Jump to content

Profilul Politistului Român


Ziggye

Recommended Posts

e jale pentru ca, inevitabil, esti fortat de trafic sa incalci regulile de circulatie

pai...nu ai cum.daca mergi regulamentar traversezi bucurestiul in 2 ore.si de multe ori daca nu iesi dupa o strada mai urat putin astepti pana te plictisesti acolo..si tot nu iesi

Edited by Catalin**
Link to comment
Share on other sites

Hai ca m-ai prins cu o greseala de ortografie si o tot repeti obsesiv. Doar de asta te poti si tu atarna ca sa dai un raspuns. In rest, doar plasmuiri ale unuia care nu-si poate imagina existenta in lipsa spagii.

 

Ok. Minte-te in continuare. De fapt, te-ai usurat pe politisti de fiecare data cand i-ai spaguit, ai dreptate.

 

N-as vrea sa spun ceva ca sa te jignesc, nu m-as putea ridica la nivelul tau. Sigur, se poate trai si fara sa dai spaga, doar ca traiesti mai greu si faci mai mult timp, stai mai mult timp, etc. Bine, poate am fost inteles gresit. Spaga dau rar, de obicei gasim cunostinte comune, etc. De cele mai multe ori dau dupa aia, din omenie, c-am fost lasat in pace, rareori ca sa fiu lasat in pace. Cel putin in cele cateva orase "ale mele".

 

Ca exemplu, m-a oprit unul pe A1, cand am facut dreapta sa ies de pe autostrada, spre Craiova, m-a oprit ca n-am facut dreapta inainte de linia continua si ca am calcat linia facand dreapta... Era de suspendare de permis, am preferat sa discut cu omul si sa-i dau 50 ron, decat sa raman fara carnet o luna. Eu nu vad nimic asa de rau sau nedemn in asta. Dar, dupa principiile tale, am fost un "ingenuncheat umilit", e ok, nu ma deranjeaza, nu ma intereseaza cum ma etichetezi tu :) Repet, eu chiar nu vad lucrurile asa.

 

Singura data cand m-am simtit prost (dar nici chiar ingenuncheat sau umilit) a fost cand unul mi-a cerut (la propunerea mea sa-i dau, adevarat) jumatate din minimul amenzii, cam 270 ron, prin Busteni, noaptea, dupa ce am depasit pe linia aia continua cateva tiruri in spatele carora statusem de m-am saturat. Atunci chiar m-am simtit prost, pentru ca mi s-a parut foarte mult cat mi-a cerut...dar decat sa-mi ia carnetul o luna...mai bine i-am dat cu scarba si cu greatza, 200 ron pana la urma :)

 

"De fapt, te-ai usurat pe politisti de fiecare data cand i-ai spaguit, ai dreptate." - tu iar o dai in extreme, vad ca nu poti fara, pentru tine cai de mijloc probabil nu exista. Tu vezi lucrurile fie doar prin "ingenuncheat umilit", fie prin "te-ai usurat pe ei". Exista si diplomatie, si cai de mijloc, etc...

 

Ma rog, nu stiu de ce ma tot chinui sa-ti explic :)

 

:laugh: da, nu mai e, e buldogul :rolleyes:

 

tot citind aici despre spaga, imi tot vine in minte numele Niki Spaga. ..??? Cine e?

 

 

E vorba de Micky Spaga, aka Serban Mihailescu, fostul secretar general al guvernului de pe vremea primului ministru Adrian Nastase.

 

Ai pus punctul pe i

 

Plus ca Politia NU inseamna exclusiv rutiera... Mai sunt si altii, care nici macar nu sunt la vedere, deci nu au contact cu "contribuabilul" ;)

 

NU stiu cat de tare a pus punctul pe "i"...pentru ca, repet, nu cred ca am zis eu sau altcineva, sau cel putin eu n-am fost niciodata oprit fara motiv, cu exceptia filtrelor organizate in trafic...

Exclud faptul ca s-a luat intr-o noapte un echipaj dupa mine, pe la Piata Muncii, au intors de pe contrasens doar ca au vazut ca am geamuri negre si s-au gandit ei sa verifice. Normal ca n-am fost foarte dragut cu ei, dar asta e alta poveste.

 

Sigur, politia nu inseamna doar rutiera, dar cei care n-au contact cu oamenii sunt foarte putini. Majoritatea au, doar ca ceilalti, inafara de cei de la rutiera si ordine publica, au acel contact in sediul politiei, in birourile lor, etc.

 

Si nici aia nu o duc rau ;)

 

Am tot urmarit discutia dar eu nu am oprit pe nimeni de dragul de al vedea oprit :thumbsup:

 

Foarte bine, bravo tie, esti un politist (mai) bun, daca zici ca n-ai oprit pe nimeni de dragul de a-l vedea oprit. :)

 

Sunt si multi politisti care opresc masini aiurea poate poate se lipeste ceva...

 

Sunt, dar de obicei opresc Dacii pe la tara, masini cu numere straine, masini din alte judete, etc...

 

mister XXL, a incerca sa faci lumea sa inteleaga ca, totusi, militia INCA MAI ARE unul din aparatele compuse din cei mai capabili oamini din tara asta, este o treaba de Sisif. Si grea si inutila. Sistemul e mai prost decat cei (ca exista si din astia) mai prosti care-l alcatuiesc.

 

PS: am scris asa de mare poate, totusi, ramane in cap vreunui forumist capabil plus pe harta cand e oprit, sa-si admita singur c-a gresit: vorba dulce mult aduce...

Pentru ca, de ce sa nu recunoastem, mai toti devenim extraordinar de agresivi cand ne opreste un echipaj de circulatie si, in realitate, si oamenii aia is satui de astfel de opriri cade mere acre...

 

 

PS: sa stiti ca si eu am fost fript aiurea, din razbunare. pe de alta parte, m-am expus ca un ghital unui tont.

 

Asa-i, multi sunt foarte capabili si multi isi fac treaba.

 

Nu stiu de ce tot insisti pe tema asta...cu admisul greselii, cu agresivitatea cand esti oprit... Normal ca am gresit, doar nu ma opreste aiurea, ar fii culmea tupeului. Si normal ca atunci cand sunt oprit, pe buna dreptate, vinovat fiind, ar fii culmea tupeului (din partea mea, de aceasta data) sa mai fiu si agresiv.

 

Trebuie sa fii tampit sa mai fii si agresiv, ca ala-i satul de "smecheri". In orice relatie interumana, vorba dulce mult aduce, dupa cum ziceai tu. Daca-l mai si superi si jignesti, normal ca-i sar si lui dracii, ca doar e om. Dar vorbind frumos, o "rezolvi".

 

p.s. ai fost fript aiurea fara sa gresesti ? ma-ndoiesc...dar nici nu ma intereseaza, zau :)

 

Mai mult noroc data viitoare!

Link to comment
Share on other sites

Am patit eu sa fiu civilizat si politistul sa-mi vorbeasca urat, sa ma faca din toate pozitiile ca... asa vrea el si probabil are frustrarile lui.

Mi-am luat si amenda pentru tulburarea linistii publice eu nefacand chiar nimic in sensul asta. A fost o situatie cand domnul respectiv a tinut cu orice pret sa-si arate muschii.

Dar pentru asta exista justitie si sper sa se faca dreptate.

 

Pana acum, nu am in cei 20+ de ani de conducere decat 3 avertismente. Daca si eu mai sunt... Si alea, pentru centura si depasire de viteza :p

Imi asum ce am comis si consider si eu ca agresivitatea verbala nu foloseste la nimic. Inclusiv astuia care mi-a facut ce mi-a facut, nu i-am raspuns cu aceeasi moneda dar o sa-i raspund in mod legal, pe cale administrativa.

 

Insa, in general, politistul iti raspunde cam cu acelasi comportament cu care-l tratezi tu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.