Jump to content

BMW E60 - 525d A


jon doe

Recommended Posts

Sunt convins ca nu te face de rusine. Nici cu al meu nu ma rusinez ! Doamne fereste. Oricum se stie ca BMW scoate cei mai multi CP din aceeasi cilindree fata de concurenta. Cuplu tau este 400 nm al meu 340. Deci ... e ceva diferenta. Sunt curios daca la confort se simt imbunatatiri. A mea are pachest sport si e tare suspensia rau de tot ... bine de fapt nu e tare nu avem noi drumuri. Unde e drumul ca in palma nu simtit nimic! Scaunele sunt atandard sau confort ? (parca era o echipare pe unele 5-are >

cu denumirea asta ).

 

P.S. Iesi la masina si fa mai multe poze cu interiorul :)

Link to comment
Share on other sites

Tnx Bala.

Am fost pe la Banat Car sa-mi iau ceva produse de intretinere. Mi-au dat revista BMW Magazin sa o distribui membrilor clubului. :wink: Ti-am pastrat un exemplar.

P.S. Am testat ieri solutia de curatat jantele. Intradevar, dupa 2-3 minute incepe sa se inroseasca, si sa lucreze. Sunt f. multumit de ea. :thumbsup:

 

 

Tnx Paul.

 

Impozitul la 2497 cc ( deci sub pragul de 2500 cc ) e undeva intre 750 si 800 ron.

M-am uitat si la motorul de 3000 cc. De fapt e undeva pe la 2995 cc sau asa ceva. In fine.... Impozitul este de aprox 2.100 - 2.200 ron ptr motorul acela :blink:

 

 

As fi vrut eu.

Este 2500/200*72=fix 900 lei

 

Grila de impozitare este:

 

PânĂŁ la 1.600 cmc 8 RON pentru fiecare 200 cmc sau fracțiune

1.601 - 2.000 cmc 18 RON pentru fiecare 200 cmc sau fracțiune

2.001 - 2.600 cmc 72 RON pentru fiecare 200 cmc sau fracțiune

2.601 - 3000 cmc 144 RON pentru fiecare 200 cmc sau fracțiune

Peste 3.000 cmc 290 RON pentru fiecare 200 cmc sau fracțiune

Link to comment
Share on other sites

@siulian - difera usor impozitele in functie de localitate. NU mai tin minte dar parca +- 10% in functie de consiliul local.

 

Si eu la 520d-ul meu, am tot 177Cp, iar in loc de 400Nm am doar 350Nm. Insa este ceva mai usoara fiind motorul mai mic... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@siulian - difera usor impozitele in functie de localitate. NU mai tin minte dar parca +- 10% in functie de consiliul local.

 

Si eu la 520d-ul meu, am tot 177Cp, iar in loc de 400Nm am doar 350Nm. Insa este ceva mai usoara fiind motorul mai mic... :rolleyes:

 

fai un cip la careva mai cunoscut!

Link to comment
Share on other sites

A mea are pachest sport si e tare suspensia rau de tot ... bine de fapt nu e tare nu avem noi drumuri. Unde e drumul ca in palma nu simtit nimic! Scaunele sunt atandard sau confort ? (parca era o echipare pe unele 5-are >

cu denumirea asta ).

 

P.S. Iesi la masina si fa mai multe poze cu interiorul :)

 

1. Si eu am suspensii sport, insa trecerea peste gropi si denivelari nu se face brutal. Ma intreb oare cum s-ar fi simtit daca ar fi fost echipata cu suspensii normale.....

2. Scaunele sunt normale, deci nu sunt sport, cu prelungirea aceea sub picioare. La cat sunt de confortabile, da, as spune ca sunt " Confort " :thumbsup:

3. Mi-e o leneee....de ma doare.... I-am luat un spray cu spuma de curatare a pielii, si inca o crema de hidratare cu protectie impotriva razelor UV. Tre' sa fac niste poze "before and after", dar....mi-e lene.... :blush:

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

fai un cip la careva mai cunoscut!

 

Mi-au zis cei de la BMW ca pentru vreo 600euro imi puneau ceva, de la Hamann parca. Masina avea atunci sub 10k km si desi imi pastram garantia intacta la masina nu vroiam modificari. Imi era teama.

 

Acum nu mai imi trebuie pentru ca este OK pentru mine. Familist, in aproape 4 ani niciun radar etc. :shifty:

 

1. Si eu am suspensii sport, insa trecerea peste gropi si denivelari nu se face brutal. Ma intreb oare cum s-ar fi simtit daca ar fi fost echipata cu suspensii normale.....

2. Scaunele sunt normale, deci nu sunt sport, cu prelungirea aceea sub picioare. La cat sunt de confortabile, da, as spune ca sunt " Confort " :thumbsup:

3. Mi-e o leneee....de ma doare.... I-am luat un spray cu spuma de curatare a pielii, si inca o crema de hidratare cu protectie impotriva razelor UV. Tre' sa fac niste poze "before and after", dar....mi-e lene.... :blush:

 

Sa vezi ce bine va fi cand te bagi in masina lasata in soare. Acea protectie la UV pe masina mea cu piele neagra face minuni.

Link to comment
Share on other sites

La mine sti cum este : pielea - gri deschis, iar vopsea masinii este neagra - deci se incinge al naibii de tare.

In zilele caniculare, pielea era destul de incalzita, dar nu era ceva de nesuportat. Dupa 10 minute de condus, cu clima data pe la minim, era ok. Doar volanul ce-l mai simteam inca fierbinte

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Merci, babie 10

 

Si eu intentionez sa-i fac unul, dar anul viitor. Si parca as mai vrea sa-i polisez sticla de la faruri si stopuri, ca prea s-a matuit....

La detailing, ti-l recomand pe george brasov, il gasesti pe aici pe forum. Vei fi uimit de lucrarile lui

si in craiova e cineva ffff bun la detailing, voi merge aici!

iar de polishat faruri/stopuri, cum gasesc 2 zile in care ma pot lipsi de masina, cum o duc (mai ales ca vreau sa-mi colanteze ceva si la interior baietii de acolo)

app, nice to meet you. micky....from mihaela ( :rolleyes:, deci voi fi uimitA :rolleyes: )

 

Tnx Bala.

Am fost pe la Banat Car sa-mi iau ceva produse de intretinere. Mi-au dat revista BMW Magazin sa o distribui membrilor clubului. :wink: Ti-am pastrat un exemplar.

P.S. Am testat ieri solutia de curatat jantele. Intradevar, dupa 2-3 minute incepe sa se inroseasca, si sa lucreze. Sunt f. multumit de ea. :thumbsup:

 

 

Tnx Paul.

 

Impozitul la 2497 cc ( deci sub pragul de 2500 cc ) e undeva intre 750 si 800 ron.

M-am uitat si la motorul de 3000 cc. De fapt e undeva pe la 2995 cc sau asa ceva. In fine.... Impozitul este de aprox 2.100 - 2.200 ron ptr motorul acela :blink:

impozitul e 940 sau 940-10% daca se platea integral pana-n 31 martie

Link to comment
Share on other sites

Cateva poze cu interiorul.

( pozele le-am primit de la vanzator, pe mail, inainte de a o cumpara )

 

Voi pune poze noi, dupa ce ii mai fac un tratament de infrumusetare si intretinere al pielii :hyper: :hyper: :hyper:

post-47186-0-56444000-1314366284_thumb.jpg

post-47186-0-65550600-1314366295_thumb.jpg

post-47186-0-10508000-1314366300_thumb.jpg

post-47186-0-39431500-1314366309_thumb.jpg

post-47186-0-56354000-1314366314_thumb.jpg

post-47186-0-28411900-1314366321_thumb.jpg

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Uau... frumoasa masina. Sunt curios si eu ce parere vei avea dupa detailing.

Eu inca n-am apucat sa ajung la reprezentanta sa iau solutiile de intretinere a pielii dar va urma cat de curand.

 

S-o stapanesti sanatos si fara probleme ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Hi Cosmin,

 

I-am facut ieri un tratament....

Cu spuma de curatare a tapiteriei, apoi cu crema hidratanta. Sunt putin cam dezamagit. Ma asteptam ca rezultatele sa fie evidente.

Spuma nu a curatat, sau cel putin nu am sesizat vreo diferenta. Oricum, bureteii cu care am luat jos spuma erau foarte murdari.

Crema cu care am dat-o ulterior este identica cu un lapte de corp sau ca o lotiune demachianta. Dupa aplicare, ma asteptam ca pielea sa fie mult mai moale, si mirosul de piele sa se faca simtit - asa dupa cum spune eticheta produsului si dupa cum mi-au spus si alti colegi.

Mirosul nu a reaparut. In ceea ce priveste elasticitatea / stralucirea / moliciunea pielii....nu s-a intamplat nimic. <_<

Link to comment
Share on other sites

Eu inca n-am apucat sa ajung la reprezentanta sa iau solutiile de intretinere a pielii dar va urma cat de curand.

 

Iti recomand ca sa nu iei de la BMW produsele de intretinere a pielii.

Personal, ma voi interesa ca sa cumpar de la Zaino, Z-10 Leather in a Bottle.

Link to comment
Share on other sites

Eu in prima faza am curatat scaunul cu solutie de geamuri. Insa n-am avut nimic pentru intretinere si nu vreau sa-l mai "tratez" asa, solutia fiind pe baza de alcool, in timp va usca pielea foarte tare.

Cu alte solutii n-am dat pentru ca nu vreau sa luceasca pielea. Vreau sa-si pastreze acel aspect mat, cum e de noua.

 

Deci nu esti multumit de kitul de la reprezentanta... :blink:

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

incearca cu Sonax, daca nu vrei sa intri mai adanc in detailing. Hidrateaza si curata pielea foarte bine, o mentine flexibila si fara cute sau altele, chiar si la o masina de 18 ani cum e a mea...

Daca interiorul nu e uzat si foarte vechi, cum e cazul la tine, nu stiu daca are rost sa te complici cu tratamente foarte complicate.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.