Jump to content

Amenda


vl69uli

Recommended Posts

Acum am citit mai bine citatia si scrie ''civil'' si mai scrie ca ''in caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa''. Si am mai citit si asta pe internet În situaţia în care sunteţi soţ sau rudă apropiată a învinuitului/inculpatului, ori aveţi obligaţia păstrării secretului profesional sau aveţi calitatea de parte civilă, parte vătămată în proces, nu sunteţi obligat să depuneţi mărturie în cauză..

 

De aici eu inteleg ca prezenta mea nu este obligatorie.

Edited by Billy e36
Link to comment
Share on other sites

pai ce tu esti ruda cu politia?

 

 

eu cred ca daca nu te prezinti o sa te amendeze

 

du-te. "te asculta" ce ai de spus si pleci acasa.

oricum coloratul tau a obtinut ce a urmarit cand a facut contestatia. nici el nu e o bligat sa se prezinte. tot ce a avut de spus a scris in intampinarea aia.

Link to comment
Share on other sites

Acum am citit mai bine citatia si scrie ''civil'' si mai scrie ca ''in caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa''. Si am mai citit si asta pe internet În situaţia în care sunteţi soţ sau rudă apropiată a învinuitului/inculpatului, ori aveţi obligaţia păstrării secretului profesional sau aveţi calitatea de parte civilă, parte vătămată în proces, nu sunteţi obligat să depuneţi mărturie în cauză..

 

De aici eu inteleg ca prezenta mea nu este obligatorie.

Pai.

Tu nu esti parte, esti martor.

Tu nu esti ruda uneia din parti si nici nu ai obligatia de a pastra vreun secret.

Una e sa te prezinti, alta e sa depui marturie.

 

Dar nu e nicio problema sa nu te duci. Ce ar putea sa-ti faca?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am inteles. O sa revin la momentul respectiv cu rezultatul.

Azi a fost ziua ce amare, am fost acolo si l-am lasat fara permis.

 

Am fost la judecatorie, intra cine voia si cine nu, numai babute si mosuleti ce se certau cu fii pe averi si alte acareturi, si noi cu evenimentul pi*dii. M-am simtit ca la emisiunile alea de pe Discovery cand se dau aia in judecata si pentru mancarea stricata din frigider, cu juraminte, vorbit la microfon, mana pe cruce si tot tacamul. Judecatoarea si avocatii ce trebuiau sa mai aibe perucile alea pe bigudiuri si era tabloul complet :)).

 

Asa, sa revenim, el a venit cu inca doi martori, vezi chipurile, erau pe margine cand s-a produs evenimentul, la poarta la taclale, si evident ca m-au amenintat atunci cand judecatoarea ne-a dat afara din sala pentru prezentarea dosarului. Ca sa iesim afara ca sa vorbim ca barbatii, ca de ce ii fac rau etc. Am incercat sa port un dialog cu ei, sa le explic ca eu nu am nici un interes dar ca a gresit si ca nu am ce sa-i mai fac acum, evident ca erau cu mult sub nivelul marii si nu am avut cu cine vorbii. Din partea politiei nu s-a prezentat nimeni asa cum din cate am inteles, se intampla mereu, doar ce au la dosar in PV. Martorii lui o tot tineau una si buna ca m-a lasat sa trec si ca ei nu stiu de ce i-a oprit politia, ca a dat semnal, m-a asteptat sa trec si ca totul a fost in regula.

 

La final, a fost urat, cand am iesit, s-a lasat cu blesteme, injuraturi, amenintari, s-au si dat spre mine sa ma ia la omor dar nu stiu cum, eu am ramas calm, nu i-am jignit nici macar odata, am reincercat sa-i explic cu ce a gresit, el o tinea pe a lui, ca acum sunt fericit ca e el fara permis, ca de ce m-am prezentat, ca sa mor in primul copac, morti, familie, totul mi-a fost trecut prin agenda de zi. Si totul s-a incheiat cu scuze din partea lor, total neasteptat, si inexplicabil, la nici 20 de secunde dupa mari injuraturi tot ei au venit la mine cu texte total aiurea, ca-si cer scuze, ca nu stiau ca vin din partea lui, ca abordau altfel situatia si sanatate si alte lucruri de bine :blink: , nu stiu daca a contat ca m-am facut ca dau cateva telefoane insa oricum, prost ala de o mai semna ceva de acum incolo. Gata mi-a ajuns!

 

Scuze de pomelnic :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.