Jump to content

bmw520i 24v


bmb192002

Recommended Posts

ok dupa atata timp mi-a umblat cineva la diferential si avea o tablita pe care scrie 4.27 sau ceva de genula asta...cred ca e raportul

Ce insemna asta??daia are rapoarte asa violente dar nu fuge mai mult de 190?

am inteles ca ar trebui sa aiba 3.40 sau ceva de genul asta

De curiozitate mai intreb...ca nu mai schimb..in oras si in depasiri ma ajuta mult mai mult si rar ating viteze astronomice cu ea

Edited by bmb192002
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu un BMW e34,520i(24v)si as vrea sa stiu daca ie destul de ok ca si fuga

Cand l-am cumparat avea limitarea scoasa si chip pe el,iar eu i-am mai pus un filtru sport Knn+evacuare sport completa Borla

De ex in treapta 2 cam 135km/h

Treapta 3 aproape 165km/h

Treapta 4 210km/h

IAr la a-5-a se duce peste 240 cat ie in bord!

Bineinteles pe Autobanda sa intamplat asta cu viteza maxima!

Ce zice-ti ie bine pt un motor de 2l?

114717[/snapback]

Astea sunt performante de Lamborghini Diablo :blink: ....evacuarea si filtrul sport (cu aspect sport poate) nu-ti ofera decat 3-4 cai in plus.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor nu va suparati pe mine,dar am uitat sa va spun ceva in legatura cu performantele astronomice,pt ca daca ma credeti eu stiam ca am motor de 2l,24v,pt ca asa scria pe spate,dar cand ma uit in talon ie 2,5(m52)sau asa ceva pt ca l-am intrebat pe fostul proprietar si mi-a zis ca ie schimbat motorul si ie pus de pe masina de 96',dar cand am scris prima data pe forum,eram la inceput pt ca atunci o cumparasem!va rog eu inca odata nu va mai suparati pe mine:) :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ok hai ca m-ati lamurit  :blink:

138244[/snapback]

pai la ce iti trebuie mai mult de 200... ca daca merg cu 200 pe autostrada.. o masina ma depaseste pana la pitesti.. atat.. nu are rost cu viteza aia. e mai bine sa aiba rapoarte bune.. cum ai tu.. decat viteza maxima mare.. sa fim seriosi. la mine in carte scrie 220.. o singura data am atins viteza aia si asta numai sa vad daca se duce sau nu..

Link to comment
Share on other sites

Fratilor nu va suparati pe mine,dar am uitat sa va spun ceva in legatura cu performantele astronomice,pt ca daca ma credeti eu stiam ca am motor de 2l,24v,pt ca asa scria pe spate,dar cand ma uit in talon ie 2,5(m52)sau asa ceva pt ca l-am intrebat pe fostul proprietar si mi-a zis ca ie schimbat motorul si ie pus de pe masina de 96',dar cand am scris prima data pe forum,eram la inceput pt ca atunci o cumparasem!va rog eu inca odata nu va mai suparati pe mine:) :blink:

138140[/snapback]

Pai si tu pana acuma nu te-ai mai uitat pe talon? :)

Link to comment
Share on other sites

pai la ce iti trebuie mai mult de 200... ca daca merg cu 200 pe autostrada.. o masina ma  depaseste pana la pitesti.. atat.. nu are rost cu viteza aia. e mai bine sa aiba rapoarte bune.. cum ai tu.. decat viteza maxima mare.. sa fim seriosi. la mine in carte scrie 220.. o singura data am atins viteza aia si asta numai sa vad daca se duce sau nu..

138245[/snapback]

Cam asa ceva :blink:

Totusi cine a pus diferentialul ala ori nu a stiut ori a vrut sa obtina asa ceva..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am facut pasul acesta ca nu mai suportam...cei care sunt mai vechi pe forum stiu problema...am zis ca nu are rost ca daca o vand cumparatorul o sa fie incantat de felul cum trage etc

Am exclus cam tot ce se puteam si pana la urma am zis sa investesc intr-un diferential(3:43) parca raportul de la 4.27

rezultatul...un pic...dar un pic mai lenesa la plecarea dupa loc iar rapoartele muuuuuuult mai bune.Totusi am pierdut feeling-ul acela de acceleratie brutala

treapta 1 55km/h

treapta 2 aproape 90km/h

treapta 3 135km/h

treapta 4 180 km/h cam pe la 6000 rot avand in vedere ca inainte aveam 180 cu treapta 5 la 6500 rot/min

banuiesc ca treapta 5 urca acum pe la 210-220

 

Nu ma bucura neaparat rapoartele , ma bucura faptul ca turele sunt mai mici la viteze mari

 

 

:blink:

Edited by bmb192002
Link to comment
Share on other sites

Am facut pasul acesta ca nu mai suportam...cei care sunt mai vechi pe forum stiu problema...am zis ca nu are rost ca daca o vand cumparatorul o sa fie incantat de felul cum trage etc

Am exclus cam tot ce se puteam si pana la urma am zis sa investesc intr-un diferential(3:43) parca raportul de la 4.27

rezultatul...un pic...dar un pic mai lenesa la plecarea dupa loc iar rapoartele muuuuuuult mai bune.Totusi am pierdut feeling-ul acela de acceleratie brutala

treapta 1 55km/h

treapta 2 aproape 90km/h

treapta 3 135km/h

treapta 4 180 km/h cam pe la 6000 rot avand in vedere ca inainte aveam 180 cu treapta 5 la 6500 rot/min

banuiesc ca treapta 5 urca acum pe la 210-220

 

Nu ma bucura neaparat rapoartele , ma bucura faptul ca turele sunt mai mici la viteze mari

:blink:

158826[/snapback]

Si consumul va fi mai mic.Eu la 6000 de ture am 210.

Link to comment
Share on other sites

Si consumul va fi mai mic.Eu la 6000 de ture am 210.

158839[/snapback]

da si eu la fel la 6250 cand intru pe rosu am 220, eu nu inteleg o chestie.. in carte spune viteza maxima constructiva 220, eu la 220 intru pe rosu si nu i-am mai dat. bine ca nu stiu daca se mai ducea.. dar sa zicem ca 220 pe vitezometru este cam 210 normal, dar nu inteleg ca mai am un prieten sa zicem cu ford mondeo diesel de 115 cai care imi spune domne eu pe autostrada i-am dat 240.. si ma mir cum dreaq i-a dat ala 240 la masina de 115 cai.. , ca a mea de 150 pe benzina si 6 in linie la 220 e deja pe rosu..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.