Jump to content

Nelamurire RCA accident


geovisco

Recommended Posts

Salut,

 

 

Am si eu o problema. Azi am facut un accident cu un baiat care conducea un chrysler vechi cu numere de spania. Am considerat ca eu am fost vinovat. Eu am un seria 3 e90 la care mi s-a spart bara din fata, iar la el s-a rupt roata dreapta spate. Nimic neobisnuit pana aici. Recunoscandu-mi vina am zis ca ii dau rca-ul meu ca sa facem constatare amiabila. Eu avand si asigurare casco si o avarie nu foarte rea, am zis sa nu mergem la poolitie pt ca riscam sa imi suspende permisul. A venit taica-su si a inceput sa ma ameninte ca daca nu ii duc eu masina la sevice cu platforma nu face amiablia. Dupa ce am stat in dubii daca sa fac asta sau nu, avand posibilitatea sa folosesc o platforma am decis sa ii duc masina la un service. Cand a fost vorba sa completam fisele pentru constatarea amiabila SURPRIZA (Sau NU) Omul nu avea asigurare! Acest lucru ma pune in dificultate pentru ca el nu poate sa isi repare masina pe rca-ul meu in conditiile astea si acum ma bate la cap ca vezi doamne fiind vina mea eu trebuie sa ii rezolv problema.

 

Ce credeti ca as putea sa fac ca sa scap de beleaua asta?

Esti in regula cu toate ca omu, pregatit pentru situatii din astea si dai de unul din asta de care nu mai scapi.

Ce credeti ca ar face politia in situatia asta ?

Din ce spui tu, vina este a ta, mai ales ca ti-ai recunoscut-o, n-are nici o legatura faptul ca ala nu are rca, isi poate repara masina fara probleme pe rca-ul tau(vinovat). In cazul in care nu va intelegeti amiabil, mergeti la politie si fiecare va suporta rigorile legii, tu pentru faptul ca n-ai acordat prioritate, el pentru faptul ca n-are rca valabil.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu era ala atat de prost, te ruga sa amanati declararea accidentului cu 2 zile, isi facea asigurare atunci si totul era ok....asta poti face si acum si nu mai doare capul pe nimeni....desi nu e ortodox, rezolva toata treaba fara mari dureri de cap si santaje...

 

Daca tu chemai politia, ii ridica si numerele de inmatriculare de la taraba lui...

 

Nu cunosti nici un politist, sa-l intrebi exact cum pun ei problema aici (nu procedeaza toti la fel, chiar de legea e una) ?...nu cred ca-ti ia permisul....

Link to comment
Share on other sites

din cate am inteles pana acum, el a iesit de pe o strada secundara, era deja pe prima banda iar ala a schimbat banda si de aceea l-a lovit in roata din spate, ca ala a schimbat benzile. daca colegul nostri iesea ca neghiobu' si nu se asigura, il lovea in partea din fata, sai ii facea o "mica" dunga din fata si pana in spate.

 

legea este interpretabila, deci....

 

 

le:

Art.10. - (1) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al caror termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat, precum si a celor neasigurate pentru raspundere civila pentru caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie.

 

 

 

 

@LYM: ala fara asigurare, a circulat sau nu pe drumurile publice?

Este interzis, in sensul ca in caz contrar esti pasibil de o contraventie, nu ca vei fi omorat cu pietre in piata la Big...e usor sa dai citate din decret, cautand in "gugle" dar trebuie sa sti ce citate sa dai in cauza, cat despre interpretabilitatea legii....

Link to comment
Share on other sites

Din ce spui tu, vina este a ta, mai ales ca ti-ai recunoscut-o, n-are nici o legatura faptul ca ala nu are rca, isi poate repara masina fara probleme pe rca-ul tau(vinovat). In cazul in care nu va intelegeti amiabil, mergeti la politie si fiecare va suporta rigorile legii, tu pentru faptul ca n-ai acordat prioritate, el pentru faptul ca n-are rca valabil.

da, nu zic ca nu ai dreptate, dar si la amiabila, iti cer actelel chiar daca esti nevinovat, se fac copii etc.

ca sa mearga treaba cum trebuie, ala tre sa isi faca asigurare, apoi voi sa faceti amiabila.

 

 

le: @vip72: iti pun si tie aceeasi intrebare, ala putea merge regulamentar pe dumurile publice fara asigurare?

 

da, scriu din codul rutier chestii fara noima, exact cum ar fii sa circuli fara asigurare....pffff

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

da, nu zic ca nu ai dreptate, dar si la amiabila, iti cer actelel chiar daca esti nevinovat, se fac copii etc.

ca sa mearga treaba cum trebuie, ala tre sa isi faca asigurare, apoi voi sa faceti amiabila.

 

 

le: @vip72: iti pun si tie aceeasi intrebare, ala putea merge regulamentar pe dumurile publice fara asigurare?

 

da, scriu din codul rutier chestii fara noima, exact cum ar fii sa circuli fara asigurare....pffff

Inca o data...inainte de toate, a merge regulamentar inseamna a tine cont de regulament, a fi conform cu regulamentul...tu ai vrut sa spui "daca ala putea merge dpdv legal pe drumurile publice fara asigurare"....si acum raspunsul: din punt de vedere legal, ala care circula fara rca valabil, sau deloc, nu putea circula, in caz contrar intra sub incidenta legii, ei bine el a ales sa se afle sub incidenta legii, varianta pe care probabil atunci cand a ales sa nu-si faca rca si sa circule cu masina pe drumuri publice, si-a asumat-o

Link to comment
Share on other sites

pai da, si acum o sa trebuiasca sa plateasca amenda ca nu are rca valabil, chiar daca fac amiabila ala tot trebuie sa isi faca rca, altfel nu merge .

...ai editat intre timp...plateste amenda doar in cazul in care nu se inteleg amiabil si merg la politie si organul constatator, in speta politistul, constata ca nu are rca...politia este singura institutie, in cazul de fata, care poate acorda contraventii la nerespectarea legii, asiguratorul neavand nici o competenta in sensul asta.

Link to comment
Share on other sites

...ai editat intre timp...plateste amenda doar in cazul in care nu se inteleg amiabil si merg la politie si organul constatator, in speta politistul, constata ca nu are rca...politia este singura institutie, in cazul de fata, care poate acorda contraventii la nerespectarea legii, asiguratorul neavand nici o competenta in sensul asta.

pai da, dar daca ei fac amiabila si aia de la rca-ul colegului vad ca celalalt nu au rca valabil, nu se mai poate face amiabila si ii trimite direct la politie. asta spun, ca si la amiabila se verifica actele soferilor implicati.

spre ex. la mine se luasera ca cica nu se vede bine pe asigurare anul (scria clar 06/2010-06/2011), dar le-am dat in nas ca ei se uitau pe asig. valabila doar in bg, nu pe cartea verde, unde se vedea clar.

Link to comment
Share on other sites

pai da, dar daca ei fac amiabila si aia de la rca-ul colegului vad ca celalalt nu au rca valabil, nu se mai poate face amiabila si ii trimite direct la politie. asta spun, ca si la amiabila se verifica actele soferilor implicati.

spre ex. la mine se luasera ca cica nu se vede bine pe asigurare anul (scria clar 06/2010-06/2011), dar le-am dat in nas ca ei se uitau pe asig. valabila doar in bg, nu pe cartea verde, unde se vedea clar.

...asta e alta situatie, eu am dat solutia dpdv legal, pentru ca se iscasera ceva controverse pe principiul "hai sa ne dam cu parerea"... intrebarea/nelamurirea initiatorului topicului era ca, daca ala poate , sau nu, sa-si repare masina pe rca-ul celui vinovat, adica pe rca-ul lui, raspunsul fiind:da!, poate...in rest, fiecare e raspunzator in fata legii pentru faptele sale

Link to comment
Share on other sites

...asta e alta situatie, eu am dat solutia dpdv legal, pentru ca se iscasera ceva controverse pe principiul "hai sa ne dam cu parerea"... intrebarea/nelamurirea initiatorului topicului era ca, daca ala poate , sau nu, sa-si repare masina pe rca-ul celui vinovat, adica pe rca-ul lui, raspunsul fiind:da!, poate...in rest, fiecare e raspunzator in fata legii pentru faptele sale

raspuns: NU, pt. ca nu avea rca valabil. niciodata asiguratorii nu platesc daca vad ceva in neregula. daca ala e destept si isi face intre timp rca, face apoi amiabila si merge. daca se duce asa nicioadata nu o sa ii dea asiguratorul banii pe dauna, pt. ca o sa o dea in lege, ca nu are voie etc.

 

cat timp am fost la constatare, au venit niste "francezi" cu un reno de prin 1999, eu aveau creptate , i-a lovit unu, si aia aveau rca facta de 24h ssau ceva de genul. bineinteles ca asiguratorul nici nu l-a luat in seama.

sper ca am fost destul de explicit.

 

 

le: o singura data am vazut ca cineva si-a reparat masina neavand itp si rca valabil, atunci cand masina era parcata. a venit unul din moldova si s-a infipt cu loganul in vreo 4 masini din parcare. unul dintre ei era asta cu un papuic, si nici politia nu ia zis sa ia masina de acolo ca sa faca constatare. au facut poze la fata locului.

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

mda...imi dai ca exemplu ce ai vazut tu la asigurator?...pai aia n-au nici o treaba cu respectarea legii acolo unde merge si mai ales cu cine le merge, e binecunoscut faptul ca fac abuzuri...eu discut strict dpdv legal...

 

Eu ma opresc aici, ce-am avut de spus, am spus, fiecare e liber sa faca ce si cum doreste...restul e can-can :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri. Problema era ca asta cu care m-am lovit avea masina inmatriculata in SPANIA. Si eu nu stiam daca poate sau nu sa faca asigurare aici. Am aflat ca poate. Se face pe 30 de zile. Si-a facut si o sa mergem in cateva zile sa facem amiabila ca sa nu zica ceva cei de la asigurari ca vezi doamne am facut accident in ziua in care si-a facut asigurarea.

Oricum....cel mai corect era sa merg la politie si ar fi meritat din plin sa il amendeze aia avand in vedere cum mergea cu masina si ce fel de om e (intelegiti la ce ma refer). Numai ca sigur m-ar fi cautat sa ii dau bani sau sa ii repar masina...si ar fi trebuit sa il ignor...numai ca sunt neplacute chestiile de genu asta si exact asta am vrut sa evit....sa nu raman pe cap nu stiu cat timp cu o problema de genu asta.

Am gasit solutia asta...nu a trbuit sa platesc nimic si isi repara si el masina.

Sper sa se termine bine.

Link to comment
Share on other sites

Politia n-are nicio jena sa va amendeze pe amandoi daca poate. Poate daca iti pledezi cazul bine sa reusesti sa scapi, dar din experientele mele cu Politia Romana, slabe sanse. Ei le stiu pe toate si cel mai bine e sa nu te certi cu ei ca gasesc ei de ce sa se ia. Eu cand am avut nevoie stiam clar ca nu eram de vina si nu a trebuit decat sa scriu procesul ala verbal si sa-l las pe vinovat sa incerce sa-i explice politistului cum de fapt eram eu de vina... si-si sapa singur groapa.
Link to comment
Share on other sites

Da, dar in situatii de-astea parerea mea e ca e mai bine sa te duci la politie. Chiar daca iei o amenda, dar iti faci mai putini nervi si scapi de potentiale probleme.

Intelegerea amiabila se presupune ca e .. amiabila, nu deschidere de oportunitate de santaj.

 

Am patit si eu o situatie de-asta, in care erau vreo trei in masina care faceau spume la mine, ca sa le platesc benzina ca sa mearga la constatare (!), ca sa-i despagubesc pentru cat au masina in service (aveau o bara sparta), si alte de-astea, inclusiv crize de isterie si 'daca ma sui eu cu picioarele pe masina ta ce zici'. I-am tratat cu fundul, le-am explicat ca nu fac decat strict ce zice legea sa fac, cum se pedepseste vandalismul, si pana la urma au bagat capul intre urechi si au mers la amiabila.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.