Jump to content

de ce la BMW preturile sunt de 3 ori mai mari ?


mihaicmg

Recommended Posts

salut

 

am fost nefericitul castigator a unei busituri in parcare in care jigodia a fugit si nu a lasat un nr de telefon, ceva....in fine si bineinteles ca vreau sa-mi repar/vopsesc masina, niste zgarieturi si vopseaua animalului.

am cerut niste preturi de la firme de specialitate, am mai citit pe aici pe forum niste recomandari si toata lumea se invarte pe la 400lei/ element. Cat credeti ca este la automobile bavaria ???? 1800 lei !!!!!!! acum intrebarea mea este : ce faceti domnilor atat de special fata de restul lumii de costa aceasi reparatie la voi de 4,5 ori mai mult ?????????

"prost nu e cine cere, ci ala care da " dar ala care cere de 4,5 ori mai mult e nesimtit !!!

 

ps: daca am gresit sectiunea rog adminu sa mute topicu cu scuzele de rigoare !!

Link to comment
Share on other sites

si...? ce ai vrut sa ne zici de fapt cu povestirea intamplarii tale? crezi ca restul de pe aici nu stiu care sunt preturile la reprezentanta?

 

eu am fost uimit=>revoltat=>socat de cata nesimtire au astia de la reprezentanta si m-am gandit ca lumea nu stie si poate mai ia cineva tzeapa, baga masina acolo fara sa mai caute alternative. DAR avand in vedere ca tu esti "senior" si ai gasit asta banal inseamna ca astia asa au fost demult si lumea nu schimba nimic, tot acolo se duce a.i. ei la randul lor raman nesimtiti pe nepasarea noastra. DECI - numai mergeti domnilor la reparatii la AB decat daca pierdeti garantia, sa le scadem putin cifra de afaceri pe service si o sa vezi o schimbare - asta am vrut sa spun !

 

poate ai inteles altceva, 1800 ron/element e exclus, chiar si in reprezentanta.

 

 

vopsire aripa dreapta spate, fara tinichigerie 1800 lei !!!!

e pe hartie !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ei oricum nu traiesc din cei ce apeleaza la ei in afara garantiei, daca nu mai mergem noi sau alti, vor fi intotdeauna cei cu garantia, cei care lucreaza pe banii asigurarilor RCA/CASO, deci poti sta linistit ca nu vom revolutiona noi situatia, asa este peste tot, nu numai in ROmania, oriunde te duci la stealership este mereu scump! Nu imi este rusine nici cu alte service-uri, in final depinde de tine de cat esti dispui sa dai si ce calitate a lucrarii vrei, e drept ca nici in cazul asta nu corespunde mereu o calitate foarte buna unui pret mare, dar de cele mai multe ori se mai si potrivesc! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

poate ai inteles altceva, 1800 ron/element e exclus, chiar si in reprezentanta.

 

Nu. Atata este. Acum 2 luni, pentru o zgarietura pe spoilerul din spate am platit 20 mil (casco)

 

Am vorbit cu omul si imi spusese ca pentru un element este 12 mil (fata de usa de ex) dar pentru spoiler ca este mai mare, costa 20 mil.

 

Am un punct pe aripa din spate si vroiam sa o revopsesc. Idem ca si fata de usa, 12 mil.

 

Am culoarea spacegrey (A52 - parca)

 

Adevarul este ca a iesit perfect. Nu credeam ca se poate atat de bine. Am vazut la colegi vopsiri de 100eur pe element si mai toate se cojesc, sau se zgarie usor, diferente de nuante etc.

Link to comment
Share on other sites

salut

 

 

am cerut niste preturi de la firme de specialitate, am mai citit pe aici pe forum niste recomandari si toata lumea se invarte pe la 400lei/ element. Cat credeti ca este la automobile bavaria ???? 1800 lei !!!!!!!

400lei raman la reprezentanta in romania restul de 1400lei pleaca in germania la Bavaria :))))))))

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa luati in calcul si faptul ca o reprezentanta spre deosebire de Gigi de la colt plateste toate impozitele, nu ciordeste la curent electric, plateste evacuarea deseurilor la standarde legale, plateste impozite pe salarii, paza, asigurari ale bunurilor (daca iti ia masina foc in curte la Gigi nu stiu de unde o sa-ti recuperezi paguba de exemplu), si multe alte cheltuieli. Ca toate aceste cheltuieli nu se regasesc neaparat si in calitatea serviciilor prestate... este alta discutie... aici vorbim totusi de o reprezentanta oficiala unde lucrurile nu au cum sa functioneze altfel decat "by the book", retineti acest aspect.

 

Apropo, as vrea sa vad ca isi posteaza parerea aici si cineva care a avut sau macar a incercat vreodata in viata sa desfasoare o afacere LEGALA cap-coada, sunt curios ce ar avea de spus... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa luati in calcul si faptul ca o reprezentanta spre deosebire de Gigi de la colt plateste toate impozitele, nu ciordeste la curent electric, plateste evacuarea deseurilor la standarde legale, plateste impozite pe salarii, paza, asigurari ale bunurilor (daca iti ia masina foc in curte la Gigi nu stiu de unde o sa-ti recuperezi paguba de exemplu), si multe alte cheltuieli. Ca toate aceste cheltuieli nu se regasesc neaparat si in calitatea serviciilor prestate... este alta discutie... aici vorbim totusi de o reprezentanta oficiala unde lucrurile nu au cum sa functioneze altfel decat "by the book", retineti acest aspect.

 

Apropo, as vrea sa vad ca isi posteaza parerea aici si cineva care a avut sau macar a incercat vreodata in viata sa desfasoare o afacere LEGALA cap-coada, sunt curios ce ar avea de spus... :wink:

 

deci exista doar "reprezentanta" si "gigi de la colt" in Ro, nu? service-urile cu vopsitorie profi au disparut cu desavarsire...au plecat toti vopsitorii in italia, iar patronii au ajuns sa vopseasca masini la spray, uscate vara la soare.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa luati in calcul si faptul ca o reprezentanta spre deosebire de Gigi de la colt plateste asigurari ale bunurilor (daca iti ia masina foc in curte la Gigi nu stiu de unde o sa-ti recuperezi paguba de exemplu)

 

Caz concret: un prieten care a cumparat masina de la reprezentanta Baneasa, cum o numesti tu, cash, vreo 50.000 euro a dus-o la ei pentru o eroare. Masina se afla la ei in curte, in custodie, cand il suna si-i spun ca a trecut unu' prin gardul lor si s-a oprit in masina lui. Se intampla, nu-i problema, numai ca nu au vrut sa-i dea masina la schimb pe durata reparatiilor(peste 1 luna de zile) pe motiv ca asigurarea obligatorie a celui care a intrat in curtea lor si i-a lovit masina prietenului nu acoperea si masina la schimb pe durata reparatiilor. Masina care la momentul accidentului era pe proprietatea lor, in custodia lor. Nu a contat ca masina era cumparata de 2 saptamani si in urma unui accident provocat in curtea lor, proprietarul neavand nicio vina, si care a dus la schimbare capota portbagaj, aripa spate, usa spate, etc. Adica in loc sa fie ei aia care sa faca tot posibilul sa multumeasca clientul care si-a gasit jumatate de masina noua distrusa, din contra, au refuzat categoric sa-i ofere masina la schimb pe durata reparatiei.

 

Asa ca nu le mai tine tu partea fiindca sunt la fel cu orice service banal, doar ca practica preturi enorme si nesimtire, aroganta si nepasare fara margini !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

[...]DECI - numai mergeti domnilor la reparatii la AB decat daca pierdeti garantia, sa le scadem putin cifra de afaceri pe service si o sa vezi o schimbare - asta am vrut sa spun !

daca tu crezi ca poti schimba astfel politica financiara a unei firme te inseli...

 

[...]acum intrebarea mea este : ce faceti domnilor atat de special fata de restul lumii de costa aceasi reparatie la voi de 4,5 ori mai mult ?????????

"prost nu e cine cere, ci ala care da " dar ala care cere de 4,5 ori mai mult e nesimtit !!!

 

daca nu ai auzit inca de piata si concurenta, sau de adaos comercial de 300% imi pare rau...

 

ps: daca am gresit sectiunea rog adminu sa mute topicu cu scuzele de rigoare !!

PS: topic closed !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.