Jump to content

Problema MARE cu hidramata e28(528i) HELP MEE PLSS


Recommended Posts

Am un rechin 528i e28 cutie hidramata si ce s-a intamplat....

mergeam cu el si numai schimba se tura mult mergea incet si numai schimba viteza.....de frica am tras pe dreapta ....ca s-a mai intamplat asa....si apoi mergea ...dar acum numai a mers..:blink:((

merge doar R (doar in spate) iar pe D 1 2 sau 3 (adica in fatza) nu merge :)(

ce vreau eu sa aflu ...1 S-a bulit cutia?? un mecanic mi-a spus sa miros uleiul din cutie daca miroase a ars s-a bulit ...dar nu miroase (zic eu)

2se pare ca numai aveam ulei in cutie ....si i-am bagat atunci cand m-a lasat......intrebarea este...nu are nici un senzor de atentionare la uleiu din cutie ??

3 Poate sa fie si altceva ...adica o sperantza k cutia sa nu fie stricata...si sa fie pompa de ulei sau "convertivoru" sau filtru ?? mi-a spus alt mecanic....

 

Daca m-am poate ajuta un expert in cutii sau mai ales in bmw de astea mai vechi ...pls da-ti si la mine un msg aici ...sau daca are un Id de mes s-a m-a contacteze pe: marius_neptun (acum stau in buc .fac facultatea:P ) ms ptr ajutor ...astept pareri opinii cine stie ...si m-a poate ajuta bmw4ever

Link to comment
Share on other sites

hmmmm esti sigur ?? ca e de la ulei ???

cand s-a oprit masina ...am verificat joja aia si mi-a aratat ca cica nu am ulei deloc ...

am cumparat pe loc 4 litri de ulei ...si imi arata ca e la jumate-a jojei ...

deci ..ce sa fac ...

Sa-l schimb iar ?? sau s-a pun pana e plina cutia ...!! ms

Link to comment
Share on other sites

intereseaza te si vezi cati litri de ulei intra exact si ce tip, de preferabil la reprezentanta si schimba tot uleiul!!! daca uleiul care il aveai inainte e rosu nu e bun!!! Tre sa l schimbi!!! Itzi spun ca a patit un prieten cu un a 6 hidramat ce ai patit tu!! I a schimbat tot uleiul adica 9 litri si a rezolvat beleua!!
Link to comment
Share on other sites

baio omule .....uleiul ptr cutia hidramata e rosu ...plm acum nu stiu ce sa zic ..eu am bagat 4 litri cand m-a lasat si tot nu a mers ..in carte scrie 8 parca...

acum nu stiu ....1 litru de ulei era 23ron ...

tu zici ca poate sa fie ca nu am destul ulei in cutie ...sau ca nu e ulei de calitate...???

sid aca nu e de la ulei si cumpar ulei aiurea??? ce draq fac??

Link to comment
Share on other sites

omule de cenu intelegi ce spun!!!!! e din cauza uleiului!!!Daca nu ai ulei suficient in cutie nu e bun!!! nu poti amesteca uleiul bun cu ala uzat!!! Fa schimbu complet si ai terminat balciul!!!Eu i am luat 9 litri de la reprezentanta din germania si la costat 98 euro!!!A pus omu uleiul si a rezolvat problema!!! Atata pot sa ti spun!!!
Link to comment
Share on other sites

boss ....daca ar fi cum zici tu ...ar fi super Ok ca asa economisesc cateva sute de euro :blink:( pe care trebuie sa ii strang....

zi si mie sigur o metoda cum pot sa aflu daca e bulita cutia sau nu ...dar care sa dea rezultate 100%..

Si daca te princepi ..la mecanica adica la cutie ..sau mai precis la problema mea ...da si mie un nr de tel sa te intreb si eu cate ceva daca se poate si crezi ca imi poti da niste indici nici nu stiu cum sa le numesc..ceva care m-a poate ajuta ...

sau macar un Id de mess !! ms

Link to comment
Share on other sites

frateloo uleiul pe care l-am pus eu tot rosu e ...intelegi ?? faza care e ca in cartea tehnica scrie ca trebuie 8 litri ...

eu nu stiu acum ce sa cred....deci 1mai mi-a facut figuri ..adica numai schimba intr-a2a mergea turat...si faza e ca nu stiam ca e de la ulei 2nu stiu cat ulei mai aveam in cutie ..poate nu aveam deloc ...2daca numai aveam deloc si am pus doar 4 litri ..nu e de ajuns ?? 3 cineva mi-a spus ca poate sa fie si de la "convertivor" habar nu am ce e ala ...sau pompa de ulei ..sau filtru !

deci prin urmare ...daca am pus 4 litri ..nu poate fi deajuns ??si schimbul asta de ulei e greu de facut ? sau trebuie facut doar la mecanici sau reprezentantza? ms

Link to comment
Share on other sites

Prietene esti turc!!!Cutia automata daca nu are uleiul complet , ceea ce scrie in cartea masinii, cutia nu merge bine!!!! Priceput??? Intereseaza te si vezi ce fel de ulei trebuie pt cutie!!! Nu cred sa fie la fel cu cel de servo!!!!!Si baietzii din germania mi au spus dca uleiul este rosu adica cel din cutie nu e buna treaba!!!!!! Mai mult de atat ...............
Link to comment
Share on other sites

magnetzi ?:blink: what ?? astea unde se mai gasesc....

Bai imi poate spune cineva 100% ca e de la ulei ??? si schimbul asta de ulei se face numai in service ??

Si inca o problema ....cand bagi ulei in cutia de viteze exista vre-o metoda de aerisire?:) sau nu are asa ceva ...Thnx !!!!

Link to comment
Share on other sites

magnetzi ?:blink: what ?? astea unde se mai gasesc....

Bai imi poate spune cineva 100% ca e de la ulei ??? si schimbul asta de ulei se face numai in service ??

Si inca o problema ....cand bagi ulei in cutia de viteze exista vre-o metoda de aerisire?:) sau nu are asa ceva ...Thnx !!!!

157650[/snapback]

Schimbul de ulei ti-l face aproape orice vulcanizare sau service auto...desi, daca gasesti o rampa pe unde te poti baga sub masina..poti si tu sa faci acest schimb.

E un buson in partea de jos a cutiei...acela e buson de golire...si un buson, de regula pe partea dreapta a cutiei, cum te uiti cu fata spre sensul normal de mers, adica ca si cum stai in scaunul soferului...acel buson e pentru umplere...

Mai intai se goleste cutia, apoi se inchide acest buson din partea de jos, avand grija sa pui si un snur de azbest sau o garnitura deformabila de cupru/alama (ca alea de la bujii), apoi incepi sa bagi ulei in cutie pe la busonul de sus pana cand incepe sa curga...atunci inseamna ca cutia are ulei pana la semn...adica e plina...aerisirea se face simultan cu umplerea pe la busonul de umplere si se face de la sine...fara ca stu sa faci nimic....de obicei poti sa pui ulei cu bidonul de ulei...daca e model cu furtunash sau cu gat lung...daca nu, sunt niste pompe manuale sau varianta cu furtun lung si o palnie in varf si cu umplere pe la motor :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.