Jump to content

Jante si cauciucuri X5


addnann

Recommended Posts

Mare problema.

Am pe X5-ul meu jante de 19" si ma uit dupa ceva cauciucuri. In Romania nu este nimik pe moment. Am pe spate 285x45XR19 iar pe fata 255x50xR19. Caut Michelin dar mai ales Dunlop. In medie un cauciuc ma cam costa vreo 13 mil. Total vreo 42mil. Cum nu am gasit mi s-a oferit o alta solutie. Sa imi pun pt iarna jante de 17" si sa iau cauciucuri pe 17".

Problema 1: In certificat am inscrise dimensiunile pe 19". Ce fac cu 17"?

Problema 2: Jantele din spate sunt mai bombate decit cele din fata (probabil pt a sustine un cauciuc asa lat) si nu stiu ce sa fac cu eventualele noi jante.

Problema 3: Intre 285x 0.45 si 255 x 0.5 e diferenta de 1 cm. Ar trebui sa o mentin si la cauciucurile de pe 17 "?

 

E important si daca ma puteti ajuta cu vreun mesaj ... nu ezitati.

Link to comment
Share on other sites

uite aici pe http://www.bmw.ro/frameset_model.asp?Secti...Serie=X&Model=5

 

la jante pe 3.0d merg alea pe 17.Si la X3 se pot pune cauciucuri cu latime mixta.Mai late pe spate decat pe fata.Nu cred ca au altceva modificat decat buza la janta mai lata.Deci nu ar trebui sa intampini probleme.Intreaba la Automobile Bavaria daca ti se potrivesc alea.Si cu talonul stai linistit ca nu o sa iti caute nod in papura nimeni pt roti.Eu zic ca sunt compatibile alea pe 17.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat eu la X3 sa pun mai late pe spate si mi-ar trebui alte jante.

Pentru iarna am pus pe 17 INCH, adica am schimbat si jentile (vara am 18').

 

Per total , sincer sunt sensibil mai scumpe cauciucurile de la dealerii BMW (merg in general pe Dunlop).

Eu as merge pe cacuciucuri de la importator, iar momentan sunt fan Vredestein.

 

Oricum, pentru informatii exacte asupra dimensiunilor suna la un dealer BMW, pt ca au informatiile intr-un program.

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Am fost la BMW azi si mi-au dat o oferta valabila in reteaua lor: Dunlop sau Michelin pe 17" cu tot cu jante, 4 bc, 1848 Eur. Ce spuneti?

Apoi... Michelin sau Dunlop?

150238[/snapback]

e super buna oferta asta. pe mine m-au costat 4 roti cu jante pe 16'' si cauciucuri cam 2000 de euroi. si daca poti alege, mergi pe Michelin. sint mai performante.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut michelin pe x5 si dunlop pe x3. dunlop arata mai bine dar michelin musca bine din zapada, m-am urcat iarna pe munte cu ele. prin teste cica dunlop ar fi mai bune. janta pe care vine dunlop de asemenea parca arata mai bine. strict in urma experientei personale eu as lua michelin. Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa spun ca eu am avut Dunlop si am fost fff multumit. Problema e ca mi s-a parut ca s-au dus mai repede decit trebuia (oricum nu atit de repede ca Pirelli). Incerc sa gasesc ceva ori cu profil asimetric, ori ... exista un tip de dunlop (nu winter sport) care tine cev vreme. L-am vazut la un amic cu landcruiser si cica e a III a iarna in care le foloseste.

 

Nu am stiut ca jantele de pe dunlop sunt diferite de cele pe michelin. am sa merg sa vad.

 

Multumesc pt sfaturi. Inca ceva: cu 17" in afara ca voi avea o amortizare mai buna pe gropi, ce diferente a-ti mai sesizat fata de 19"?

Edited by addnann
Link to comment
Share on other sites

Eu vara am 18', iar iarna 17' pe X3.

 

Modelul de iarna de pe Dunlop (si cred ca si Michelin) este de 17' si e Double spoke 112

 

http://www.chapmanbmwoncamelback.com/wheels/images/specialx3.gif

 

Ieri am pus cele de iarna si pe moment se simte o mare diferenta la gropi intre ce le doua, insa sincer, ca bani nu merita schimbarea jentilor vara-iarna.

 

Cel mai cost efective ar fi fost pastrarea jentilor si schimbarea doar a gumelor, dar fiecare cu posibilitatile si damblelel personale.

 

Paradoxal, masina arata mai fioroasa (offroad) cu aceste jante, mai mici.

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca am un hobby sa bag 64 mil in 4 roti? Insa diferenta de talon de la 285/45 si 255/50 R19 la 235/65 R17 e imensa fapt care ma obliga la schimbarea jantelor pt iarna. In plus ... figurile ... vara. Iarna ... buzunarelul. Nu dai bani pt jante mai mici ... dai pe bucse, capete de bara, pivoti, etc. ... si cam costa.

 

Mai sap oricum dupa o oferta fff buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pina la urma am luat jante pe 17" de la RIAL (nu prea stu ce e cu firma asta) si cauciucuri NOKIAN HAKAPELITA. Pot sa va spun ca inca nu le-am montat ... e prea cald afara. Prn Iasi sunt frecvent peste 10 grd, In afara ... la fel. Oricum trebuie sa spun ca ard de nerabdare sa le pun insa nu vreauc sa-mi las cauciucurile pe meleagurile patriei... Voi le aveti deja pe cele de iarna? Edited by addnann
Link to comment
Share on other sites

Asta cam asa e. M-au zapacit insa temperaturile de afara de acum. M-am uitat insa la meteo si incepe frigusorul. E adevarat ca la 7 grd sunt recomandate dar afara pina mai azi erau 12 -14grd si se cam lasa cauciuc pe strazi.

 

Le pun insa miine.

 

A-ti apucat sa va uitati la clasamentele europene pt cauciucuri de iarna? Primul in cele 3 teste nemtesti care conteaza a iesit GoodYear UG7 (ultragrip). Are cineva asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

hE HEH he .... fara jante pe 19"!

1. Am originale

2. Vreau de 17. Desi ...cred ca le pastrez pe cele de la cauciucurile de iarna daca nu gasesc ceva ce sa ma multumeasca.

 

Oricum ...e 10 PM si sun 10 grd afara! in Ianuarie!. Azi au fost 13 grd. Stric degeaba frumuseti de cauciucuri ... ehhh ... Elvetia elvetia

Link to comment
Share on other sites

  • 15 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.