Jump to content

Martor presiune ulei


humaila

Recommended Posts

Salut,

O data la cateva zile, cand opresc motorul mi se aprinde martorul presiunii la ulei.

Am atasat o poza pentru edificare.

Mi s-a aprins de doua ori in ultima luna si CheckEngine-ul, dar de fiecare data s-a stins a doua zi.

Chestia asta cu presiunea ma cam dispera. Se stinge imediat cum bag cheia in contact si o rotesc putin.

Trebuie sa fac revizia zilele astea, sa aiba legatura cu asta?

Discutam despre un E46 320d din 2004.

post-48731-0-27512300-1312461552_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Salut,

O data la cateva zile, cand opresc motorul mi se aprinde martorul presiunii la ulei.

Am atasat o poza pentru edificare.

Mi s-a aprins de doua ori in ultima luna si CheckEngine-ul, dar de fiecare data s-a stins a doua zi.

Chestia asta cu presiunea ma cam dispera. Se stinge imediat cum bag cheia in contact si o rotesc putin.

Trebuie sa fac revizia zilele astea, sa aiba legatura cu asta?

Discutam despre un E46 320d din 2004.

martorul de ulei (galben) s-a aprins pentru ca nivelul uleiului a atins limita inferioara . ai verificat uleiul? mare atentie sa nu o lasi fara ulei.

Link to comment
Share on other sites

martorul de ulei (galben) s-a aprins pentru ca nivelul uleiului a atins limita inferioara . ai verificat uleiul? mare atentie sa nu o lasi fara ulei.

 

Mersi sherban77!

Masina o am de aproape o luna, abia de acum incep sa imi fac obiceiuri de posesor de auto.

Pana acum am mers cu masinile altora si nu era nevoie sa verific ulei si alte chestii.

Am vrut sa ma uit dimineata dar eram intr-o mare intarziere si nu am mai reusit.

Aseara nu avea rost, ca abia oprisem motorul.

Ma uit acum, cand plec de la birou.

Sper sa nu ma sperii de ce o sa vad.

Link to comment
Share on other sites

Mersi sherban77!

Masina o am de aproape o luna, abia de acum incep sa imi fac obiceiuri de posesor de auto.

Pana acum am mers cu masinile altora si nu era nevoie sa verific ulei si alte chestii.

Am vrut sa ma uit dimineata dar eram intr-o mare intarziere si nu am mai reusit.

Aseara nu avea rost, ca abia oprisem motorul.

Ma uit acum, cand plec de la birou.

Sper sa nu ma sperii de ce o sa vad.

diferenta dintre minim si maxim este de 1L . pentru orice eventualitate ia-ti 1L de uleisi completeaza.

Link to comment
Share on other sites

Aseara nu avea rost, ca abia oprisem motorul.

 

Verifica uleiul cu motorul mergand, dupa ce s-a incalzit bine (nu se face presiune in baie).

 

Nivelul uleiului care se verifica cu joja reprezinta rezerva care ramane dupa ce sistemul de ungere functioneaza si in baie se formeaza norul de ulei prin barbotare.

Link to comment
Share on other sites

..daca era de speriat, cred ca ramanea mereu aprins..:) dar nici usor n-o sa-ti fie....

 

De preferat ar fi sa-ti schimbi uleiul (asta e prima operatie ce trebuie sa o faci, cand cumperi o masina second + filtru aer) si eventual sa monitorizezi nivelul uleiului o perioada, poate pierzi ulei pe undeva sau iti consuma...

Link to comment
Share on other sites

..daca era de speriat, cred ca ramanea mereu aprins..:) dar nici usor n-o sa-ti fie....

 

De preferat ar fi sa-ti schimbi uleiul (asta e prima operatie ce trebuie sa o faci, cand cumperi o masina second + filtru aer) si eventual sa monitorizezi nivelul uleiului o perioada, poate pierzi ulei pe undeva sau iti consuma...

asta cam asa e .trebuie sa stai cu ochii pe ea mai din scurt. cel putin o perioada.la fel am patit si eu cand am mi-am luat masina si a trebuirt sa ii schimb garnitura de la capac supape si de la senzorul de presiune dupa ce mi s-a aprins si mie martorul de la ulei(am inceput sa urmaresc pas cu pas fiecare pierdere si inca mai am cateva)...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mersi mult baieti.

Am completat cu ~750ml de ulei, ca era aproape de limita de jos si acum e ok, nu s-a mai aprins nimic de ceva timp.

Doar din cand in cand imi mai clipoceste ceva galben cand ma dau la ea :p

Ideea e ca am luat-o de la cineva cunoscut si apropiat, care a avut-o cam 9 luni si a ingrijit-o.

Mentionez ca merg cu ea zilnic, cam 100 de km.

Mi-am luat ce trebuie pentru revizie si vreau sa schimb cam tot ce inseamna filtre + ulei.

Sa fiu eu sigur

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.