Jump to content

Miros benzina 318i e46


Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu le-am zis de consum. Eu pariez pe scurgerea de benzina ca imi creste consumu cu cel putin 0.5% ca acum miroase aproape tot timpu.

O sa anunt de schimbari dupa 10 august cand imi vine furtunele si o sai fac din nou consumul. Daca nu i-ai dat de capat, eu zic ca merita sa ii faci diagnoza la reprezentanta, altfel risti sa mai schimbi alte piese degeaba. Daca ti se pare dupa aceea prea mare pretul la schimburi, le poti face tu sau la alt service. Pe mine m-au amendat cu vreo 500 de lei furtunele cu manopera... am zis wtf... hai sa le faca ei si sa ma scap urgent de problema asta. Mi-au zis ca si furtunul de carter catre pcv e copt si il schimb si pe ala, sunt curios daca se va rezolva treaba cu scaderea in ture. In rest pe calculator nu mi-au aparut erori la motor (doar alea de airbag de care stiam).

 

In legatura cu consumu si sonda lambda, nu e neaparat sa consume mai putin dupa ce o schimbi, depinde ce fel de citiri iti da asa veche cum e. E posibil sa iti dea un amestec sarac si cand o schimbi sa bage mai multa benzina :) . Asta din cate stiu se poate vedea pe bujii. Sa ma corecteze cine stie mai bine daca vorbesc prostii. Scoti o bujie (sau toate daca vrei) si te uiti daca metalu e rosiatic, ai amestec sarac, daca e negru, ai amestec prea bogat. Again: nu bag mana in foc ca asa e.

Edited by Stanky
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Dupa multa vreme cred ca am rezolvat problema cu benzina.

 

Am fost la AutoTransilvania (reprezentanta BMW in Cluj) si pare sa nu mai miroasa. Initial mi-au spus ca e de la furtunele flexibile, dar la scurt timp dupa ce mi le-au schimbat a revenit problema, m-am intors, le-am explicat ca nu s-a rezolvat, iar ei au desfacut tot sistemul si au inlocuit toate garniturile GRATUIT pentru ca nu au reusit sa identifice din prima iar eu am platit niste piese ce nu trebuiau schimbate. Cate service-uri fac asa ceva? Pe mine m-au convins si la ei voi merge cu orice problema.

 

E adevarat ca e mai scump decat la un service "de pe colt" dar ai garantia ca lucrarea merita banii. Am fost acum cateva luni la un service, am luat niste piese bune la pret si acum le-am schimbat din nou la BMW fiindca bieletele erau varza si sunt aproape convins ca cei care schimbat atunci, le-au dat jos, le-au dat cu vopsea spray si leau pus inapoi pe masina, nici macar nu erau de aceeasi firma pe dreapta si stanga.

Edited by Stanky
Link to comment
Share on other sites

Bun, acum cat iti consuma? De care benzina bagi? Eu bagam tot de 95 de la petrom si gazele de la esapament miroseau destul de puternic, dar am zis sa incerc sa bag doar de 99+ sau 100 si sa stii ca alt miros am la toba, mult mai redus si nu asa de intepator... si mi se pare ca se si infige mai bine... incearca cu benzina de care-am zis, dupa ce mergi cu ea o sa vezi rezultatele.

 

Later edit: masina e 318i, 98. (e46)

 

 

Edited by GIM
Link to comment
Share on other sites

Bun, acum cat iti consuma?

 

Al meu e 318i e46 nfl din 99 spre sfarsit. Abia am ajuns la jumatatea rezervorului de cand am scos masina si fix pe jumate aveam 260-270 urban...ceea ce e diferenta de la cer la pamant.

Cand fac primu plin o sa postez aici pe thread, iar cand reusesc sa fac un extraurban tot aici voi scrie. Inainte sa rezolv mirosu de benzina faceam in jur de 200 cu jumatate de plin.

 

Pana la urma s-au dovedit a fi garniturile de la injectoare intarite si ieseau vapori pe acolo. Cu 2 zile inainte sa o las in service, am adunat doua servetele de benzina din scutu de plastic.

 

Mie nu-mi miroase la toba deloc a benzina (cel putin nu cand e cald), la rece nu am pus nasu :)

 

 

Eu bag doar 95 de la OMV.

Edited by Stanky
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

miros de benzina la rece de la motor, daca excluzi trasee, furtune, furtunase, coliere, sonda lambda etc, amestec prost din diverse motive, (desi ala sesimte mai degraba la evacuare), din pacate raman supape admisie si segmenti, ambele costisitoare.si relativ greu de diagnosticat in sine..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

nu ti curge benzina pe nicaieri?...14 e cam mult in cluj(daca nu e automata)...eu aveam 11 consum cand aveam masina ca a ta, martorul check engine e aprins?

 

Omul zice ca a rezolvat problema,11.8 consum urban, nu 14. Hellooo!! Totusi 8.2 extraurban nu e cam multicel? 6.1 e in manual... zic si eu asa...

Link to comment
Share on other sites

De curs sigur nu mai curge. Ar mai putea fi de la debitmetru si/sau injectoare murdare... da deja m-am saturat sa tot bag bani si o las asa, oricum mai mult circul in oras unde nu consuma cu mult mai mult decat zice producatorul. Cred ca 10.5 e dat de BMW => un litru in plus dupa 12 ani si 225K ... acceptabil. Edited by Stanky
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Stanky pana la urma ai rezolvat problema cu mirosul de benzina?

am si eu aceeasi problema, cand ma dau jos din masina miroase a benzina, cand ridic capota miroase a benzina, dar nu vand curgand nimic pe nicaieri,

tu ce garnituri ai schimbat ca sa scapi de mirosul de benzina(nu ma refer la mirosul de benzina de la toba)

merci

Edited by vicnic
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.