Jump to content

localizare releu bujii incandescente E46 FL


Recommended Posts

Va rog sa-mi spuneti unde este amplasat releul de comanda al bujiilor incandescente la un E46 318D FL an 2004.Mentionez ca nu este sub galeria de admisie, acolo fiind o cutie cu legaturi electrice in care intra si firele de la bujiile incandescente(nu este releu).Multumesc tuturor!
Link to comment
Share on other sites

Va rog sa-mi spuneti unde este amplasat releul de comanda al bujiilor incandescente la un E46 318D FL an 2004.Mentionez ca nu este sub galeria de admisie, acolo fiind o cutie cu legaturi electrice in care intra si firele de la bujiile incandescente(nu este releu).Multumesc tuturor!

 

releul de bujii pe care tu-l cauti este chiar acel modul electronic de sub admisie care l-ai reperat deja.

este aproximativ cat un pachet de tigari, prins in 2 suruburi pe suportul lui, si are ca intrari 2 mufe : una mai mare dreptunghiulara si una mai mica rotunda

 

i se zice din obisnuinta releu (pentru ca releu era la modele vechi pentru actionarea bujiilor incandescente) dar de fapt de la E46 FL in sus este o unitate de control a bujiilor. in tehnica i se zice GLOW PLUG CONTROL UNIT.

 

se afla in partea stanga a motorului (pe partea soferului la masina normala cu volan pe stanga) sub admisie, desupra suportului motor.

la E46 si la E90 se poate schimba cel mai usor pe jos, cu masina pe groapa sau pe elevator. n-are rost sa dai admisia jos si sa-l schimbi pe sus.

la E60 si E65 se schimba pe sus prin demontarea admisiei.

Link to comment
Share on other sites

Practic modulul de bujii nu este sub admisie ci mai exact in spatele motorului in dreptul coloanei de directie. Cum a spus si Robytza cel mai usor se schimpe pe sub masina: demontat scut motor si inca un plastic. El credea prima data ca modulul de bujii este cutia unde intra fisele. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

stai ca nu intelg. tu ai facut acest topic sa intrebi ceva sau sa ne convingi o chestie gresita ?

daca vrei sa intelegi bine, daca nu ..... mergi la service !!!

Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic! Vreau doar sa reperez aceasta piesa pe care trebuie sa o schimb. Daca te-am suparat ....SCUZA-MA!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Practic modulul de bujii nu este sub admisie ci mai exact in spatele motorului in dreptul coloanei de directie. Cum a spus si Robytza cel mai usor se schimpe pe sub masina: demontat scut motor si inca un plastic. El credea prima data ca modulul de bujii este cutia unde intra fisele. :thumbsup:

L-am gasit! Este in dreptul coloanei de directie,in spatele filtrului de ulei,la baza acestuia! Nu este pe blocul motor! L-am schimbat pe sus ,dupa ce am dat admisia jos. Multumesc tuturor!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
salut la toti baietii priceputi ! am un bmw 325 td an 1995 ! acum cateva zile am demontat bujiile incandescente in scopul de a le schimba si cu acesta demontate am vrut sa vad daca am tensiune pe firele care se pun pe plusul acestora si din neatentie 5 fire erau izolate (nu faceau masa cu nimic metalic ex :baia motorului ) iar al saselea fiind mai ascuns , ultimul spre fata motorului nu l-am vazut acesta fiind atins de baia motorului ....si cand am pus contact la masina sa ca verific cu lampa daca am tensiune pe aceste fire ...acel fir de care ziceam a facut scurt ...acum nu am tensiune logic pe nici un fir ....am inteles ca ar fi un releu ars ....o siguranta de 80 de amperi si ca ar fi in cutia de plastic de unde ies firele pentru bujiile incandescente (aceasta fiind sub admisie)...am demontat-o nu este nimik acolo, doar fire(conductori care duc la bujii etc) ... vreau sa ma ajutati daca a-ti mai intampinat aceasta problema pentru ca am nevoie de masina si nu o pot folsi si sa o duc la service ...sunt departe de oras 30 km ... doar tractata si nu se preteaza ! multumesc Edited by vasilevasile
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.