Jump to content

e ok daca schimb filtre dar nu schimb uleiu?


bmwk

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

e okei daca schimb filtru de motorina,aer,polen, dar uleiu il mai las? ca are doar 6000km,sau e bine cand le schimbi toate odata? masina acum am cumparato, dar filtre cine stie de cand n-au fost schimbate...

 

De obicei, la fiecare schimb de ulei trebuie schimbat si filtrul ( de ulei ) si celelalte filtre. Sunt unii, care tin acelasi filtru la 2 schimburi de ulei. Daca tii la masina, aplica prima varianta. Ca sa fi sigur, schimba toate filtrele, inclusiv cel de ulei si fa schimbul de ulei. Macar stii ca tu ai facut tot in privinta asta. Celalalt posesor nu esti sigur pe ce a facut, numai daca il cunosti bine sau stii istoricul masinii. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

e okei daca schimb filtru de motorina,aer,polen, dar uleiu il mai las? ca are doar 6000km,sau e bine cand le schimbi toate odata? masina acum am cumparato, dar filtre cine stie de cand n-au fost schimbate...

 

Daca tot te-ai apucat de treaba, schimba tot...Si uleiul ala de 6000 de km...Probabil te-ai uitat pe bord si ai facut scaderea...dar esti sigur ca nu au fost dati km inapoi?

Mai bine schimba tot si esti sigur ca ai facut treaba completa

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

e okei daca schimb filtru de motorina,aer,polen, dar uleiu il mai las? ca are doar 6000km,sau e bine cand le schimbi toate odata? masina acum am cumparato, dar filtre cine stie de cand n-au fost schimbate...

 

nu-l schimba daca esti sigur ca are decat 6000 km.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

daca ai luat masina de la o cunostinta buna si sti 100% ca nu te minte il lasi asa, daca ai luat masina de la un necunoscut schimba atat ulei cat si filtre. in ziua de azi nu se mai merita sa mergi pe incredere. prea multi care fac si pe draq in 4 pt a-si vinde marfa.
Link to comment
Share on other sites

pai e normal sa schimbi si uleiul.ce ai de pierdut?

 

Asta e ca faza aia ca vine unul si se plange,bai nu stiu ce dracu,imi schimb ciorapii in fiecare zi da tot imi put picioarele..

astalalt sta se gandeste putin,da picioarele ti le ai spalat? :w00t:

Link to comment
Share on other sites

verifica filtreele sa vezi daca sunt imbacsite sau sunt in stare buna! daca filtrele sunt curate inseaman ca au fost schimbate in momentul schimbului de ulei! daca uleiul arata bine, are vascozitate mai mergi pana la 10.000! I INdicat e ca sa le schimbi pe toate din momentul in care ai cumparat masina! IN conditiile de praf si drumuri din tara..uleiul si filtrele arata urat si dupa 7000 km ...o spun din proprie experienta! Acum stau in germania si dupa 12.000 km filtrul de aer, cele de polen activ sunt ca noi! Eu ii pun doar Castrol SLX III power flow LL04 cu care pot merge linistit 25.000-30.000 dar eu tot la 15.000 le schimb aici in germania! IN tara la 8000-9000 faceam schimbul total ulei, filtre si e destul de costisitor ca am baia de 8,25 Lmellow.png! E60 530Dhyper.gif
Link to comment
Share on other sites

verifica filtreele sa vezi daca sunt imbacsite sau sunt in stare buna! daca filtrele sunt curate inseaman ca au fost schimbate in momentul schimbului de ulei! daca uleiul arata bine, are vascozitate mai mergi pana la 10.000! I INdicat e ca sa le schimbi pe toate din momentul in care ai cumparat masina! IN conditiile de praf si drumuri din tara..uleiul si filtrele arata urat si dupa 7000 km ...o spun din proprie experienta! Acum stau in germania si dupa 12.000 km filtrul de aer, cele de polen activ sunt ca noi! Eu ii pun doar Castrol SLX III power flow LL04 cu care pot merge linistit 25.000-30.000 dar eu tot la 15.000 le schimb aici in germania! IN tara la 8000-9000 faceam schimbul total ulei, filtre si e destul de costisitor ca am baia de 8,25 Lmellow.png! E60 530Dhyper.gif

 

Un mare +1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.