Jump to content

Profilul Politistului Român


Ziggye

Recommended Posts

la cum se conduce in tara asta, ar trebui sa ziceti mersi ca politistii iau spaga, pt ca v-ar rupe cu amenzile, pe care le meritati, dar uitati sa recunoasteti ca nu respectati niciun cedeaza, se depaseste pe linia continua la marele greu, se parcheaza in curba, cate un "barbat adevarat" in bmw sau alta janghina de masina de genul (si io am una, nu i bai), o ia pe linia de tramvai sau pe contrasens direct, pt ca testosteronul il impiedica sa respecte regulile de circulatie...etc.

 

asta se uita evident. conduceti ca dementii, mai bine zis ca badaranii, scuipati geamurile la femei sau moshi, care nu conduc dupa gustul vostru, chiar dc o fac regulamentar, sariti la bataie cu bate si cu pumnii, la fiecare amarat, incepator, sau domnisoara, care nu sh ce face gresit in trafic, sau nici macar....pai dragilor masculi, dc ati lua amenda pt fiecare gest care contravine cu regulile de circulatie si de buna educatie, ar trebui sa ajungeti chiar si la parnaie.

 

noroc ca scapati cu 50-100 roni spaga.

 

si nu mai dati vina pe sistem, pe spaga, pe strazi. cand va veti schimba voi insiva, adica sa devenit educati (in puii mei!), eleganti, corecti in trafic si nu doar, atunci sa asteptati gura casca sa va ofere guvernul strazi si politisti cu salarii mari si incoruptibili. pana atunci, mucles.

 

Eu unul sunt suta la suta de acord cu ce zice userul cu nume de pisica, desi nu cred ca e muiere.

 

Pe de alta parte, ca sa fie cercul complet, nici Kip nu se inseala, ba dimpotriva, cand spune

 

 

Si, cu toate astea, tot femeile sunt Calamity Jane cand e vorba de condus. :pardon:

Iar asta nu se va schimba nici daca dati zi de zi cate 1000 lei spaga.

 

 

 

Inteleg ca mai departe v-ati porcait. Railor.

Link to comment
Share on other sites

eu as intreba-o mai degraba, in viziunea ei, cine e mai culpabil, moral vorbind, cel care pretinde sau cel care da?

 

L-ai uitat pe cel care primeste fara sa pretinda :) Insa, dintre toti ...cei doi zisi de tine si cu al 3-lea al meu, cel mai culpabil e cel care pretinde.

 

Ala care primeste pana la urma, c-ai vrut tu sa-i dai...mi se pare mai ok :)

 

Iar cel care da...e cel mai putin culpabil :)

Link to comment
Share on other sites

Pai culmea, si eu eram de acord cu el/ea intr-o oarecare masura, de aia am si adresat o intrebare retorica cu privire la profilul soferului roman, cu mult inainte sa apara pispis si sa ne bage pe toti in aceeasi caldare.

 

Ala care primeste pana la urma, c-ai vrut tu sa-i dai...mi se pare mai ok :)

 

Cu asta nu pot sa fiu de acord vreodata !

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

la cum se conduce in tara asta, ar trebui sa ziceti mersi ca politistii iau spaga, pt ca v-ar rupe cu amenzile, pe care le meritati, dar uitati sa recunoasteti ca nu respectati niciun cedeaza, se depaseste pe linia continua la marele greu, se parcheaza in curba, cate un "barbat adevarat" in bmw sau alta janghina de masina de genul (si io am una, nu i bai), o ia pe linia de tramvai sau pe contrasens direct, pt ca testosteronul il impiedica sa respecte regulile de circulatie...etc.

 

asta se uita evident. conduceti ca dementii, mai bine zis ca badaranii, scuipati geamurile la femei sau moshi, care nu conduc dupa gustul vostru, chiar dc o fac regulamentar, sariti la bataie cu bate si cu pumnii, la fiecare amarat, incepator, sau domnisoara, care nu sh ce face gresit in trafic, sau nici macar....pai dragilor masculi, dc ati lua amenda pt fiecare gest care contravine cu regulile de circulatie si de buna educatie, ar trebui sa ajungeti chiar si la parnaie.

 

noroc ca scapati cu 50-100 roni spaga.

 

si nu mai dati vina pe sistem, pe spaga, pe strazi. cand va veti schimba voi insiva, adica sa devenit educati (in puii mei!), eleganti, corecti in trafic si nu doar, atunci sa asteptati gura casca sa va ofere guvernul strazi si politisti cu salarii mari si incoruptibili. pana atunci, mucles.

 

Da, eu unul zic "mersi" ca oamenii accepta cate "o mica atentie". Cu asta sunt de acord, ai dreptate si asa am zis si eu.

 

DAR nu-s de acord cu:

conduceti ca dementii - asta e relativa, daca unii conduc mai bine decat unul care nu stie decat sa mearga cu ambele maini pe volan cu 30 km/h si cu nasul peste volan holbandu-se doar inainte, nu inseana ca eu conduc ca dementul...si nici demential :)

 

scuipati geamurile la femei sau moshi - eu nu fac asta si nici ceilalti colegi cred, cred ca-s mai putin de 10 % cei care fac asta...asa ca nu ne baga pe toti in aceeasi oala...

 

sariti la bataie cu bate si cu pumnii - la fel si cu chestia asta...nu e genul nostru, zau ; si NICIODATA nu am injurat si/sau n-am fost agresiv in trafic cu un INCEPATOR !

 

 

noroc ca scapati cu 50-100 roni spaga. - asta asa e, mare noroc; eu mai scap si fara sa dau...si nu doar eu probabil...e vorba sa stii sa vorbesti...si sa ai ce sa-i vorbesti...sau despre ce ;)

 

si nu mai dati vina pe sistem, pe spaga, pe strazi. cand va veti schimba voi insiva, adica sa devenit educati (in puii mei!), eleganti, corecti in trafic si nu doar, atunci sa asteptati gura casca sa va ofere guvernul strazi si politisti cu salarii mari si incoruptibili. pana atunci, mucles. - aici nu ai dreptate, sistemul e de vina, nu noi :) crezi ca strainii sunt mai civilizati ca sunt ei bine educati si foarte morali ? nu, sunt asa cum sunt pentru ca sunt sanctionati drastic daca gresesc, dar in acelasi timp li se ofera majoritatea conditiilor sa nu greseasca, sa fie bine :)

 

Pai culmea, si eu eram de acord cu el/ea intr-o oarecare masura, de aia am si adresat o intrebare retorica cu privire la profilul soferului roman, cu mult inainte sa apara pispis si sa ne bage pe toti in aceeasi caldare.

 

 

 

Cu asta nu pot sa fiu de acord vreodata !

 

Pai inseamna ca n-ai spaguit niciodata. Si ca nici n-ai face-o, nu ? :) Nu vad de ce esti asa impotriva, o societate ideala nu exista, totul (dupa parerea mea) este ca lucrurile sa fie cu masura, cu bun simt...

 

Crezi ca in US nu exista coruptie ? Marile campanii electorale, de unde-s finantate? Nu de la marile companii producatoare de armament, carora li se ofera razboaie atunci cand asasinii economici nu reusesc si/sau cand interesele economice o cer ? :) Asta asa pe scurt...sa n-o lungesc, ca n-are rost :)

 

Crezi ca in Germania nu exista coruptie ? Exista, dar la alt nivel si nu asa pe fata ca la noi. Si la ei, omul de rand, care munceste, nu cum frecam noi majoritatea menta, ala isi permite o casa (chiar daca o plateste in 30 de ani), o masina...si un concediu pe an...stie ca are asta asigurat, daca munceste, ceea ce la noi e mai greu...

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

hornet, nu stiu cum sa spun si probabil ca o sa starnesc ceva comentarii si nu o sa ma creada nimeni, dar, nu am dat nici macar 1 leu spaga vreodata politistilor.

 

Nu am zis ca nu exista coruptie, ca nu se dau spagi. Nu am cum sa fiu de acord sa ti se para ok politistul care primeste daca i se ofera.

 

Repet, nu am dau niciodata spaga politiei si sper sa nu ajung vreodata atat de constrans de situatie incat sa nu am alta varianta.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

hornet, nu stiu cum sa spun si probabil ca o sa starnesc ceva comentarii si nu o sa ma creada nimeni, dar, nu am dat nici macar 1 leu spaga vreodata politistilor.

 

Pai te cred, poate conduci foarte regulamentar...si-atunci n-ai de ce sa dai spaga, normal :) Sau poate ca esti foarte mandru si corect si cinstit si moral si vrei cu orice pret sa-ti platesti legal greselile...ca sa nu mai gresesti :)

 

Eu te cred ! :)

 

Si nici in alta parte ? N-ai dat niciunde nicicand spaga ?:)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Mai pissi mai, sigur esti fata? Te comporti pe forum ca noi, scrii ca sofezi ca noi, iei amenzi ca noi, in centrul vechi chiar exista cateva parcari destul de mari, cea d ela cazarma 90 este mereu goala si costa 0.50 lei/ora, etc.

Vrem poza cu tine, sa ne convingem ce esti :p

Link to comment
Share on other sites

Nu conduc cel mai corect si regulamentar si nici mandru nu sunt. Nu sunt cel mai corect si nici cel mai moral. Numai ca nu a trebuit sa dau spaga politiei pana acum. Intelege ce vrei din asta.

 

Exista 3 variante:

 

1. fie esti de la DGA sau politist :)

2. fie esti smecher rau si n-ai nevoie sa dai spaga niciodata :))

3. sau esti tare NOROCOS ca nu te-a vazut/oprit niciun politist cand conduceai mai putin regulamentar :)))

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

nu e nimic special.am un vecin care merge urat de tot.gen trece pe rosu prin statiile de tramvai, viteza...si a avut noroc sa nu il vada niciodata politia...dar nu e nici de acuzat un politist care ia...ca daca ai fi pus in situatia sa ii dai spaga sa scapi ar fi bun...

 

pai ziua e mai greu sa te vada/opreasca :) si eu merg ziua numai pe linia de tramvai, in toate felurile...si nu m-a oprit nimeni niciodata ziua :)

ba chiar o data eram in mijlocul intersectiei cu sens giratoriu, taiata de linia de tramvai, pe linia de tramvai...am trecut...din fata venea o masina de politie cu radar...si ma mir ca nu s-au luat dupa mine :)

 

dar noaptea e altceva, noaptea stau la panda, atunci apar "problemele" :))

Link to comment
Share on other sites

dimpotriva, mai tare m-ar scoate din minti un politist care m-ar opri sa ia, fata de unul care m-ar opri sa ma arda.

 

pai nu te opreste niciunul "sa ia", nu cred ca in ziua de azi mai are vreunul tupeul sa-ti ceara daca tu nu-i dai de inteles c-ai vrea sa-i dai...eu cel putin n-am intalnit niciunul care sa pretinda, doar din aceia care accepta "avansurile" tale :))

 

ei, atunci pe tine sa te arda :)

 

p.s. va dati seama ce se amuza politistii dintre noi de aici :))

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

pai ziua e mai greu sa te vada/opreasca :) si eu merg ziua numai pe linia de tramvai, in toate felurile...si nu m-a oprit nimeni niciodata ziua :)

ba chiar o data eram in mijlocul intersectiei cu sens giratoriu, taiata de linia de tramvai, pe linia de tramvai...am trecut...din fata venea o masina de politie cu radar...si ma mir ca nu s-au luat dupa mine :)

 

dar noaptea e altceva, noaptea stau la panda, atunci apar "problemele" :))

e na...si eu merg ziua pe linia de tramvai...nu mereu...noaptea nu e cazul sa mergi pe linia de tramvai ca e mai liber...eu am avut permisul luat ziua:))deci nu e asa greu.cand am fost dispus sa dau nu au fost ei dispusi sa accepte..erau corecti:))

Link to comment
Share on other sites

e na...si eu merg ziua pe linia de tramvai...nu mereu...noaptea nu e cazul sa mergi pe linia de tramvai ca e mai liber...eu am avut permisul luat ziua:))deci nu e asa greu.cand am fost dispus sa dau nu au fost ei dispusi sa accepte..erau corecti:))

 

corect, noaptea nu e cazul..dar noaptea faci altele, mai treci pe rosu, etc :)

 

ziua ti l-au luat pentru mers pe linia de tramvai ?

 

ai avut ghinion atunci, se mai intampla :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.