Jump to content

intrebari pt e36 318is din 93


RicardoAlaves

Recommended Posts

Stimati colegi... Prima intrebare ar fi daca stie careva dintre voi exact la ce se refera numerele care apar pe displayul kilometrajului atunci cand faci testul bordului , sau ma rog , a ceasurilor , banuiesc eu ca la nr 1 este afisat kilometrajul real al motorului , iar restul... astept un raspuns din partea voastra!

a doua intreebare... am schimbat de curand ceasurile (din bord) luate de la un coleg de pe forum , si din pacate indicatorul de temperatura a apei nu functioneaza...dar ce ma nemultumeste si mai tare este ca la un mers prin oras , se aprinde si becul de nivel scazut de ulei... insa se aprinde treptat , nu dintr-o data , adica incepe cu o lumina fada , apoi se aprinde din ce in ce mai mult , insa nu a ajuns (cred ) niciodata la o intensitate maxima(cat permite becul). Credeti ca au vre0o legatura? As vrea un sfat sau chiar mai multe.

 

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Pentru testul de bord, vezi asta http://www.bmwclub.ro/forums/topic/93979-test-instrumente-bord/page__p__1328592__hl__test+bord__fromsearch__1?do=findComment&comment=1328592

 

Cu instrumentarul vechi, ti se intampla la fel, faza cu becul si temperatura?

Daca l-ai schimbat, vezi in primul rand sa fie bun si compatibil cu motorul tau.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pentru testul de bord, vezi asta http://www.bmwclub.ro/forums/topic/93979-test-instrumente-bord/page__p__1328592__hl__test+bord__fromsearch__1?do=findComment&comment=1328592

 

Cu instrumentarul vechi, ti se intampla la fel, faza cu becul si temperatura?

Daca l-ai schimbat, vezi in primul rand sa fie bun si compatibil cu motorul tau.

 

 

ceasurile sunt bune ... sincer( adica se potrivesc , sunt dupa acelasi model de masina si acelasi motor) , inainte nu facea asa.. pana sa se arda ceasurile vechi...

 

cat despre testul din linkul de la tine , am mai citit aia , insa mie imi zice ceva de km , nicidecum part number si alea alea... in sfarsit , mai caut... Merci mult

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu la nr 1 nu e afisat niciun kilometraj real. E exact ce e explicat in threadul de mai sus.

 

Si cred ca sunt stricate actualele ceasuri. E un scurt undeva de se aprinde ledul asa estompat. Oricum verifica uleiul sa fii sigur :)

 

 

 

Pai... chestia e ca daca era ce spune threadul dat de tine , atunci era un numar si cu asta basta ... eh... la mine numarul ala creste cu fiecare km facut ... de aia zic...in sfarsit... o sa pun niste poze eventual , ca sa vezi fiecare pas in parte... si vb...

...cat despre ulei , abia am facut schimbul , il verific zi de zi... totul e ok... mda , poate e un scurt pe undeva... merci de sfaturi , o sa pun poze sapt asta. Stima;)

Link to comment
Share on other sites

nu sunt frate nici km reali nici km nereali nici nimic...s-a discutat chestia pe toate forumurile posibile...cifrele alea sunt EXACT ce scrie ca sunt in link-ul postat mai sus.

 

legat de ceasuri...cred ca ti-ai luat teapa cu ele, le-ai probat si tu inainte sa dai banii?!

Link to comment
Share on other sites

mda... se poate sa ai dreptate... nu le-am probat ca le-am primit de la cineva din brasov , cu plata la domiciliu... deci , nu am avut cum... asta e , caut altele ...

 

dar in legatura cu BMW PART NUMBER , care ziceti toti ca ar fi primul lucru pe care ti-l arata la test... dupa mintea mea , ar trebui sa fie un numar (acelasi numar) mereu , la mine se modifica.... in sfarsit , am zis ca fac ceva poze , dar nu am avut timp , promit sa le fac...

la fel la numarul 5... cand am luat masina imi arata 190 km , acum imi arata 200 km... ce software version sa fie ???

cred ca fac o vizita la reprezentanta , sa le fac o intrebare, asa ... pt linistea mea.

 

O sa ma uit si la mine daca creste cu fiecare km facut. Dar atunci ce sunt km care ii arata cand e pus contactul normal? Adica aia tre sa fie cei reali.

 

 

 

ala de la contactul normal... se poate modifica. celalalt , din test, am inteles ca nu se poate. inca e un mister pt mine!

Link to comment
Share on other sites

mda... se poate sa ai dreptate... nu le-am probat ca le-am primit de la cineva din brasov , cu plata la domiciliu... deci , nu am avut cum... asta e , caut altele ...

 

dar in legatura cu BMW PART NUMBER , care ziceti toti ca ar fi primul lucru pe care ti-l arata la test... dupa mintea mea , ar trebui sa fie un numar (acelasi numar) mereu , la mine se modifica.... in sfarsit , am zis ca fac ceva poze , dar nu am avut timp , promit sa le fac...

la fel la numarul 5... cand am luat masina imi arata 190 km , acum imi arata 200 km... ce software version sa fie ???

cred ca fac o vizita la reprezentanta , sa le fac o intrebare, asa ... pt linistea mea.

 

 

 

 

 

ala de la contactul normal... se poate modifica. celalalt , din test, am inteles ca nu se poate. inca e un mister pt mine!

 

 

 

inca nimic concret...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.