Jump to content

Suspensie - Directie


ada

Recommended Posts

sunt curios cati km in acesti 5-6 ani sau mai exact pe ce drum mergi, la mine mai mult de 40000km nu tin :((

 

Pai in primul rand trebuie sa rectific putin... bratele au fost schimbate in 2007 deci nu au chiar 5-6 ani (m-am uitat acum pe factura de manopera).

Au facut pana acum 80.000 km (si inca se tin tare) iar de drumuri ce pot sa zic, intradevar au vazut si ceva autostrada dar in rest oras.

 

Nu stiu ce sa spun dar sunt de-a dreptul impresionat si eu.

Link to comment
Share on other sites

nu fa prostia si ia-ti tot ce tine de bucse brate bielete capete tot ce e pe la directie, lemforder, asa am facut si eu ca tine (luate alti producatori, degeaba) si rau am facut. acum eu imi impartasesc experienta, poate tu esti mai norocos. Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

Sper sa fiu mai norocos pentru ca bieletele deja le am, doar trebuiesc puse.

 

Anul trecut schimbasem bieletele dar nu au fost cumparate de mine ci de cei de la service si n-au tinut decat vreo 25k.

 

Iti impartasesc convingerea vis-a-vis de LEMFĂRDER dar sa stii ca nici MEYELE nu de ignorat chiar deloc...evident e o mica diferenta de pret (nu o gaura-n cer)... diferenta mai mare de pret este la brate.

Link to comment
Share on other sites

Imi vine foarte greu sa cred ca un amortizor Sachs se umezeste dupa 1 an... cel mai probabl e facut pe vapor si nu in Germania...

Stiai ca poti verifica autenticitatea lor pe site-ul ZF ?

 

 

 

 

din cate m-am uitat pe internet cand le-am luat stiu ca erau originale, asa si pareau dupa etichete, cutiile in care au fost, aveau dinalea cu original ca la bateri la telefoane pe etichete si etichetele erau albastre..... poate am nimerit io unu prost, am dat 700lei pe ele

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut dar sincer nu le vad rostul... in marea majoritate a timpului conduci doar cu o setare (in cazul in care ai suspensie reglabila).

 

Altceva mai bun n-am de facut decat sa stau pe sub masina sa reglez suspensia ?? ...de asta spun ca nu-i vad rostul, in rest nu pot spune nimic neavand experiente cu acest tip de suspensie.

 

Pentru cine are masina sportiva, dar SPORTIVA, da il inteleg... se duce in pista, face curse si vrea sa mearga cu masina pe strada nu pe platforma de la un eveniment la altul sau acasa.

Link to comment
Share on other sites

Imi vine foarte greu sa cred ca un amortizor Sachs se umezeste dupa 1 an... cel mai probabl e facut pe vapor si nu in Germania...

Stiai ca poti verifica autenticitatea lor pe site-ul ZF ?

 

cum se poate verifica autenticitatea pe ZF pt sachs? introduci undeva vreun cod de piesa ? care ca sunt mai multe? si unde?

Link to comment
Share on other sites

cum se poate verifica autenticitatea pe ZF pt sachs? introduci undeva vreun cod de piesa ? care ca sunt mai multe? si unde?

 

Cumnata-miu a facut verificarea la amortizoarele lui (Sachs) in urma unei experiente FOARTE neplacute cu alte amortizoare (cumparate anterior) care au tinut 3 luni !

 

O sa-l intreb exact ce, cum si unde si postez.

Link to comment
Share on other sites

Update despre verificarea autenticitatii...

 

Vanzatorul trebuie sa primeasca si sa furnizeze cumparatorului un link in care se introduce un cod... cumnata-miu a primit si a verificat, deci treaba nu e doar un mit.

Link to comment
Share on other sites

Update despre verificarea autenticitatii...

 

Vanzatorul trebuie sa primeasca si sa furnizeze cumparatorului un link in care se introduce un cod... cumnata-miu a primit si a verificat, deci treaba nu e doar un mit.

 

Am intrat pe site ul lor, se poate verifica codul de pe stickerele de pe piese, care corespund cu codul de piesa de pe site. Totodata se poate verifica daca sunt compatibile pt modelul de masina respectiv. Pt toate piesele grupului ZF: Sachs, Boge, Lemforder. Amortizoarele au si niste holograme pt autenticitate lipite.

PS. Piesele chiar arata in detaliu ca in pozele afisate pe site ul lor.

Edited by sarpe74
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.