Jump to content

Schimbare culori bord la un BMW 320d din 2001


elvislorin

Recommended Posts

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pozee!!!!! :blink:

cand sunt activate butoanele se aprind si ledurile albe...dar am pus leduri albe prea puternice...trebuie sa fac cumva sa le scad din luminozitate (ori schimbate ori aplicat un strat cu markerul pe interior)

 

 

 

turometrul, vitezometrul, etc.....la salariu :)

Link to comment
Share on other sites

a fost copmplicat sa schimbi la fiecare butonas? sau cum se face?  :)  :blink:

243740[/snapback]

 

intreaba mai exact ce vrei si iti raspund cu placere...de care butonase intrebi? de la consola de AC, de alea de la blocul de lumini sau de la geamurile electrice?

Edited by elvislorin
Link to comment
Share on other sites

Incep prin a explica cum am dat acele jos...imi era frica sa nu le rup...am vazut ce ziceau baietii si am facut rost de un patent cu varfuri lungi si ascutite+pensa chirurgicala (20 cm lungime)...nu le-am prins in patent sau in pensa si nici nu am rotit in sensul acelor de ceasornic cum am vazut ca imi recomandati... am procedat mai simplu...am luat doua bucati de carton subtire (ambalaj de tigari de ex) si doua cutite cu lama cat mai lata...cartoanele le-am pus intre ace si folia neagra ca sa nu o zgarii...apoi eu cu un prieten am impins simultan (fiecare dintr-o parte) iar acele au iesit super usor... :blink:

Dupa ce am scos acele am indepartat plasticul transparent care vine sub ace si are rol de a dispersa lumina in mod uniform.

Poze!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Mai departe pun poze in care sper sa se vada cat mai bine ledurile...

Ca sa pot indeparta plasticul acela alb si sa am acces la placa de textolit si leduri mai trebuie indepartat displayul cu cristale lichide...e tinut de placa cu patru cleme

La ceasul de combustibil sunt 3 leduri portocalii: 2 care ilumineaza acele si unul care se aprinde cand se trece trece pe rosu

La vitezometru sunt 4 leduri portocalii

La turometru tot 4 + 1 la consumul instantaneu

La indicatorul de temperatura 2 leduri portocalii+1 rosu (se aprinde cand creste temperatura)

La ASC e 1 led portocaliu

Despre restul de leduri am mai povestit tot in acest topic.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Si acum ce o sa schimb eu:

ledurile de la display-ul lcd - 10 albastre

ledurile care arata masina - 3 albastre

ledul de la ASC - 1 albastru

ledurile de la combustibil - 2 albastre + 1 rosu sau alb (ala de se aprinde cand ramii pe sest)

ledurile de la vitezometru - 4 albastre

ledurile de la turometru si consum instantaneu - 4+1 albastre

ledurile de la temperatura - 2 albastre

total - 27 albastre + 1 rosu sau alb

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru rabdare, pentru "curaj" si pentru munca depusa. Sunt foarte curios cum o sa iasa...

 

Poate nu imi amintesc, nu stiu daca ai scris sau nu, dar te intreb: schimbi si folia ? Acu' daca tot ai scos acele poti sa pui folie cu ce desene vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru rabdare, pentru "curaj" si pentru munca depusa. Sunt foarte curios cum o sa iasa...

 

Poate nu imi amintesc, nu stiu daca ai scris sau nu, dar te intreb: schimbi si folia ? Acu' daca tot ai scos acele poti sa pui folie cu ce desene vrei tu.

243867[/snapback]

 

da poti sa schimbi si folia...dar deocamdata nu...oricum o sa o scanez si daca mi se pune pata o sa o schimb...poate o fac ca alea de mai sus...de pe becha.de :blink:

Link to comment
Share on other sites

Incep prin a explica cum am dat acele jos...imi era frica sa nu le rup...am vazut ce ziceau baietii si am facut rost de un patent cu varfuri lungi si ascutite+pensa chirurgicala (20 cm lungime)...nu le-am prins in patent sau in pensa si nici nu am rotit in sensul acelor de ceasornic cum am vazut ca imi recomandati... am procedat mai simplu...am luat doua bucati de carton subtire (ambalaj de tigari de ex) si doua cutite cu lama cat mai lata...cartoanele le-am pus intre ace si folia neagra ca sa nu o zgarii...apoi eu cu un prieten am impins simultan (fiecare dintr-o parte) iar acele au iesit super usor... :blink:

Dupa ce am scos acele am indepartat plasticul transparent care vine sub ace si are rol de a dispersa lumina in mod uniform.

Poze!!!

 

243754[/snapback]

 

unde naiba sunt pozele mele?le mai pun o data

 

Link to comment
Share on other sites

clar ca urmeaza poze...si imi mai veni o idee... o sa scanez folia neagra cu cifrele si insemnele si o sa o prelucrez in photoshop sau paint ca sa fac o alta combinatie de culori...sa iasa ceva gen alea de pe becha.de...cine stie???poate le vand chiar eu :blink: ...ceva amatori?
Link to comment
Share on other sites

man si eu credeam ca arata bine plasma si altele. noaptea e chiar misto. da ziua SUX. abia astept pozele finale de la tine, pt ca daca voi modifica ceva la bord - in fara de inele cromate- poate sa schimb culoarea in alb, cu cateva leduri rosii la turatie.
Link to comment
Share on other sites

man si eu credeam ca arata bine plasma si altele. noaptea e chiar misto. da ziua SUX. abia astept pozele finale de la tine, pt ca daca voi modifica ceva la bord - in fara de inele cromate- poate sa schimb culoarea in alb, cu cateva leduri rosii la turatie.

244207[/snapback]

da eu sunt curios cum se vede bordu de la masina ta...de jucarie...ca de bagat in seama am vazut ca-ti place...e cumva vacanta?

Link to comment
Share on other sites

manolica baiatule... rafuielile personale pe PM.

ok?

 

later edit: si in plus vad ca esti din BUC. vrei sa ne intalnim sa vezi ce pustiulika sunt si poate sa ma bati pe spate? promit ca daca reusesti sa ma ajuti sa nu ma mai inec cu laptic, te fac o tura cu masinuta mea teleghidata... deal?

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

manolica baiatule asta e BMW-u meu. m-ai prins :)

din pacate usile nu se deschid ca sa iti pot poza bordu. :)

da promit ca dupa ce ii pun LSD-uri iti fac o poza la bord. :)

tre sa mai astepti un pic. :blink: te superi?

post-5017-1181076363_thumb.jpg

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.