Jump to content

Ce Boxe pt E39


vaduva80s

Recommended Posts

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Buna alegere.. La ce pret le-ai gasit?

DLS K5 (component)- 243 Ron pt. fata si DLS 125 (coaxial)- 177 Ron pt spate ; la dealerul din Romania de pe site-ul oficial DLS .

Am vazut si mai ieftine , dar mi-e frica sa nu fie fake , pt ca pe site-ul oficial DLS este un avertisment in legatura cu faptul ca au detectat falsuri.

Sau poate am sa intreb inainte la importator daca respectivele site-uri cu preturi mai mici sunt distribuitori de-ai lor .

Link to comment
Share on other sites

Bravo, felicitari.

Sa ne tii informati cu modul cum se aude si cat esti de (ne)multumit :thumbsup:

din discutii cu o persoana din Arad care participa la comcursuri SPL si se ocupa cu montare de car audio , a spus ca sunau cel mai bine de pe 5 montaje pe E39 care le-a facut.

 

Ca si brnd Pb-PowerBass se compara cu Hertz

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
chiar daca e vechi thread ul , m am lamurit cam ce poti face cu schimbarea difuzoarelor daca pastrezi HU original , dar m am hotarat sa ma apuc de treaba ! Insa intampin o problema , am vazut pe un site ca difuzoarele masinii au 2 conectari (4 fire) una pt audio-cd.radio si una pentru telefon ... difuzoarele Focal , DLS , GZ , etc nu am gasit cu asa ceva decat pentru radio-cd nu si cu a 2 a pe difuzor pentru telefon ! Exista astfel de modele ? Care ar fi acelea ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi am facut comparatie la cum suna mai multe marci de difuzoare de 13 cm coaxiale pe spate la BMW E39.

Reamintesc ca am schimbat HU cu Pioneer.

 

Verdict sunet :

_ Clarion - foarte rau

_ Magnat edition - super varza

_ PowerBass - cam rau dar mai bine ca Magnat si Clarion

_ Alpine spg13c2 (Type G)- acceptabil

_ Alpine spe13c2 (Type E) - acceptabil spre binisor (cam la fel cu celelalte Alpine)

_ Hertz Dieci DCX 130 - Nimic in plus fata de Alpine in afara de pret (stiu ca Hertz face difuzoare extraordinare si sunt in gama de HiFi ,dar pe BMW E39 se pare ca nu arata ce pot datorita incintelor-cutiilor)

 

Nici unele nu erau cu un sunet de bas peste difuzoarele oriaginale. Sunt foarte dezamagit .

 

Cred ca voi achizitiona (dar vreau sa aud prima data) pt spate Alpine spx1325 (noul Type E).

 

Rog pe cei care au schimbat difuzoarele originalesa spuna ce au pus si daca suna mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Problema , zic eu , este ca ai luat difuzoare prea puternice , eu am gasit modele de 25w si 30w , din ce am gasit 25w au si cele OEM de pe masina ! Uite ce am gasit recomandate de pe forumuri(diferenta buna bass-tweet) ,poate incerci cu HU original si dai un verdict ,daca ai posibilitatea : Hertz HSK130 , DLS UP5, HELIX ,INFINITY ,hifonics - 25w-30w , sisteme si coaxiale - daca e nevoie o sa caut si modelele exacte cu cod ! Din ce am mai cautat , am gasit o posibilitate de a inlocui amplificarea (de 6 canale ) masinii ... cine a facut acest lucru sau stie despre ce este vorba , ar fi perfect sa detalieze ,eventual cu un tutorial/poze ! Incep sa cred ca o sa ajung la un sub in cotiera din spate ! Edited by smbogdan
Link to comment
Share on other sites

Problema , zic eu , este ca ai luat difuzoare prea puternice , eu am gasit modele de 25w si 30w , din ce am gasit 25w au si cele OEM de pe masina ! Uite ce am gasit recomandate de pe forumuri(diferenta buna bass-tweet) ,poate incerci cu HU original si dai un verdict ,daca ai posibilitatea : Hertz HSK130 , DLS UP5, HELIX ,INFINITY ,hifonics - 25w-30w , sisteme si coaxiale - daca e nevoie o sa caut si modelele exacte cu cod ! Din ce am mai cautat , am gasit o posibilitate de a inlocui amplificarea (de 6 canale ) masinii ... cine a facut acest lucru sau stie despre ce este vorba , ar fi perfect sa detalieze ,eventual cu un tutorial/poze ! Incep sa cred ca o sa ajung la un sub in cotiera din spate !

Inainte sa schimb Hu se auzea mult mai rau.

Eu am testat pe spate coaxiale , nu component pe fata .(hertz testat de mine e din aceeasi serie cu cel propus de tine).

Link to comment
Share on other sites

Nici unele nu erau cu un sunet de bas peste difuzoarele oriaginale. Sunt foarte dezamagit .

Rog pe cei care au schimbat difuzoarele originalesa spuna ce au pus si daca suna mai bine.

 

 

q.e.d si tu iarasi o iei de la capat...

 

Le schimbi degeaba, in principiu n-o sa ai "bas" dupa ce faci schimbarea. Drept urmare, daca doresti un sunet mai curat, orienteaza-te pur si simplu, alaturi de ce ti-am scris mai sus, dupa pret. Eu nu as da mai mult de 6 mils pe toate.

 

apoi m-am enervat

 

 

Vaduva80, ti s-a raspuns de 30 de ori mai sus la toate intrebarile tale, or tu continui sa insisti. Se pare ca nu doresti sa citesti. Vrei si ieftin, vrei si bun, da' vrei si bas, din 13 cm. NU SE POATE. Iti GARANTEZ ca ORICE difuzoare, si de 10 mii de euro, daca ai pune in masina aia, pe PionIerul tau, fata de astea originale vor suna doar MAI TARE nu si mai jos ori mai clar.

 

 

de ce nu-ti concentrezi cautarile catre un subwoofer?

Link to comment
Share on other sites

Sa termin cu treburile studentesti (licenta) si in iulie-august , oricum ma duc pt o resoftare la motor , trec si pe la be-loud sau pe cine mai gasesc pana atunci , sa testez ... daca nu sunt multumit o sa pun un subwoofer in cotiera (cum am vazut pe la mercedes) ori din portbagaj in gaura pt sac-ski ... vreau ceva mic doar fidelitate , fara zdranganeli , d aia si insist doar cu difuzoare !
Link to comment
Share on other sites

Sa termin cu treburile studentesti (licenta) si in iulie-august , oricum ma duc pt o resoftare la motor , trec si pe la be-loud sau pe cine mai gasesc pana atunci , sa testez ... daca nu sunt multumit o sa pun un subwoofer in cotiera (cum am vazut pe la mercedes) ori din portbagaj in gaura pt sac-ski ... vreau ceva mic doar fidelitate , fara zdranganeli , d aia si insist doar cu difuzoare !

 

De ce sa faci o megatiganie in cotiera cand ai gauri pregatite pentru bass(reflex) din fabrica, mai mici sau mai mari, dupa pofta inimii sau marimea difuzoarelor, open air , enclosed sau de care vrei tu. Pune ce vrei in portbagaj, rupe 2 cercuri de tabla si altele 2 din poliuretan expandat si bassul iti va ajunge si la urechi, nu numai la fesieri(popular CUR).

Bafta

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am bass in e39.

Amplificator Blaupunkt GTA4 special ediion 2011 , 2 difuzoare vechi de 25cm de pe un fost sistem pe 3 cai .

Am legat la 2 canale (din 4x60w) si le-am pus sub polita din spate, in portbagaj, ca la pachetul M audio, dupa ce am scos cele 2 capacele de tabla cu izolatie.

Am bass foarte bun. :yahoo:

 

Acum,pt. ca mai 2 canale libere nu stiu ce sa-mi pun pe fata component:

Alpine type G sau MTX.

 

Astept recomandari.

Link to comment
Share on other sites

Si eu as vrea sa schimb difuzoarele in masina si bineinteles si HU-ul. Vaduva, de unde esti? Ma gandeam sa ma intelnesc cu cineva care deja a schimbat setting-ul original si sa vad cum se aude.. Cand am avut E46 am optat pt navi aftermarket dar m-a dezamagit profund la capitolul auditie, asadar la E39 am sa merg pe mp3 player cu o rama/spatiu de depozitare in jurul sau pt sunet mai bun (sper).

Ma gandesc si la un bass setting insa stiu de la E46 ca portbagajul este f bine antifonat si la 525 ne avand gaura de sac ski va fi si mai si..

Are cineva subwoofer activ sub acaun? Cum sunt astea? 2 pt fiecare scaun sau cum vin?

Plec destul de des cu masina la drumuri lungi si nu as vrea sa sacrific intreg portbagajul..

Link to comment
Share on other sites

Si eu as vrea sa schimb difuzoarele in masina si bineinteles si HU-ul. Vaduva, de unde esti? Ma gandeam sa ma intelnesc cu cineva care deja a schimbat setting-ul original si sa vad cum se aude.. Cand am avut E46 am optat pt navi aftermarket dar m-a dezamagit profund la capitolul auditie, asadar la E39 am sa merg pe mp3 player cu o rama/spatiu de depozitare in jurul sau pt sunet mai bun (sper).

Ma gandesc si la un bass setting insa stiu de la E46 ca portbagajul este f bine antifonat si la 525 ne avand gaura de sac ski va fi si mai si..

Are cineva subwoofer activ sub acaun? Cum sunt astea? 2 pt fiecare scaun sau cum vin?

Plec destul de des cu masina la drumuri lungi si nu as vrea sa sacrific intreg portbagajul..

Sunt din Sibiu. (sub activ sub scaun nu stiu daca incape pt ca la E39 sub scaun sunt niste denivelari si nu cred ca se poate lasascaunul jos cu subwoofer sub el).

Recomand player Pioneer sau Alpine .Playerul sa aibe iesiri RCA.

Difuzoarele depinde daca la vei amplifica sau nu .

Subwoofere free air pozitionate ca la pachetul M Audio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.