ca nu sunt intretinute... e usor sa o cumperi dar intretinerea este costisitoare... si cum fac romanii cumpara sh-uri si aftermarket... " lasa ca merge " se intampla nenorociri. nu va bateti joc de masinile astea ca sunt chiar masini de lux !

 

nu e vorba de dus la bavaria sau la reprezentanta. masina nu are o problema asa de grava. nu are joc in volan, directia e foarte buna. doar ca are acel ticait si vroiam sa stiu daca a mai avut cineva un asemenea caz

 

Daca lovesti cu podul palmei in volan, in partea de jos mai ales, se aude un sunet metalic? Pe coloana de directie, pe ax mai exact se afla o bucsa care de la gropi se duce....

 

nu se aute absolut nimic daca bati in vloan

 

nu stiam de acele bucse. cred ca de la alea s-ar putea sa fie. o sa le verific

Link to comment
Share on other sites

ai seria 5 frate... dai o fuga pana la bavaria si verifica.... nu te duce la filaret, dute la bavaria din baneasa si fa-i un test... vezi care e problema nu sta asa ca poate afecteaza altele si o ti in parcare pe urma... ai grija....

 

Dasta se intampla atatea accidente cu masinile astea bune... ca nu sunt intretinute... e usor sa o cumperi dar intretinerea este costisitoare... si cum fac romanii cumpara sh-uri si aftermarket... " lasa ca merge " se intampla nenorociri. nu va bateti joc de masinile astea ca sunt chiar masini de lux !

Daca mergi la Bavaria cu zgomot la directie o sa te puna sa schimbi caseta de directie.Vad ca esti cam nou pe aici ,omul vrea sa gaseasca adevarata problema nu bani luati cu japca pe tampeni.

Seria 5 prezinta cam in 90% din cazuri acel tacanit la directie.La tine probabil nu este problema cunoscuta pentru ca la tine face doar pe loc.Posibil sa fie imbinarea aceea daca zici ca are un mic joc.

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi la Bavaria cu zgomot la directie o sa te puna sa schimbi caseta de directie.Vad ca esti cam nou pe aici ,omul vrea sa gaseasca adevarata problema nu bani luati cu japca pe tampeni.

Seria 5 prezinta cam in 90% din cazuri acel tacanit la directie.La tine probabil nu este problema cunoscuta pentru ca la tine face doar pe loc.Posibil sa fie imbinarea aceea daca zici ca are un mic joc.

 

 

 

Daca vrei iti recomand sa te duci la bavaria de la baneasa... acolo nu te trag in tzeapa si incearca sa fi hotarat pe tine cand te duci. am fost la multe service-uri din bucuresti... insa cei mai jepcari au fost cei de la filaret.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am gasit de unde se aude sunetul.

provine de la imbinarea dintre caseta de directie si coloana volanului( ce e incercuit in imagine). are un mic joc acolo. acum intrebarea mea este ce trebuie sa schimb acolo?

Acolo e o cruce cardanica, care de obicei ar trebui sa se poata schimba. Atentie la pozitionarea volanului la montaj. Roti drepte, volan drept :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

salut.

 

am un mic ticait in volan la denivelari sau la curbe mai mari. cand masina e oprita, daca misc de volan, se aude acel ticait. problema este din axul volanului. am miscat cu mana de el si are un mic joc. cred ca este vorba de acel ax cardanic care imbina coloana de directie cu caseta de directie ( piesa 5, cred: http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=NC51&mospid=47751&btnr=32_1435&hg=32&fg=30)

 

in acest caz ce se schimba? tot axul volanului?

verifica daca este stransa bine strut bara dintre clopotele de la amotizoarele fata, mai bine spus acea bara care e prinsa intre telescoapele fata....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 11 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.