Jump to content

Probleme 320d !


Recommended Posts

Scuze de deranj... am un BMW 320d din 2003 si am reusit sa-i termin turbina... sau mai este o varianta sa fi cumparat masina cu problema asta... este prima mea masina diesel...

Dati-mi si mie cateva indicatii... daca exista ceva restrictii... despre cum trebuie condus un diesel (BMW) :) ... sa nu mai stric inca o turbina...

Singurul lucru aflat de curand este ca daca merg cu masina mai sportiv tebuie sa nu o opresc imediat... :blink:

Edited by 320dA_e46
Link to comment
Share on other sites

Scuze de deranj... am un BMW 320d din 2003 si am reusit sa-i termin turbina... sau mai este o varianta sa fi cumparat masina cu problema asta... este prima mea masina diesel...

Dati-mi si mie cateva indicatii... daca exista ceva restrictii... despre cum trebuie condus un diesel (BMW) :) ... sa nu mai stric inca o turbina...

Singurul lucru aflat de curand este ca daca merg cu masina mai sportiv tebuie sa nu o opresc imediat... :blink:

148396[/snapback]

 

Cat ai dat pe turbina? si daca este noua sau sh?

Link to comment
Share on other sites

pai cred ca cel mai bun sfat este sa nu o turezi cand e motorul rece si sa nu schimbi chiar si cand e motorul cald in zona rosie.Daca vrei turatii inalte ar fi fost mai indicat un benzinar.Diesel inseamna cuplu la turatii joase.Apropo.Sa inteleg ca ai schimbat deja turbina ...cat te-a costat ?
Link to comment
Share on other sites

~ 1300 euro fara montaj, si am inteles ca au reprogramat DDE, mi-au explicat cei de la reprezentanta dar nu am inteles prea bine, dar acum totul este OK.

149970[/snapback]

 

Am inteles ca nu este neaparat necesara reprogramarea DDE... aceasi problema am si eu... :blink: dar eu mai astept sa vad daca este OK... cei de la AB mi-au spus ca ar mai trebui verificat si debitmetrul... SPER CA TOTUL SA FIE BINE... :)

Link to comment
Share on other sites

ce simptome avea masina cand a picat turbina?

150005[/snapback]

 

La mine nu mai tragea dupa 3000 ture si dadea cu putin fum cand plecam mai tare... am fost cu ea la un test in vitan si surpriza... puterea motorului de la 150cp avea cam 125 cai si aia niste martoage obosite :) ... asa ca m-am hotarat sa le dau ceva jar sa-i transform in super armasari... :)

aaa... si mai dadea si cu putin ulei...

 

P.S. nu incercati sa mergeti la cine stie ce meserias sa va reconditioneze turbina... :blink: chiar daca va ofera garantie... NU SE RECONDITIONEAZA !!!... doar daca ai kit original... si am impresia ca ala nu se mai fabrica...

Link to comment
Share on other sites

ca sa fiu rau: esti sigur ca ti-au pus parbriz de ala?:)) porti cumva ochelari?daca da sa stii ca ochelarii de vedere au oricum filtru uv ,unii chiar 100%!si nu ca iai fi cerut tu in mod special asa dar asa vin lentilele tratate.

off topic:Asta aviz celor care isi cumpara ochelari de soare cu 3 lei si protectie reala 0.Iti fac mai mult rau pt ca lentila respectiva e inchisa la culoare=>pupila dilatata=>intra uv in ochi

p.s. de unde ai cumparat turbina?mi se pare cam scumpa..:blink:

150416[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

ca sa fiu rau: esti sigur ca ti-au pus parbriz de ala?:)) porti cumva ochelari?daca da sa stii ca ochelarii de vedere au oricum filtru uv ,unii chiar 100%!si nu ca iai fi cerut tu in mod special asa dar asa vin lentilele tratate.

150416[/snapback]

 

Este sigur cu protectie UV... nu port ochelari :) ... oricum parbrizul a fost platit de CASCO :blink:

Link to comment
Share on other sites

rau faci ca iei numai de la ab,pt ca la unele te umfla rau.O sa-ti dau un exemplu:filtrele de aer pe care le iei de la ab scrie pe ele bmw si codul.Daca cumperi filtre Mann pt bmw o sa vezi ca sunt acelasi cod,de fapt cei de la ab vand filtre Mann pe care scrie bmw si codul Mann.La fel cu elemente de suspensie(vezi Lenforder) sau Boge(flansa ax cardanic)
Link to comment
Share on other sites

rau faci ca iei numai de la ab,pt ca la unele te umfla rau.O sa-ti dau un exemplu:filtrele de aer pe care le iei de la ab scrie pe ele bmw si codul.Daca cumperi filtre Mann pt bmw o sa vezi ca sunt acelasi cod,de fapt cei de la ab vand filtre Mann pe care scrie bmw si codul Mann.La fel cu elemente de suspensie(vezi Lenforder) sau Boge(flansa ax cardanic)

150598[/snapback]

 

Bun... am inteles acest lucru, ca doar nu o avea BMW fabrici pt. diferite componente... dar care este diferenta de pret...???

 

P.S. Stiai ca MANN fabrica o parte din produse in Turcia ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.