Jump to content

E90 vs E60 ce sa aleg?


vortex

Recommended Posts

De obicei si in cele mai multe cazuri,samsarii au celebra vorba: "ACCEPT VARIANTE LA X PRET",sau "LA COMBINATII,PRETUL ESTE Y".

 

da. dar pe de alta parte e mai usor sa vinzi o masina de 5000 EUR decat una de 13500... sincer daca asi avea greutati in a vinde masina si eu asi face la fel. in alta ordine de idei, daca masina a fost indeajuns de buna ca sa o inscrie pt el...:) Ei...teorii. trebuie vorbit cu omul.

 

Si binenteles ca,daca ai vreo masina (nu conteaza),tot ei iti fac pretul la ea care oricum e derizoriu,iar la a lor o supraevalueaza cu mult peste pretul pietei. Majoritatea asta fac.

 

mmda....aici ai dreptate. dar pe bune ca am vazut masini din targu mures pe autovit, masini pe care le cunosc si apartin persoanelor "private" si si ei tot asa fac cand e vb de variante... intr-un fel este de inteles, cand e vorba de diferenta de bani fiecare i-si supraevalueaza masina ca doar merita mai mult ca restul :D

Link to comment
Share on other sites

da. dar pe de alta parte e mai usor sa vinzi o masina de 5000 EUR decat una de 13500... sincer daca asi avea greutati in a vinde masina si eu asi face la fel. in alta ordine de idei, daca masina a fost indeajuns de buna ca sa o inscrie pt el...:) Ei...teorii. trebuie vorbit cu omul.

 

 

 

mmda....aici ai dreptate. dar pe bune ca am vazut masini din targu mures pe autovit, masini pe care le cunosc si apartin persoanelor "private" si si ei tot asa fac cand e vb de variante... intr-un fel este de inteles, cand e vorba de diferenta de bani fiecare i-si supraevalueaza masina ca doar merita mai mult ca restul :D

 

 

Atunci explica-mi si mie te rog,de ce nu o da in combinatie la acelasi pret? de ce la schimb cu alta,pretul e 15000? tot din cauza greutatii in a vinde? si de ce de ex daca masina ta costa 5000€(sa spunem) si vrei sa faci schimb cu el,omul ti-o evalueaza in 3500€? ia gandeste-te un pic,el deja dintr-o miscare a castigat 3000€ la o smecherie deasta,nu? si asta ce inseamna,ca nu ar fi samsar,nu?:popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Atunci explica-mi si mie te rog,de ce nu o da in combinatie la acelasi pret? de ce la schimb cu alta,pretul e 15000? tot din cauza greutatii in a vinde? si de ce de ex daca masina ta costa 5000€(sa spunem) si vrei sa faci schimb cu el,omul ti-o evalueaza in 3500€? ia gandeste-te un pic,el deja dintr-o miscare a castigat 3000€ la o smecherie deasta,nu? si asta ce inseamna,ca nu ar fi samsar,nu?:popcorn:

 

Din acelasi motiv pt care nici eu nu mi-as da masina la acelasi pret. Vreau sa-mi vand masina, cer 12.000 EUR negociabil, dar avand in vedere ca e o masina mai scupa si POATE ca se vinde mai greu, sunt dispus sa fac schimb dar numai daca ma avantajeaza putin si raman acoperit, pt ca 1) eu nu vreau la schimb o masina mai ieftina pt uz personal + bani, ci vreau toti banii. Daca fac schimb atunci trebuie sa stau iarasi la vanzare, asta inseamna un plus de efort si iarasi cheltuieli 2) avand in vedere ca masina primita pleaca tot spre vanzare ca sa-mi recuperez toti banii, trebuie sa ma asigur de 2 ori ca pot vinde masina primita la schimb... daca cumva masina are ceva probleme si i-mi ramane pe cap? poate mai trebuie sa si investesc in ea ca sa o pot da? Doar nu o sa acoper aceste cheltuieli din buzunar. 3) Nu in ultimul rand am impresia ca daca nu pui acolo "pret pt variante" ci doar "accept variante" atunci risti sa fi bombardat de telefonele tot feluri de idioti cu oferte nu tocmai acceptabile care i-si evalueaza masinile de 4000 EUR la 5000 si mai vor sa negocieze si la pretul afisat de tine.

 

Insa: ce nu-mi se pare normal este faptul ca sa supra-evaluezi masina ta, si sa sub-evaluezi masina celuilalt. Desigur daca esti samsar atunci traiesti din asta. Dar in mod normal supra-evaluezi masina ta in cazul schimburilor pt ca tot asa o sa faca si celalalt.

Edited by vortex
Link to comment
Share on other sites

E90-ului negru ii lipsesc ceva dotari, desi "descrierea vehiculului" spune altceva :)

 

- bmw individual. Poate alta masina

- sistem audio pro-logic7. Nu are nici macar pe cel HI-FI ci doar pe cel standard

- scaune cu masaj. N-ai sa vezi

- volan incalzit. Putin probabil

- suporti pahare. Nici suportii aia nu-i are macar

- 12 airbag-uri. Cam multicele...

- parbriz incalzit. Putin probabil si el

 

Sarim peste "bixenon adaptiv DUPA curba" si "pachet ambiental XENON int-ext". La cat de grabit a fost sa spuna atatea dotari la "descrierea masinii", a uitat sa precizeze unul dintre cele mai importante lucruri, si anume: "trapa multifunctionala cu sistem anti-efractie, reglare electrica din buton si sistem anti-trap pentru protectie".

Edited by GabiSap
Link to comment
Share on other sites

Din acelasi motiv pt care nici eu nu mi-as da masina la acelasi pret. Vreau sa-mi vand masina, cer 12.000 EUR negociabil, dar avand in vedere ca e o masina mai scupa si POATE ca se vinde mai greu, sunt dispus sa fac schimb dar numai daca ma avantajeaza putin si raman acoperit, pt ca 1) eu nu vreau la schimb o masina mai ieftina pt uz personal + bani, ci vreau toti banii. Daca fac schimb atunci trebuie sa stau iarasi la vanzare, asta inseamna un plus de efort si iarasi cheltuieli 2) avand in vedere ca masina primita pleaca tot spre vanzare ca sa-mi recuperez toti banii, trebuie sa ma asigur de 2 ori ca pot vinde masina primita la schimb... daca cumva masina are ceva probleme si i-mi ramane pe cap? poate mai trebuie sa si investesc in ea ca sa o pot da? Doar nu o sa acoper aceste cheltuieli din buzunar. 3) Nu in ultimul rand am impresia ca daca nu pui acolo "pret pt variante" ci doar "accept variante" atunci risti sa fi bombardat de telefonele tot feluri de idioti cu oferte nu tocmai acceptabile care i-si evalueaza masinile de 4000 EUR la 5000 si mai vor sa negocieze si la pretul afisat de tine.

 

Insa: ce nu-mi se pare normal este faptul ca sa supra-evaluezi masina ta, si sa sub-evaluezi masina celuilalt. Desigur daca esti samsar atunci traiesti din asta. Dar in mod normal supra-evaluezi masina ta in cazul schimburilor pt ca tot asa o sa faca si celalalt.

 

 

Samsarii la fel gandesc,nu sunt cu nimic mai prejos,din contra!

P.S. La ce a scris colegul GabiSap,denota inca o data faptul ca probabilitatea e destul de mare ca omul sa fie bisnitar de masini. Parerea mea. Gresesti una,mai pui una-doua in +,dar nici s-o umpli cu dotari iar ea e asa cum e...deci cine ar face asa in mod obisnuit?

 

P.P.S. Asta nu inseamna ca am ceva cu ei,e treaba lor,fiecare castiga in felul lui,insa singura chestie ce ma deranjeaza la ei e faptul ca incearca sa te arda la buzunar,sa te pacaleasca; nu spun ca un om oarecare care isi vinde masina,nu poa' sa te fraereasca,insa e putin mai dificil(asta daca si pe tine te duce un pic mintea),pt ca e diferit de samsar...samsarul are mult "papagal",cum spun ei "te arde din vorbe",te prosteste...are metodele lui.

Link to comment
Share on other sites

@vortex

Cel mai ok ar fi sã-Þi faci o listã de opÞiuni minime pe care le vrei ºi apoi sã te gândeºti la niºte opÞiuni extra pe care le-ai vrea...

Poate Âştii pe cineva care are un model de bmw de care ĂŽĂži doreÂşti Âşi mergi ĂŽntr-un drive test. Doar aÂşa ĂŽĂži poĂži da seama dacĂŁ vrei seria 3 sau seria 5.

Când gãseºti o maºinã care se priveºte cerinÞelor tale, o duci undeva la tester ºi cam atât.

Eu nu am avut niciun seria 3 pânã acum, doar seria 5. Am condus seria 3 ºi mie personal mi se par mici În interior.

Când am avut e39-le la vopsit, m-am dat câteva zile cu e46-le lui frate-mio si mi se pãrea foarte Îngrãmãdit.

Din considerentul spaĂžiului interior am mers pe seria 5.

Cât despre motor, ce sã-Þi zic... Fiecare cum crede cã e mai bine pentru el.

Am avut motor de 6 cilindri, 2500 cc, atât benzinã, cât ºi diesel.

DacĂŁ ar fi sĂŁ-mi iau acum alt bmw, aÂş alege benzinĂŁ doar pentru sunetul motorului ĂŽn turaĂžii. ÂŞi acum ĂŽmi aduc aminte cum plecam de acasĂŁ fĂŁrĂŁ faĂža de la mp3 player la mine, doar ca sĂŁ aud motorul....

Din toate celelalte considerente, aÂş alege diesel.

ĂĂži zic sincer cĂŁ, din modelele expuse de tine, chiar dacĂŁ nu ĂŽmi prea plac nici e60, nici e90, aÂş merge pe e60 525d oricând.

Te aÂşteptĂŁm sĂŁ-Ăži deschizi topic la "maÂşina mea"....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am avut si eu aceeasi dilema:e90 320i sau 320d si pana la urma am cumparat un 320d din 2006 cu 50000 km.Sunt foarte multumit de ea, am facut intr-un an 15000 km si nu a picat nimic.

Consumul este cu muuult sub 320i mai ales ca merg mult prin oras.O revizie cu schimb de ulei si filtre de aer,polen,ulei,motorina au costat la reprezentanta BMW 1700 ron.

Ca si optiuni sunt de parere ca trebuie sa ai clima automata, un sistem audio HIFI,senzori de parcare,comenzi pe volan si senzori de ploaie.La alte optiuni poti renunta in detrimentul km mai putini.

Daca iti cumperi un diesel fa un efort sa nu aiba mai mult de 100.000km.

Sper sa te fi ajutat cu ceva

Link to comment
Share on other sites

Nici cu motor de 2 litrii nu scoti consum de 5.5.. Undeva pe la 6,5.. Nu are sens sa mai vorbesti de asemenea consum la motor de 3000

Tu vorbesti din experienta sau din auzite? :rolleyes:

Eu cand am postat consumul , m-am referit la ceea ce imi arat BC-ul....

 

Cea de culoare inchisa, e 99,9% a vreunui samsarel.

 

Idei preconcepute. Trebuie mers la fata locului si vazuta masina.

IMO, la masinile BMW, cel mai bine le sta cu culoarea negru si bleumarin. :rolleyes: . Argintiul.....miroase putin a Mercedes, if you know what I mean :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

daca tu ai impresia ca gasesti 320D in banii aia cu dotari si sa aibe mai putin 250k km esti de pe alta planeta.

Cand o sa incepi sa repari la el nu o sa mai stii pe unde scoti camesa, turbina e ultima ta problema, numai un kit de ambreiaj bate la 25 de mil.

Ai idee cat costa un brat la e90 ? nu original ... ceva aftermarket de calitate.

Multi erau bravi ca tine si se uitau la consum si faceau niste calcule dinastea ... de economii de 300 de euro pe an. PAi 300 de euro la un e90 la intretinere e o gluma proasta, ii dai pe niste becuri si 3 rahaturi de plastic.

Apoi ii vezi pe tot topic dupa topic.. "injectoare bla bla..tremura.. nu merge aia.. nu merge ailalta.. am fost la 5 diagnostice si nimeni nu site.. am schimbat 5 piese " etc etc..

Cred ca 80% din topicuri aici sunt legate de suspensie si probleme la motoare diesel. NU imi spune ca majoritatea au diesel ca nu e adevarat, la ultimul poll cred ca mai bine de 60% din posesori aici au benzina.

 

Intreaba-l pe sainz de niste costurid e intretinere la o masina ingrijita, km relativ putini e90 320D cum vrei tu..

 

Tu crezi ca chiar toti care fac studii serioase, profesioniste spun ca un diesel renteaza de la 25-30k km in sus pe an sunt tampiti ?

 

 

Nu e nici o problema daca esti consitent in ce te bagi.

 

 

 

 

 

Diesel in romania isi pastreaza valoarea ca au dati km inapoi la greu.

Link to comment
Share on other sites

Idei preconcepute. Trebuie mers la fata locului si vazuta masina.

IMO, la masinile BMW, cel mai bine le sta cu culoarea negru si bleumarin. :rolleyes: . Argintiul.....miroase putin a Mercedes, if you know what I mean :rolleyes:

 

Depinde de gust. Bleumarinul mie unul nu-mi place ca si culoare la nici o masina....i-mi aduce aminte de valul Golfurilor 4 din care vedeai (si poate mai vezi) unul la fiecare colt. Negrul este mai okay dar tot timpul este murdara. A doua zi dupa ce ai spalato deja se vede praful.

 

Favoritul meu este alb (mai rar) si gri inchis. La seria 5 mai merge si o culoare marou

Link to comment
Share on other sites

- Iti consuma 5,5 % daca iti lipesti un OU de talpa inainte sa te urci in masina. :rolleyes:

 

Am tot vazut discutii referitoare la consum mai ales e90 ,2.0 diesel, si e 60, diesel.Eu sunt la a doua masina diesel,cu motor de 2.0 , si in oras nu am iesit mai jos de 8 % la nici una din ele. La drum lung, intradevar consuma ok, si te duci si mai jos , am avut si eu consum de 5.6 % ,6 %, 6.5 % in functie de drum, depasiri, greutatea masinii, etc. Iar la e60 , 2.0 diesel, 163 cp, la fel, in oras sub 8/9 % deloc, la un mers decent , nu alergata pana pe rosu, dar nici menajata. Salut o zi buna

Link to comment
Share on other sites

pt initiatorul topicului, ar trebui sa arunci un ochi pe marele topic, masini puse la vanzare in romania. acolo sunt deja datele unor samsari sau oameni de la care sa nu cumperi. apoi, eu as zice sa nu o iei din tara.

 

referitor la consumul unui diesel de 3000cmc, fie el bmw sau orice marca, in afara va lua 7.5-8% fara prea multe depasiri.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Observ ca in 2011-le sec XXI,lumea inca mai viseaza....diesel cu "DOAR" 50.000km din 2006 :wacko: ,consum in obc 5-5,5%:blink: (dar niciodata facut la pompa plin-gol,adica real),masini super-extra-hiper-mega FULL (si cu motor pe cinste,eventual vreo 350 de gloabe) la 12-13000€uri :pinch: ,samd. In fine,e treaba fiecaruia.
Link to comment
Share on other sites

Observ ca in 2011-le sec XXI,lumea inca mai viseaza....diesel cu "DOAR" 50.000km din 2006 :wacko: ,consum in obc 5-5,5%:blink: (dar niciodata facut la pompa plin-gol,adica real),masini super-extra-hiper-mega FULL (si cu motor pe cinste,eventual vreo 350 de gloabe) la 12-13000€uri :pinch: ,samd. In fine,e treaba fiecaruia.

citeste mai bine si tu primul post cu atentie

 

pt initiatorul topicului, ar trebui sa arunci un ochi pe marele topic, masini puse la vanzare in romania. acolo sunt deja datele unor samsari sau oameni de la care sa nu cumperi. apoi, eu as zice sa nu o iei din tara.

 

mersi, sunt deja cu ochii pe tema respectiva :)

Link to comment
Share on other sites

Fara nici o discutie daca vrei sa iesi cat mai ieftin la tot...consum, intretinere, etc...320d. Daca vrei ceva mai mare, si ai bani de asigurare si impozit...si vrei mai limuzina asa, atunci mergi pe 525d...asigurare 5-6 mil pe an, impozit cam 9 mil pe an, revizie la 15.000/an - 600 ron maxim.

320d - asigurare 5 mil...impozit arpox 200 ron, revizie .la 15.000 km aprox 450 ron. Tu decizi :) . La pret sunt cam la fel , la banii aia iei lejer 2006 525d, 530d, sau 320d 2007. Nu te grabi & succes :D...ps. nici nu ma gandesc la variantele benzinare...consuma de te indoaie :)

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.