Jump to content

intrebare e39 fara BC


valy

Recommended Posts

Salut la toata lumea ,intrebarea mea este daca pot sa imi montez BC?,

 

din fabrica nu am si ce imi trebuie???...

 

mentionez ca nici pe bord nu imi apare masina cum am vazut la alti prieteni (cand deschizi usa iti arata in bord)

 

ore se poate???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea ,intrebarea mea este daca pot sa imi montez BC?,

 

din fabrica nu am si ce imi trebuie???...

 

mentionez ca nici pe bord nu imi apare masina cum am vazut la alti prieteni (cand deschizi usa iti arata in bord)

 

ore se poate???

ce an este masina?..iti trebuie o maneta de BC si trebuie activata din tester

Link to comment
Share on other sites

Ca sa apara martorul cu suile deschise si becurile arse trebuie alte ceasuri :rolleyes: Si pentru BC trebuie maneta aia de semnalizare acre are buton de BC . Cauta de la masini apropiate ca an de fabricatie de a ta .

 

am inteles mersi mult sax1987,am gasit bord de 525 tds 1997 dar are display lung jos de tot dar fara masina pe bord pot sa montez asa ceva,imi merge sau trebuie sa gasesc un bord cat mai aproape de alt meu???

 

Ca sa apara martorul cu suile deschise si becurile arse trebuie alte ceasuri :rolleyes: Si pentru BC trebuie maneta aia de semnalizare acre are buton de BC . Cauta de la masini apropiate ca an de fabricatie de a ta .

 

am gasit un bord de e39 tds din 97 dar are display lung jos de tot si maneta BC se poate monta mai trebuie facut si ceva ???

 

 

multumesc mult sax1987 :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am inteles mersi mult sax1987,am gasit bord de 525 tds 1997 dar are display lung jos de tot dar fara masina pe bord pot sa montez asa ceva,imi merge sau trebuie sa gasesc un bord cat mai aproape de alt meu???

 

 

 

am gasit un bord de e39 tds din 97 dar are display lung jos de tot si maneta BC se poate monta mai trebuie facut si ceva ???

 

 

multumesc mult sax1987 :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

ai montat piesele?sunt interesat de raspuns pentru ca si eu vreau sa execut operatiunea.Am facut rost de bagheta cu BC dar imi mai trebuie panoul de bord(ceasurile)...

Link to comment
Share on other sites

ai montat piesele?sunt interesat de raspuns pentru ca si eu vreau sa execut operatiunea.Am facut rost de bagheta cu BC dar imi mai trebuie panoul de bord(ceasurile)...

 

da am montat...

 

 

totul este ok, imi arata masina pe bord cand am usile deschise sau portbagajul dar nu imi arata consumul :no: :no:

 

am fost la user valymad de 2 sau de 3 ori si se chinuie sa mi gaseasca codul care trebuie schimbat ptr a imi arata consumul...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

da am montat...

 

 

totul este ok, imi arata masina pe bord cand am usile deschise sau portbagajul dar nu imi arata consumul :no: :no:

 

am fost la user valymad de 2 sau de 3 ori si se chinuie sa mi gaseasca codul care trebuie schimbat ptr a imi arata consumul...

Trebuie sa mergi musai la reprezentanta sa-ti activeze BC-ul din tester altfel nu o sa-ti mearga decat martorul de usa deschisa si atat...eu i-am intrebat pe cei de la bavaria pitesti despre treaba asta fiind si eu la randul meu interesat si asta mi-au spus...trebuie sa ajungi pe la reprezentanta...

 

P.S. Cat ai dat pe bord?

Edited by Cosminas
Link to comment
Share on other sites

am sa incerc cu un alt bord sa vad daca imi arata consumul si mai trebuie sa fiu sigur daca maneta BC functioneaza :twitch:am auzit ca se rupe din interior un fir ceva pe acolo.Trebuie sa verific si maneta pe o alta masina.Salut...

 

bord 150 ron

 

maneta 50 ron

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

tu ai montat bagheta respectiva sau ai fost la service? sunt interesat pentru ca ma bagheta de vreo 2 saptamani si nu stiu in ce consta? e complicat?

nu este greu de montat maneta BC uitate foarte atent cand demontezi maneta sunt doua cleme care tine maneta

 

dupa ce ai montat maneta BC trebuie activata din calculator GT1

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
aceeasi treaba am facuto si eu, am pus bord si maneta cu BC, arata becurile arse, usa deschisa, doar ca nu imi arata consumul, imi arata decat temperatura. alta solutie decat activarea manetei din tester nu exista, un modul ceva care ar mai trabui inlocuit de pe masina donatoare de maneta cu BC?
Link to comment
Share on other sites

aceeasi treaba am facuto si eu, am pus bord si maneta cu BC, arata becurile arse, usa deschisa, doar ca nu imi arata consumul, imi arata decat temperatura. alta solutie decat activarea manetei din tester nu exista, un modul ceva care ar mai trabui inlocuit de pe masina donatoare de maneta cu BC?

 

daca rezolvi problema sa ma anunti si pe mine ,tot nu imi arata consumul... :angry2: :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ai dat volanul jos?

si-mi dau singur raspunsul...nu trebuie dat jos volanul, trebuie doar scoase cele 2 suruburi care prind cele 2 protectii de plastic de deasupra si de dedesubtul volanului, se scot cu grija cele 2 cleme ale baghetei de semalizare apoi se scaote subansamblul de pe sina care-l fixeaza,se scoate mufa din bagheta veche se introduce in cea care urmeaza a fi montata se aseaza pe "sina" se introduc uspr cele 2 cleme care clipseaza in locasuirle lor si....gata...Se prind din nou cele 2 protectii si asta-i tot...simplu ca buna ziua fara demontare volan si airbag...succes tuturot...

Link to comment
Share on other sites

Masina mea are ceasuri simple fara BC si fara holograma masinii adica prima poza (NFL). Vreau sa stiu daca exista un kit retrofit ceva (pentru mufele din spate) in asa fel incat sa pot monta ceasurile din cea de-a 2-a fotografie pe masina mea.

1 post-26332-0-64767200-1322727911_thumb.jpg - ceasurile pe care le am eu pe masina acum;

2 post-26332-0-37141400-1322727948_thumb.jpg - cele de pe un model FL pe care pe care as vrea sa le montez si eu pe NFL-ul meu 1997.

Stima tuturor.

Link to comment
Share on other sites

am un sfat, intamplator cand curatam volanul am descoperit, nu stiu daca ai ecran de navi... Tine apasat pe butonul de la maneta BC cand pui contactul vreo 10 sec, la mine a aparut pe ecran un meniu secret si puteam sa bifez/debifez optiunile pe care BC-ul le suporta sa ti le afiseze. Eu tot scosesem consumul (debifasem prima data tot si nu mai mergea nimic pe BC, apasam pe buton degeaba :angry2: ), apoi le-am bifat la loc si au mers toate, ma speriasem fiindca nu stiam cum am intrat in meniul asta. Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

am un sfat, intamplator cand curatam volanul am descoperit, nu stiu daca ai ecran de navi... Tine apasat pe butonul de la maneta BC cand pui contactul vreo 10 sec, la mine a aparut pe ecran un meniu secret si puteam sa bifez/debifez optiunile pe care BC-ul le suporta sa ti le afiseze. Eu tot scosesem consumul (debifasem prima data tot si nu mai mergea nimic pe BC, apasam pe buton degeaba :angry2: ), apoi le-am bifat la loc si au mers toate, ma speriasem fiindca nu stiam cum am intrat in meniul asta.

Nu am Navi, si nici nu am activat BC-ul din butonul de pe baghtea de semnalizare.As fi foarte tentat sa-mi pun ceasurile alea de pe facelift(foto 2), dar nu stiu daca merge din punctul de vedere al mufelor pentru ca NFL-ul are 1 sau 2 FL are 3.Nu stiu, poate exista un retrofit ceva...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:yahoo: :yahoo: :yahoo: AM REZOLVAT :yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

Uitati-va la maneta prima data daca aveti 6 pini si din mufa aveti doar 5 fire trebuie sa mai legati un fir in plus ,am facut astazi cu vali (@ valymad)el mi-a tras firul si totul merge ok....

 

seara buna :)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.