Jump to content

Profilul Politistului Român


Ziggye

Recommended Posts

totusi cati dintre voi cunosc sau au prieteni politisti?personal am un prieten bun din copilarie care e politist,mi-a spus clar ,banii sunt putini,aia pe care ai aresteaza majoritatea ajung iar pe strazi si fac misto de ei,cat despre dotare-armament de ex imi povestea ca politia locala avea pistoale si masini mai bune ca ei.Si nu,nu sunt toti sfinti :)
Link to comment
Share on other sites

daca replica aia a fost una tipica unei femei a ta a fost cea tipica unui misogin...ce poti sa iti vinzi daca nu si pricipiile, e ca si cum ai zice "ma prostituez dar eu de fapt sunt impotriva acestui lucru"... :hmm: , cred ca tu esti cel care a vazut prea multe filme! Chiar are toata lumea un pret, totul e sa stii in ce circumstante sa faci oferta!

 

n-ai inteles nimic!

 

iti vinzi:

 

puterea de munca, ideile (drepturi de autor), imaginea, calitatile sporive, sange, sperma, par etc etc....ai inteles?! dar nu principiile si onoarea.

 

misogin? de ce? daca nu are cocosel, gata tre sa fim pupincuristi?!

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ptr includerea genului feminin in discutie ca si argument... :pardon:

 

dar ca sa zici ca "dar TOATA lumea se uda la o anumita bacnota, pentru ca toti oamenii au un pret", si din partea unei stimabile domnisoare/doamne, suna urat...dar urat rau de tot!!! :angel:

Link to comment
Share on other sites

fara suparare, dar asta este unul dintre cele mai penibile si patetice clisee. intradevar, vehiculat de cinematografie.

 

Si niciodata nu apare intr-un film sf, apare in celelalte.........inspirate din viata reala. Nimeni nu este incoruptibil daca intr-un complex nefavorabil de imprejurari are in fata persoana care, sa zicem, ii poate alina cele mai mari temeri si/sau suferinte.

Link to comment
Share on other sites

Si niciodata nu apare intr-un film sf, apare in celelalte.........inspirate din viata reala. Nimeni nu este incoruptibil daca intr-un complex nefavorabil de imprejurari are in fata persoana care, sa zicem, ii poate alina cele mai mari temeri si/sau suferinte.

 

gen un reprezentant al unui partid politic, la impartit sacose, in schimbul unui drept ptr care au murit niste unii prin 89... :thumbsup:

 

mie asta mi se pare cea mai mare tradare de sine, sa renunti la un drept ptr care altii au murit, si care reprezinta cam singura putere a unui individ din punct de vedere democratic si constitutional, in schimbul a 50 ron maxim (desi nu cred ca fac atat uleiul si zaharul).

 

dar lumea se uda... :yahoo:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

fara suparare, dar asta este unul dintre cele mai penibile si patetice clisee. intradevar, vehiculat de cinematografie.

la fel de patetic e si cel care spune ca nu are pret, fiecare are pricipiile lui, eu sunt de parere ca oricine are un pret in circumstantele corespunzatoare!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@max83 Cred ca putem gasi destul de multe exemple tinand cont ca traim intr-o economie de piata unde media salariului suna mai mult a o gluma proasta sau a vis urat decat a realitate raportat la minimul necesar al unui trai decent, iar cred ca acesta este motivul agestui gen de comportament care face obiectul acestui topic.

 

L.E. Un plus de la mine pt mik15, iti impartasesc parerea

Edited by PTBL
Link to comment
Share on other sites

Cred ca putem gasi destul de multe exemple tinand cont ca traim intr-o economie de piata unde media salariului suna mai mult a o gluma proasta sau a vis urat decat a realitate raportat la minimul necesar, iar cred ca acesta este motivul agestui gen de comportament care face obiectul acestui topic.

 

true, true...

 

dar nu poate fi in nici un caz o scuza. ce scuza are un doctor ca-i moare saracul pe pat, ca n-a cotizat? ce scuza are un gabor/procuror/judecator ca a lasat cu buna stiinta un infractor liber pe strazi?

 

ce scuza are un profesor ca isi bate joc de elev, dar daca face meditatii la el, e cel mai bun prieten?

 

ce scuza are un politician/ministru care taie pensiile (ptr care au cotizat toata viata), si apoi isi da contracte firmelor de familie?

 

 

daca nu vedeti unde duce vanzarea asta de sine, e tragic.

 

ps: mai toti enumeratii de sus, au depus un juramant. dupa unii, ar trebui sa mictionam pe ele de juraminte, ca oricum sunt degeaba/inutile.

Link to comment
Share on other sites

problema este ca toata lumea cand zice politist se gandeste la cei ce ii vede pe strada, respectiv Politia Rutiera si Ordine Publica, si pentru ei asta inseamna Politie....dar acestia sunt doar o mica parte din ceea ce inseamna Politia Romana [...]

mai nou CSAT a decis ca ei sa nu mai faca parte din Politia Nationala si i-a trecut la prefecturi, deci la autoritatile locale...

 

asa ca aveti grija si voi pe cine injurati, de fapt... :closedeyes:

 

[...]Majoritatea politistilor pe care ii cunosc au ajuns in politie cu "pile", sunt si au fost betivi ordinari, au avut treburi necurate, abuzeaza de puterea care o au, sunt prost crescuti, fara sa aiba habar de bunele maniere si cei 7 ani de acasa, ETC!

ma intreb oare cum de ai ajuns sa ii cunosti tocmai pe-aia... :scratchchin:

 

Cunosc si vreo 2 cazuri cu politisti care au fost buni in meseria lor, deoarece hotii si scandalagii se gandeau de 2 ori inainte sa faca un pas gresit. Am spus ca "au fost", deoarece s-au lasat repede de meserie si s-au apucat de propria afacere, si le merge bine. Probabil si-au dat seama ca vegheaza asupra unei legi facute pentru amarati...

exact acelasi lucru... daca si aia 2 buni, pe care ii cunosti tu, au parasit sistemul, ar trebui sa iti cam schimbi cercul de relatii, parerea mea :pardon:

 

majoritatea politistilor (si aici nu ma refer doar la cei pe care ii cunosc) sunt oameni de calitate, care ajung sa poarte acest STIGMAT (cel putin asa am inteles din posturile unora) prin prisma serviciului... ei sunt cei care isi sacrifica mai intai timpul liber propriu, apoi pe cel al apropiatilor, si ulterior pe cel al membrilor familiei...

 

parte din ei isi sacrifica si banii proprii cumparand diferite lucruri INDISPENSABILE meseriei, in loc sa isi cumpere haine noi sau jucarii la copii...

 

tot ei sunt cei care sunt "de veghe" atunci cand RESTUL se distreaza, in discoteci, cluburi, sali de sport, sarbatori... a-propos, ai fost vreodata la serviciu in ziua de Craciun? sau in cea de Revelion? sau pe toata perioada dintre cele doua?

 

asta ca sa nu mai vorbim de ESENTA lucrurilor meseriei de politist: lupta cu criminalitatea de orice fel!

 

sunt cei care au grija sa ramai cu hainele pe tine cand mergi zambind pe strada ...

Link to comment
Share on other sites

nu ca ar avea vreo relevanta..dar cine-i taticul lor? igas...deci, toate cuvintele sunt de prisos!

Aoleu, cum gasim noi repede un tap ispasitor. Cel mai simplu si mai comod.

Cum de nu ne-am prins ca pana sa vina igas politaii erau intruchiparea profesionalismului si ca s-au dedat la prostii doar de cand a venit igas.

 

Sistemul este prost conceput. Si probabil este intentionat lasat asa, pentru ca politia sa fie usor coruptibila si manipulabila, tocmai ca sa-si poata face mendrele cei alesi.

Asta e marea problema, de fapt nu se doreste indreptarea situatiei.

 

O politie corecta si eficienta ar raspopi probabil mai mult de 90% dintre potentatii zilei. Si ei nu doresc asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Problemele sunt combinate intre ele asa ca nu poti gasi nicicum o singura cauza a "defectiunii" ...salariul scazut, stresul de a lucra cu oameni din diverse clase sociale, stresul pe care il pune conducerea pe umerii tai, dotarea ( masini defecte, armament invechit, ...), prietene, sunt politisti care umbla prin locuri prin care voi( unii dintre voi) nici in cele mai mari cosmaruri nu visati...dar cum orice gradina are buruienile ei... principalul care este defect este sistemul. Explicati-mi si mie cum poti tu, un "utilizator" curat, nou, proaspat car eintri intr-un sistem defect sa functionezi normal...de fapt nu CUM ci CÂT? cred ca pentru unii e mai usor a zice A gresi e omeneste...dar si mai corect este A da vina pe altul e si mai omeneste...

 

D-rive, nu zice nimeni ca politia este perfecta..sau ca traim intr-o lume minunata..dar spune-mi...cand ai nevoie de ajutor, in general... ca ti s-a furat ceva, ca esti intr-un scandal, ca ai nevoie de asistenta...la cine apelezi ? la 112 sau la prieteni, rude.... ?

Edited by Ziggye
Link to comment
Share on other sites

Ziggye, cati ani ai?

 

Eu am prins si militienii si politistii.

Am trecut prin toate tipurile de contact (social) si cu unii si cu altii.

 

Mai lasa-i incolo de martalogi ai societatii pe politisti (precizez din nou, cu mici exceptii) ca sunt paturi sociale sau meserii mai indreptatite decat obositii astia sa fie platiti CORECT si aia au salariile la jumate decat astia carora le tot ridici tu osanale.

Ori probabil esti unul dintre ei. Hotaraste de care parte esti, ca sa stim cu cine vorbim.

 

Ca fapt divers, din impozitele care le platesc eu si familia mea, cam tin in spate vreo 10 trantori de-astia la care le plangi tu de mila.

 

Pana mea, a nu se interpreta gresit, nu am nimic cu nimeni dar e penibil sa plangem de mila fix celor mai mari trantori ai societatii.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

@D-rive

 

26 ani

 

Da, sunt unul dintre ei..in devenire, sunt elev la Campina inca...

 

M-ai inteles gresit, dar suntem cam pe aceeasi lungime de unda...

 

NU LE PORT OSANDELE...doar ca fiind in sistem am cunoscut si frumoasa si bestia... urasc sistemul, incepe sa nu mai imi placa ... in 2 ani de scoala am vazut si ce e bine si ce e rau...ii multumesc celui de sus ca a facut in asa fel incat sa ajung intr-o zona, intr0un IPJ unde legea e lege iar integritatea e singurul lucru care le-a mai ramas colegilor( viitorilor) mei...desi sunt si pe aici cativa care freaca menta aiurea si nu au ...nu ca nu au nici o treaba dar ...o cauta cu lumanarea...si cineva se va gasi sa le dea ceea ce cauta...

 

Iti repet, nu sunt PRO nici CONTRA..stiu ca e greu de crezut dar...asa e, cel putin pentru mine... iar textul este referitor la noua generatie...noi care am crescut cu sucul la TEC si PEPSI-COLA ...dar si cu Android si mai stiu eu ce minuni...si chiar imi pare rau ca m-ai inteles gresit...iar daca ai fi mai atent ai observa ca asta e al 3-lea post in tot topicul :)

Link to comment
Share on other sites

Am asigurare si tot ce-mi trebuie pentru autoaparare. Plus ca nu sunt emotiv :D

 

Pot sa fiu indiscret si sa zic cati tii si tu si altii in spate? Si ce frumos te-au "tratat"... tu cu legea in mana si cu dreptatea si ei cu... prostia.

Nu zic nimic dar te zgandaream si eu :p :D

 

 

P.S. puteti sa-l intrebati voi :LMAO:

 

 

L.E.

Ziggye, multi inainte si felicitari. Sincer.

Dar, sa nu uiti niciodata ce s-a zis si pe aici si sa nu lasi niciodata sistemul sa te doboare. Nu o sa ai incotro si in anumite momente sa zici ca ei si daca nu ai incotro, sa faci ca ei. Dar sa nu uiti niciodata de ce te-ai dus acolo. Iar atunci cand poti, sa-ti faci datoria corect si sa-ti meriti banii aia.

Ce te-a impins catre meseria asta? Te intreb sincer si deschis. Mai am amici care sustineau si ei diverse. Dupa un timp in institutiile astea, mi-au dat dreptate.

 

In aceeasi nota, nu vreau sa te superi pe mine dar inca esti copil, esti naiv. Zic asta citindu-ti randurile in care afirmai ca echipamentul e vechi, salariile mici, alea, alea...

Crede-ma, daca vor, politistii pot face treaba. Au la indemana tot ce trebuie dar nu vor sau sunt slugile diversilor.

 

Iti reproduc pe scurt o patanie.

Am vandut un vehicul cuiva. Un tip care are camioane, tiruri cum le zicem noi. Aveam niste nelamuriri cu privire la inmatricularea acelui vehicul si a sunat 3 politisti. A dat pe speaker sa se dea mare cat e el de tare.

Vreau sa iti spun ca aia s-au comportat fix ca niste slugi, ca niste sclavi. Pentru ce? Pentru o mana de parale? Asta era valoarea lor morala? Pe atat si-au vandut sufletul?

Fiul respectivului are putini ani, mai putini decat va imaginati. Circula cu ce "vrea" muschii lui prin oras de la varsta de... 10 ani. Da, ati auzit bine.

Mai multe nu vreau sa spun ca nu e treaba mea dar... in fine.

 

L.L.E. nu te-am atacat pe tine personal cu nimic. Ti-am atacat afirmatiile. Nu o lua in nume personal.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

 

Ce te-a impins catre meseria asta? Te intreb sincer si deschis. Mai am amici care sustineau si ei diverse. Dupa un timp in institutiile astea, mi-au dat dreptate.

 

 

 

Cred ca mai mult m-a impins felul meu de a fi... dupa primul an mi-a lasat un gust amar ceea ce am vazut in jurul meu, dar uite ca inca merg inainte...

 

nu m-am atacat, si nu m-au deranjat deloc replicile tale si nici ale colegilor..ba chiar unele dintre ele mi-au dat un impuls asa mic sa merg inainte...

Link to comment
Share on other sites

Stai asa ca inca nu ai vazut nimic. Ce ai vazut tu e doar varful aisbergului :D

 

Oricum, daca ti-ai ales ca sa fii politist ca sa ai un loc de munca caldut, sigur si binisor platit, ai ales gresit. Constrangerile, concesiile si umilintele care va trebui sa le suporti nu fac cat confortul dat de ce ziceam mai devreme de locul de munca.

Daca ai ales sa fii politist din altruism, caracter corect si curat, atitudine justitiara, etc. Atunci ai ales bine.

 

E doar parerea mea. Si din partea mea, sa devii cel mai bun politist din Romania ca E NEVOIE de oameni corecti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.