Jump to content

BMW 320D E90 - sfaturi


slefbb

Recommended Posts

Dap, stiu povestea: in Romania totul e contrafacut si nu poti avea incredere in nimic. Singura solutie ramane Vitan-ul, atunci :)

 

Singura solutie ramane rabdarea, pana ajungi la cineva oarecum cunoscut, cu multi bani, care renunta la o masina buna, intretinuta, ca sa ia una noua, mai performanta....asta pentru ca isi permite!

Link to comment
Share on other sites

Samsarii au preturi mult mai mici ca in de. de unde mama darcu' aduc ei masini ? iti zic eu aduc masini cu km fara nr,mint anul de fabr,mint starea si apoi le dau la 100k km si le vand aici la necunoscatori.

 

Spre ex este un 318d 2009 la 13.9k euro neg,cu cat o cumpara el ? 12.5k euro ? Daca dau un suche pe mobile.de cel mai ieftin 318d 2009 este 14899e si are 189k km.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Samsarii au preturi mult mai mici ca in de. de unde mama darcu' aduc ei masini ? iti zic eu aduc masini cu km fara nr,mint anul de fabr,mint starea si apoi le dau la 100k km si le vand aici la necunoscatori.

 

Spre ex este un 318d 2009 la 13.9k euro neg,cu cat o cumpara el ? 12.5k euro ? Daca dau un suche pe mobile.de cel mai ieftin 318d 2009 este 14899e si are 189k km.

 

Nu cred. Diferenta intre 13,900 si 12,500 e de 1,400. Daca pui drumul, cazarea si masa pe timpul deplasarii si un profit de 1,000 euro/masina, nu prea iese socoteala. Deci, o cumpara mai ieftin de atat! Si asta, doar daca are o groaza de km.

Apoi, aici, se mai repara una-alta, se mai face un polish (ieftin, dar tot costa!) si o curatire tapiterie si interior si ....

Masinile de la Premium Selection sunt impecabile (in afara de cei 2 ani de garantie!). Asa ca .. nu putem compara Vitanul cu PS. Este ca de la cer la pamant!

Link to comment
Share on other sites

inca o intrebare:

 

pe mobile.de apar 2 preturi- cu tva si fara tva

Gross 14,875 EUR

Net 12,500 EUR

 

daca eu, persoana fizica, merg acolo si cumpar, ce pret platesc?

tu platesti GROSS oricum ar fi...nu se mai vinde fara TVA nici la nemti de cativa ani....TVA il deduci tu in tara daca ai firma.

Link to comment
Share on other sites

Prin Europa. Si, mai ales, la autohaus-uri ale turcilor, arabilor etc. Au si cele nemtesti exemplare uzare/rulate mult, la preturi mici. Dar trebuie sa cauti, sa cunosti "filiera". Apoi, mai sun si cele "dauna totala" care NU pot fi vandute DECAT la export. (in Germania este infractiune)
Link to comment
Share on other sites

tu platesti GROSS oricum ar fi...nu se mai vinde fara TVA nici la nemti de cativa ani....TVA il deduci tu in tara daca ai firma.

 

 

Nu stiu ce sa zic si cu tva-ul asta daca se mai scuteste sau nu pe firma, o cunostiinta si-a cumparat luna trecuta un e90 la care mi-a zis ca a platit pretul fara tva acolo , cumparand pe firma. Mai departe nu stiu ce sa zic...

Link to comment
Share on other sites

Am nevoie si eu de niste pareri , va rog:

 

Am un e90 320 d din 2006 si imi sta aprin martorul de la airbagul pasagerului si cel de centura , daca se pune cineva pe scaun piuie daca nu are centura pusa deci recunoaste ca e cineva pe scaun dar imi sta aprins in bord .... stie cineva ce poate fi?

Link to comment
Share on other sites

1 An garantie Premium Selection.Daca iei masina din DE trebuie sa ceri certificat Premium Selection.Eu am cumparat pentru un prieten un 525d E60/2004 cu certificat Premium Selection.Intradevar masina arata impecabil.Schimbasera pielea de la sezutul scaunului sofer,vopsit capota,operatiuni pe care le-au trecut in comanda.Masina o facut 100 k km in romania fara nici o problema(la 176 k km am schimbat baia la cv automata pentru ca se fisurase,o problema comuna la cv automate cu baie de plastic)
Link to comment
Share on other sites

bara fata jerpelita , fara xenon , fara DPF , kilometri nespecificati (ascunsi dupa volan) ...

in rest pare ok :D

 

LE: Pe 4tuning zice ca are 189,000 km

 

 

e o problema daca nu are PDF? xenon-ul chiar consider ca merita, dar il gasesti destul de greu ca si obtiune.

 

care ar fi obtiunile "obligatorii" la e90?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e o problema daca nu are PDF DPF? xenon-ul chiar consider ca merita, dar il gasesti destul de greu ca si obptiune.

 

care ar fi obptiunile "obligatorii" la e90?

 

Daca a fost adusa in Romania inainte de 2007 , lipsa Diesel Particulate Filter (DPF) va fi o problema in momentul in care vei vrea sa o vinzi pentru ca noul cumparator va plati taxa de inmatriculare dupa noua lege, iar prin lipsa DPF taxa va fi mai mare .

Personal , daca nu are macar xenon (din fabrica) , scaune sport (chiar si textile) nici nu ma uit la ea :D

Edited by UAL
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ofera 2 (doi) ani garantie, la fel ca la masina noua!!!

Mie dealerul german BMW de la care am luat masina mi-a oferit 1 an extragarantie pt ca masina a fost premium selection, iar aceasta garantie este garantie EuroPLUS, ceea ce e un pic mai complicat decat cu garantia de fabrica (am intrebat si este recunoscuta la noi, insa daca ai o problema se intocmeste un dosar, care trebuie aprobat de BMW => mai mult timp de asteptare).

 

Poate in Romania este altfel, nu stiu.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

...si totusi unde gasesc samsarii atatea masini care au ceva obtiuni, arata cat de cat bine, 300-400 000 km si sa le ia pe 8-9-10 mii euro?

 

In primul rand samsarii fenteaza TVA-ul, cumparand masinile de acolo pe firma, adica cu pretul NET...acea firma e facuta pe numele unor persoane fara locuinta, de obicei oameni ai strazii, carora statul nu are ce sa le ia, sau sunt firme care chiar exista, dar nu stiu prin ce metode ajung sa-si stearga datoriile catre stat (oricum ar fi se numeste evaziune fiscala si se pedepseste conform legii daca te prind. In mod normal masina cumparata pe firma din afara nu mergea inamtriculata fara dovada platii tva-ului in tara. Sau mai nou am inteles ca in primul trimestru de cand a intrat masina in evidenta la primarie, trebuie achitat tva-ul. De aici preturile astea mici, plus ca samsarul cauta si asa masina cu cei mai multi km, tocmai pentru a fi cat mai ieftina. O "samsareste" aici si o scoate la targ "impecabila", "km reali" si nu in ultimul rand "accept orice test autorizat"...

Link to comment
Share on other sites

Evaziunea fiscala care se pedepseste conform legii.Si domnii si doamnele de la guvernare care fura efectiv milioane de eura cine-i mai pedepseste.Din punctul asta de vedere eu personal chiar nu vad nici o problema.Cu manareala si cu minciuna normal ca trebuiesc pedepsite.Trebuie sa fii slab rau de tot sa cumperi o masina din 2005 cu banii pentru 2007.Va spun cu siguranta ca degeaba platim impozite si taxe.Toti banii se duc in buzunarele altora.
Link to comment
Share on other sites

Am nevoie si eu de niste pareri , va rog:

 

Am un e90 320 d din 2006 si imi sta aprin martorul de la airbagul pasagerului si cel de centura , daca se pune cineva pe scaun piuie daca nu are centura pusa deci recunoaste ca e cineva pe scaun dar imi sta aprins in bord .... stie cineva ce poate fi?

Salut. aceeasi eroare o aveam si eu. pe tester spunea "belt tensioner rear left" si era mufa de vina. contact imperfect. am scos bancheta spate, am infipt mufa bine in capsa pirotehnica a suportului centurii si nu a mai aparut eroarea de un an si ceva. inainte aparea de 2 ori pe luna cand luam gropi mai mari.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.