Jump to content

zgomot motor


YKA

Recommended Posts

salutare to all am si eu o intrebare ........primul topic sper sa iasa ceva am un 320d E46 din 2000 avea el mici probleme scotea fum si intrerupea dupa un an de la achizitionare iam dat de cap, am curatzat injectoarele merge ceas masina trage nu mai fumega super dar a aparut alta problema ,,, cand reduc scoasa din viteza calc frana sa opresc apare un zgomot puternic la motor parka merge in 3 pistoane... cand se opreste masina de tot (nu se mai invart rotiile) motorul merge perfect nu trepideaza pedala asceleratie ambreaj frana etc doar bataia ciudata si motorul merge in 3 pistoane pana opresc dupa care motorul merge perfect normal!!!!
Link to comment
Share on other sites

ceva de genu da...........cateodata face dar nu tot timpul si cand e in viteza 1 la relanti incepe sa trepideze si ai senzatia k nu merge rotund,, cand accelerez sau opresc de tot merge motorul perfect normal
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca pe undeva motorul nu respira cum trebuie. Din cate stiu eu servo frana are un furtun cu o supapa care trage aer de undeva de pe la admisia de aer , daca nu functioneaza cum trebuie se formeaza o depresiune prea mare si ia prea mult aer ceea ce face sa scada turatia. E doar o banuiala..si doar o parere daca stie cineva mai bine sa spuna ca acceasi problema o aveam si la o laguna 2 1.9 dci
Link to comment
Share on other sites

mam gandit si la asta dar face figuri si cand merg cu ea in treapta 1 la relanti.......... cateodata o apuca dracii cu nu numai cand reduc ........problema a aparut de cand am desfact injectoarele pt curatat.........cineva a zis k trebuiesc calibrate injectoarele..........dak e cineva pe aici care are habar de injectoare sau ceva legat de ele dak se poate de la ele ......pls help ms frumos
Link to comment
Share on other sites

am mai incercat o chiestie ....... am urcat p o pantutza si am zis sa opresc fara sa calc frana si surpriza........ nu mai face figuri :D....... cand am venit in jos la fel ........ pana sa calc frana mergea perfect normal..... drept urmare un furtun de la vacum de pe la servofrana ceva........ sper sa fie k cineva a zis k e volanta....si era sa fac cu inima.... incerc zilele urmatoare cand am putin timp de ea sa verific tot pe la frana
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Cred ca ai un injector cu probleme.Ramane blocat.Nu stiu la alte masini cum este dar la E 46 diesel in mers , pe liber tine turatia motorului mai sus decat pe loc la ralanti.Aceeasi problema o am si eu chiar daca este common rail.Acum la tester mi s-a spus ca am trei injectoare cu probleme ,adica in accelerare pe loc , pe tester valorile acestora stau undeva pe zona verde (testerul arata la cele trei cifra 0) dar mi s-a spus ca la accelerare ar trebui sa creasca adica sa nu fie "0" lucru care nu se intampla decat la un singur injector care la accelerare se duce pe la 0.8, se duce spre zona rosie fara a intra in acea zona. Eu stiam ca valoarea 0 la injectoare ar fi ok. deci as avea un singur injector cu probleme.Oricum la mine se manifesta cateodata cand o pun pe liber sa mearga aiurea , parca in trei pistoane iar cand masina se opreste din inertie deci nu se mai invart rotile motorul merge perfect si asta fara sa apas frana. Cred ca solutia este Bavaria sau cineva care stie cate ceva despre injectoare de pe forum. Edited by diamondtree
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.