Jump to content

E60 modul M-ASK mort!


fanelu2803

Recommended Posts

Salut,

 

Acum vreo 2 saptamani mi-a murit pur si simplu ecranul de la e60, am fost la doua service-uri, Dormag si Filaret si la ambele din pacate raspunsul a fost ca modulul ASK este mort definitiv. Pretul de inlocuire de nou e 100 milioane si a venit ca un trasnet pentru ca sincer ma asteptam sa fie mai rezonabil. Ca sa nu mai zic ca nu include manopera si resoftarea.

 

Ideea e ca, daca tot e sa dau o gramada am doua variante: fie il inlocuiesc si ma aleg cu ce aveam inainte dar cu banii dati, fie fac frumusel un upgrade la BMW Navi Professional si schimb M-ASK-ul cu CCC, schimb monitorul cu cel lat si modulul iDrive.

 

Ideea e ca am primit de la un baiat cotatie de pret pentru upgrade la Professional, dar evident cu piese SH din Germania, ceea ce nu m-ar deranja insa vreau sa mai aflu si alte pareri. Intre timp caut asiduu pe net piesa cu Part Number 65126942522, adica modulul existent.

 

Are cineva idee de un site de dezmembrari unde as putea sa-l gasesc? Daca e cineva care se ocupa cu dezmembrari sau cu aducerea pieselor SH, va rog sa-mi scrieti. Sunt ok sa platesc un pret rezonabil.

 

Altfel, daca mai e cineva din Bucuresti care sa se bage la upgrade si are de unde sa-mi faca rost de piese as aprecia un private message.

 

Nu-mi vine sa cred ca la o masina de 8 ani care are doar 100mii km si e BMW se poate sa pice asa dintr-o data partea electronica. In fine... Asta e! Daca aveti sugestii le apreciez!

 

O zi excelenta tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Pretul cerut de cele doua firme e de-a dreptul halucinant !!!!! Daca tu chiar vrei sa-l pui nou, cumpara-l din afara tarii, de exemplu prin America, modulul nou e undeva la 2100 $, adica aprox.63 de milioane ! Sfatul meu e sa cauti si masini scoase la dezmembrari si o sa iesi infinit mai ieftin, indiferent de ce alegi, doar modulul sau navigatia completa cu ecran si toate cele ! Upgrade-ul cu navi profesional e o alta varianta buna chiar daca e SH si merge, insa tot nu o sa iesi mai jos de 2000 de euroi ! O alta varianta e sa-l cauti pe Ebay, 100% il gasesti, ori modulul ori navi profesional complet ! Bafta multa si anunta-ne ce rezolvi ! Vezi ca pe soseaua colentina e un e60 la dezmembrat, de la intersectia cu avionul mergi inainte spre europa, nu mai stiu exact unde ca am vazut un anunt acum 2-3 saptamani, cred ca e pina in carrefour ! Edited by ady23
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa vorbesti cu userul Robert Tau, spune-i de problema care o ai si poate te ajuta cumva, ii rescrie eeprom-ul in el si poate iti merge sau poate are pe cineva care te poate ajuta cu piesa respectiva sh, este un baiat de nota 10. Oricum este fff mult cat ti-au cerut cei de la AB, am inteles ca tu ai navi business? eu am vazut pe e-bay M-ask cu 449$(S.H.)acum nu stiu daca este compatibil cu sistemul tau...tie in momentul de fata nu-ti mai merge nimic? nici PDC-ul, acustic ma refer daca spui ca display-ul este mort? Cat despre upgrade la professional este o idee buna dar vezi ce implica asta, eu daca as fi avut business prima oara ma gandeam la un sistem de E60 cu display de 6,5-7 inchi, care sa aiba touch screen,tv,navi,camera video masalier,etc, care este undeva la 2100 lei+ optionalele si cred ca poate fi folosit prin i-drive.

http://car-audio.anunturi-auto.4tuning.ro/dvd-navigatii-multimedia/dvd-2-din/navigatie-dedicata-interfata-bmw-5er-e60-10034840.html

Cam asa arata, acum tu stii ce este cel mai bine pentru tine! Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

@DOY: Da ... stiu ca imi cer mult si am gasit si eu pe eBay modulul dar din pacate era deja vanduta. Caut sa gasesc in continuare ... am trimis mail la cateva firme de dezmembrari din Germania ... sa vedem ce-o fi. In momentul de fata nu mai merge nimic: n-am sunet, navi, PDC, clima control, radio, etc. Nada! E foarte frustrant...

 

@robytza: Multumesc! Acum ii dau un mesaj!

Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata nu mai merge nimic: n-am sunet, navi, PDC, clima control, radio, etc. Nada! E foarte frustrant...

pai tie daca ti-a cazut doar M-ask, logic ar fi trebuit sa nu-ti mearga cd-ul si radioul, dar sunetul de pdc trebuia sa existe chiar daca nu mai afiseaza,nu?(poate vorbesc aiurea), dar exista un modul care le controleaza pe toate cele enumerate de tine mai sus, ala este modulul MPM(micro power module)care se afla in porbagaj in oala de la roata de rezerva, vezi sa nu fie ala de vina si tu sa schimbi tot sistemul degeaba

Link to comment
Share on other sites

@DOY: Ala a fost primul loc unde s-au uitat. Chiar mi-au pus un modul nou de proba ca sa vada daca de acolo pleaca problema si din pacate tot nu mi s-a aprins M-ASK-ul... Au verificat toate cablurie, fibra optica, tot nimic. In plus, la proba cu un M-ASK spare mi-au aratat ca pleaca monitorul si am sunet deci treaba-i cam clara.
Link to comment
Share on other sites

@DOY: Ala a fost primul loc unde s-au uitat. Chiar mi-au pus un modul nou de proba ca sa vada daca de acolo pleaca problema si din pacate tot nu mi s-a aprins M-ASK-ul... Au verificat toate cablurie, fibra optica, tot nimic. In plus, la proba cu un M-ASK spare mi-au aratat ca pleaca monitorul si am sunet deci treaba-i cam clara.

Da, nasoala treaba, imi pare rau ca nu am putut sa-ti fiu de folos, bafta in contiinuare!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.