Jump to content

E46 M-technikII 320d


flavius.paul

Recommended Posts

Salutare!!! Eu am inteles ca resoftarea masinii poate produce doar pagube! Ceea ce tu spuneai ca ai experienta de aprox.3 ani in masini chipuite e de admirat,dar presupun ca tu nu tii masina mai mult de 1 an sau un 1 an juma... Poate ma insel...Si pe mine m-a batut gandul la o resoftare dar am renuntat dupa ce am vazut pagubele unora (ambreiaj,turbina,injectoare) ..cam tot ce-i mai important :)

 

Salutare!!! Eu am inteles ca resoftarea masinii poate produce doar pagube! Ceea ce tu spuneai ca ai experienta de aprox.3 ani in masini chipuite e de admirat,dar presupun ca tu nu tii masina mai mult de 1 an sau un 1 an juma... Poate ma insel...Si pe mine m-a batut gandul la o resoftare dar am renuntat dupa ce am vazut pagubele unora (ambreiaj,turbina,injectoare) ..cam tot ce-i mai important :)

Link to comment
Share on other sites

De curand au sosit o parte din lucrarile celor de la xpertauto pe jucaria mea... mai urmeaza sa postez si cadre cu frana de mana.

Frumos dar era ok si stock. Mi-a placut si bordul cat de intretinut e si fibra aia.

 

De ce nu ai preferat sa lasi trimul negru mat si l-ai facut cu folie ?!

Hai ca da bine folia aia. Chiar se merita daca stii cum sa le asortezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

FELICITARI pt masina foarte frumoasa de curand sunt si eu proprietar a unui e46 fl sper sa am timpul si "casul" :download: necesar sa o "fac" cum imi place

 

Acele si lumina din bord sunt rosi?

 

De ce umbli cu DSC-ul decuplat? martorul verde ce indica?

 

Inca o data felicitari... :frantics: :goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Nu circula cu el decuplat. Asa se aprind toti martorii cand pui contactul. Martorul verde e de la pilotul automat.

 

 

Da stiu ca este contactul pus, dar cu contactul pus arata doar martorul de la DSC cand il apesi o data scurt sau daca ti apasat lung se aprinde si martorul de la frana de mana SCZ nu am vazut culoarea martorului :pardon: :pardon: :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de ceva sfaturi/indrumari...

 

1.As vrea sa schimb stopurile pe spate (sunt oarecum nevoit sa schimb o tripla) asadar iar caut niste stopuri pe led exact ca in configuratia din pozele atasate. Sunt interesat si de varianta sh - daca aveti asa ceva ma anuntati :)

 

Ma intereseaza doar cele de pe aripi, cele de pe portbagaj raman pastrate..

 

2. Cam ar trebuii sa schimb telescoapele pe spate

 

Situatia sta asa in prezent: suspensia e de m-tech cu arcuri cam dure si rigide, telescoape fata schimbate acum 10luni, producator kayaba dupa codul caroseriei ("setare" m-tech - achiztionate groza dan), dar pe spate inca sunt cele originale.

 

Am doua variante:

a. suspensie completa ta-tehnix sport reglabila + bielete ( 1100lei) - oferta tentanta dar n-am idee cat de fiabile si ok sunt telescoapele

b. telescoape blienstein b6 - calitate foarte ok si varianta optima pentru buzunar

 

salut si felicitari pt masina!

legat de stopurile spate, poti sa-mi spui te rog ce te-a facut sa vrei sa le schimbi? sa inteleg ca nu sunt de calitate f buna? eu sunt exact in situatia ta, dar invers. am triple modelul nfl (cele din pozele atasate de tine) si vreau sa trec la triple facelift cu led cum ai tu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Salutare!!! Eu am inteles ca resoftarea masinii poate produce doar pagube! Ceea ce tu spuneai ca ai experienta de aprox.3 ani in masini chipuite e de admirat,dar presupun ca tu nu tii masina mai mult de 1 an sau un 1 an juma... Poate ma insel...Si pe mine m-a batut gandul la o resoftare dar am renuntat dupa ce am vazut pagubele unora (ambreiaj,turbina,injectoare) ..cam tot ce-i mai important

 

Depinde mult de ce te taie capul sa faci cu ea... eu pur si simplu ma folosesc ca o rezerva de putere in depasiri... si cam atat. Daca e sa ma dau cu ea in liniute, schimbari bruste de treapta, cerculete si gogosele... e clar ca situatia se schimba. Si da, daca mergi rational cu ea, nu vad ce pagube ai putea produce - si acum mai vorbesc cu propriteraul care a cumparat de la mine un 318d e46 dus la 155cp/360nm acum 4 ani, nu are nici un stres.

 

 

Dar si pozele alea cred ca sunt facute cu DSLR ;)

Si fotograful se pricepe.

 

Ai ochi bun. Ma ocup de fotografie ... ma gasiti pe farcebook cu acelasi user pentru admirarea lucrarilor.

 

 

FELICITARI pt masina foarte frumoasa de curand sunt si eu proprietar a unui e46 fl sper sa am timpul si "casul" necesar sa o "fac" cum imi place

 

Acele si lumina din bord sunt rosi?

 

De ce umbli cu DSC-ul decuplat? martorul verde ce indica?

 

Inca o data felicitari... :frantics: :goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob:

 

Ok, ok, recunosc :D Din cand in cand mai umblu cu DSC-ul dezactivat, de regula in acest sezon de iarna in principiu...

 

salut si felicitari pt masina!

legat de stopurile spate, poti sa-mi spui te rog ce te-a facut sa vrei sa le schimbi? sa inteleg ca nu sunt de calitate f buna? eu sunt exact in situatia ta, dar invers. am triple modelul nfl (cele din pozele atasate de tine) si vreau sa trec la triple facelift cu led cum ai tu.

 

Eu sunt la al doilea schimb de stopuri led (exact acelasi model - pt. ca dau cel mai bine dupa mine pe acesta caroserie) - din simplu motiv ca din primul set, mi-a fost atins/sters/fisurat intr-un hipermarket.

 

Scormonind zilele acestea prin laptop, gasisem un cadru de anul trecut in care am imortalizat consumul masinii dupa un drum de munte Botosani - Bistrita:

dupa parcurgrea a 240 km, cu un consum mediu de 5.1l/100km, range-ul era inca de peste 1000km+ (stilul de mers: dinamic)

 

Sarbatori fericite va doresc tuturor si muuulti km la volanul jucariilor noastre in noul an ce va urma.

post-8508-0-38249100-1356524413_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

foarte, foarteeee, foooooarte frumoasa masina! felicitari, este una dintre cele mai frumoase e46 pe care le-am vazut. am rasfoit tot topicul si am salvat diverse poze pentru wallpaper.

sper ca intr-o buna zi sa arate si a mea cum arata a ta.

succes in continuare!

 

Multumesc, multumesc pentru gandurile de apreciere.... cu mare drag iti stau la dispozitie cu informatii extra despre "infrumusetarea" jucariei daca ai nevoie...

 

Update: Am cumparat luna trecuta o suspensie reglabila... dar inca stau cu ea prin garaj, astept sa treaca zapada sa o pot monta.

 

Ca fapt divers, cred ca fac primul anunt aici... dupa investitii destul de marisoare de cand am acest exemplar de doi ani si investitii totale de aproximativ 14.000eur, la primavara masina va fi disponibila spre vanzare.

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.