Jump to content

Presiune corecta cauciucuri


Acero99

Recommended Posts

Au tot fost prezentate in posturile anterioare motive pentru care e bine sa bagi cat scrie pe usa si motive pentru care altii aleg sa bage alta presiune. Nu as face decat sa ma repet si crede-ma ca nu dau raspunsuri de genul asta insa aici nu vad ce se mai poate discuta.

Corect e cat scrie pe usa, tu bagi cat consideri tu (spun asta pentru ca vad ca nu vrei sa bagi cat recomanda BMW). Daca vrei o presiune ideala cred ca se face un calcul care ia in considerare: presiune atmosferica, tipul cauciucului, temperatura exterioara, masa totala masina incarcata si distribuirea greutatii cu tot ce este in masina (nu goala), suprafata de rulare etc....

 

Intelegi acum de ce ti-am dat raspunsul asta? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Au tot fost prezentate in posturile anterioare motive pentru care e bine sa bagi cat scrie pe usa si motive pentru care altii aleg sa bage alta presiune. Nu as face decat sa ma repet si crede-ma ca nu dau raspunsuri de genul asta insa aici nu vad ce se mai poate discuta.

Corect e cat scrie pe usa, tu bagi cat consideri tu (spun asta pentru ca vad ca nu vrei sa bagi cat recomanda BMW). Daca vrei o presiune ideala cred ca se face un calcul care ia in considerare: presiune atmosferica, tipul cauciucului, temperatura exterioara, masa totala masina incarcata si distribuirea greutatii cu tot ce este in masina (nu goala), suprafata de rulare etc....

 

Intelegi acum de ce ti-am dat raspunsul asta? :rolleyes:

 

Foarte corect eram eu confuz( nu ma uitam eu bine) pentru ca sa fiu sincer m-am uitat pentru prima ora bine pe stalp sa vad presiunea corecta ca tot timpul ma duceam si puneau 2.2 fata spate. Vad ca 2.0 fata si 2.2 spate cand masina are 4 persoane maxim si 2.2 fata si 2.7 spate cand sunt 5 persoane + bagaje . Mersi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

M-am uitat si eu la E39/2000 525d pe sticker: fata 235/40/18 :2.0 pentru 4 persoane si 2.3 la 5 persoane

spate 265/35/18 2.4 pentru 4 persoane si 2.9 la 5 persoane.

 

Sincer mie mi se pare prea putin pe fate 2.0, adica sunt foarte lasate gumele pe fata la 2 bari, masina este grea. eu am 2.4 fata/ spate la 235/40/18 si 245/40/18.

 

Alte pareri?

Link to comment
Share on other sites

La E90 cu 225/45/17 si pana la 4 persoane in masina, scrie ca trebuie 2.0 pe fata si 2.3 pe spate.

Eu aveam 2.0 in toate anvelopele si le-am umflat pe cele de pe spate pana la 2.3, ca sa fie exact ca in tabel.

Eram convins ca mi-au bagat la vulcanizare mai mult decat trebuie, dar era chiar mai putin...

 

+ La mine nu sunt DELOC lasate la 2.0 bar, nu stiu cum e la tine la E39.

Edited by Adrian M
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.