Jump to content

Schumacher vs. Rosberg


jon doe

Schumacher vs. Rosberg - Cine va aduna mai multe puncte in 2011 ?  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am votat Rosberg. Din punctul meu de vedere Schumacher nu mai are motivatie. Eu asa vad lucrurile.

A castigat cam tot ce era de castigat, are o gramada de trofee - nu mai are nimic de demonstrat (ma refer la ceva pentru care sa merite sa-si riste viata ca in tinerete). Mai bine sa moara in patul lui decat in parapet ca Sena.

Nu or fi reactiile la 40 de ani ca la 20 de ani - dar sa nu uitam ca s-au castigat campionate la 39 de ani. (Nigel Mansell). Acesta avea alta motivatie pentru ca a concurat 12 ani si a fost de nu stiu cate ori pe aproape - dar nu a castigat.

Michael este cu acte in regula cel mai bun pilot F1. Ce ar mai avea de demonstrat? Intre 94 si 2004 a castigat 7 titluri.

 

PS: Trebuie luat in calcul si pauza foarte mare a lui Schumacher. (a iesit o perioada lunga din viata sportiva).

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

schumacher alearga pt ca are asta in sange,cred ca mai mult pt distractia lui decat pt a face performanta

 

oricum a demonstrat tot ce se putea,dar asta nu inseamna ca daca l pui spre ex intr o cursa de biciclete nu va vrea sa castige

Link to comment
Share on other sites

Obiectivul lui Schumacher este ca castige curse si al 8-lea titlu, de asta a revenit in formula 1. Ai mai aberat odata ca s-a intors sa se dea de placere ca se plictiseste acasa. Pilotii sunt angajatii echipelor, si acestia trebuie sa dea maximum de performanta.

 

Titlul constructorilor e mai important decat cel al pilotilor pentru ca ala aduce banii si sponsorii. In F1 nu exista "ma dau de placere", esti dat afara in secunda 2 altfel. Cum ar suna sa ii zica schumi lu norbert haug "norbert pe mine nu ma intereseaza sa castig nimic, vezi ca eu o sa merg incet de placere". Dar vorbim despre Michael Schumacher si il jignesti cand spui ca s-a intors pt distractie. Si nu vad unde ar fi distractia pt ca omu ala munceste non stop cu inginerii pana noaptea tarziu. La singapore vineri seara David Coulthard iesea in oras, si pe la ora 22:00 s-a intalnit cu schumi cand pleca de la circuit si se ducea la hotel cu cativa ingineri. Stresul si presiunea il chinuie, de cand a revenit a avut rezultate slabe si asta ii umbreste cariera, in nici un caz nu se distreaza.

Link to comment
Share on other sites

Dar vorbim despre Michael Schumacher si il jignesti cand spui ca s-a intors pt distractie. ....

Stresul si presiunea il chinuie, de cand a revenit a avut rezultate slabe si asta ii umbreste cariera, in nici un caz nu se distreaza.

 

 

omule revino ti,du te bea un pahar cu apa ceva,ia o gura de aer

 

cel care abereaza esti tu.probabil in fanatismul tau n ai inteles ce am vrut sa zic dar nu ma obosesc

Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca rezultatele mediocre ( nu slabe ), in mare parte datorate masinii si absentei de 3 ani care l-a scos din ritm, ii umbresc aura de campion absolut.

Tipul e realist, chiar el spunea la revenirea in F1 ca trebuie sa inlature rugina care s-a asezat pe el :)

 

Insa, avand rezultatele pe care le are ( locurile 5-10 ), nu cred ca este foarte mare distractie. Nici in sufletul lui, nici in interiorul echipei.

Sa nu uitam ca il au pe Ross Brawn, unul dintre cei mai cunoscuți și apreciați ingineri din Formula 1, care l-a ajutat tot timpul pe Michael Schumacher. Il au pe "7 times Formula 1 World Champion ", si au un buget imens, de 240 de milioane dolari, care va fi depasit. Au in spate un mamut al industriei auto. Au trecut 2 ani. Si....n-au prins nici macar un podium.....

 

Nu cred ca este distractie la Mercedes GP. Cu atat mai mult cu cat, icon-ul echipei, Schumi, are mai putine puncte ( obsesia si tristetea mea ) decat coechipierul sau Rosberg, dealtfel un pilot mediocru.

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Te contrazic, au prins mai multe podiumuri, doar ca nu cu Schumacher..

 

Schumacher a fost chemat la Mercedes pentru experienta sa si ajutorul pe care il poate da in dezvoltarea masinii pentru viitor. El a accpetat pentru ca ii face placere sa faca ceea ce face, altceva nu mai are de demonstrat si nici banii nu erau un motiv cu siguranta. Daca v-a mai castiga vreun titlu sau nu, asta ramane de vazut, parerea mea fiind ca la concurenta actuala sansele sunt destul de mici. Sa nu uitam ca mai are doar un an de contract si nu cred ca se va mai prelungi.

Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

Dupa cea de-a 16-a runda din sezonul 2011 al Formulei 1, situatia se prezinta astfel :

 

Pos. Driver Nationality Team Points

 

.....

 

7. Nico Rosberg German Mercedes 67 points

8. Michael Schumacher German Mercedes 60 points

 

 

 

Mai sunt 3 curse de disputat : India, Abu Dhabi, Brazilia

Link to comment
Share on other sites

name='jon doe' timestamp='1318837903' post='1535123']

Si eu cred ca rezultatele mediocre ( nu slabe ), in mare parte datorate masinii si absentei de 3 ani care l-a scos din ritm, ii umbresc aura de campion absolut.

Tipul e realist, chiar el spunea la revenirea in F1 ca trebuie sa inlature rugina care s-a asezat pe el :)

 

Insa, avand rezultatele pe care le are ( locurile 5-10 ), nu cred ca este foarte mare distractie. Nici in sufletul lui, nici in interiorul echipei.

Sa nu uitam ca il au pe Ross Brawn, unul dintre cei mai cunoscuți și apreciați ingineri din Formula 1, care l-a ajutat tot timpul pe Michael Schumacher. Il au pe "7 times Formula 1 World Champion ", si au un buget imens, de 240 de milioane dolari, care va fi depasit. Au in spate un mamut al industriei auto. Au trecut 2 ani. Si....n-au prins nici macar un podium.....

 

Nu cred ca este distractie la Mercedes GP. Cu atat mai mult cu cat, icon-ul echipei, Schumi, are mai putine puncte ( obsesia si tristetea mea ) decat coechipierul sau Rosberg, dealtfel un pilot mediocru.

Rosberg mi se pare departe de a fi un pilot mediocru, nu a castigat nici o cursa in cei 5 ani ai lui in F1 din cauza ca nu a avut masina ( williams si acum merccedes ), dar a impins la maxim acest mercedes mgp w02. Chiar schumacher a zis despre el ca e cel mai puternic coechipier pe care l-a avut vreodata. Daca rosberg era in locu lu vettl la red bull cu siguranta situatia era aceeasi, era si el dublu campion mondial, cel mai tanar german, cel mai talentat bla bla :D Din pacate in zilele noastre masina conteaza 90% si restu pilotu, si pe vremea lu senna era la fel dar efectul nu era asa de pronuntat.

Edited by Lucenzo
Link to comment
Share on other sites

Poate ca ai dreptate, Lucenzo.

Eu, ca si fan Schumi, nu sunt de acord in totalitate cu ceea ce ai spus.

Ma intreb, oare cati piloti din generatia actuala, vor mai concura intr-un mod cat se poate de competitiv si de luat in seama, la varsta de 42 de ani, asa cum o face Schumi.... Poate Hamilton si Alonso. Restul.....vor fi de meserie milionari, plecati in vacanta permanenta pe insule exotice :)

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Poate ca ai dreptate, Lucenzo.

Eu, ca si fan Schumi, nu sunt de acord in totalitate cu ceea ce ai spus.

Ma intreb, oare cati piloti din generatia actuala, vor mai concura intr-un mod cat se poate de competitiv si de luat in seama, la varsta de 42 de ani, asa cum o face Schumi.... Poate Hamilton si Alonso. Restul.....vor fi de meserie milionari, plecati in vacanta permanenta pe insule exotice :)

Ai dreptate, probabil ca nici unul din ei nu va mai fi in formula 1 la 42 de ani, ex vettel http://formula1.automarket.ro/stiri/vettel-nu-exclude-retragerea-prematura-din-formula-1-40288.html

Ceea ce e absolut incredibil este nivelul de fitness la care se afla schumacher in prezent, multi pustani de 20 ani ar vrea sa arate ca el si sa aiba abdomenul lui.

Link to comment
Share on other sites

... multi pustani de 20 ani ar vrea sa arate ca el si sa aiba abdomenul lui.

 

Chiar daca a trecut mai mult de un deceniu de cand numai am 20 de ani, si eu as vrea sa am conditia sa fizica :popcorn:

 

Revenind la topic, una dintre dorintele mele pentru anul 2011, este ca Schumi sa termine in clasamentul general inaintea lui Rosberg.

As fi dezamagit sa nu se intample asa, iar el, Ross, Haug & Mercedes si mai si.... :hmm:

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca a trecut mai mult de un deceniu de cand numai am 20 de ani, si eu as vrea sa am conditia sa fizica :popcorn:

 

Revenind la topic, una dintre dorintele mele pentru anul 2011, este ca Schumi sa termine in clasamentul general inaintea lui Rosberg.

As fi dezamagit sa nu se intample asa, iar el, Ross, Haug & Mercedes si mai si.... :hmm:

 

Schumi nu stiu daca a fost neaparat adus ca sa castige din nou ca pe vremuri. Daca ar reusi sa o faca probabil ca ar fi ceva. Principalul motiv pe care-l vad eu este "liantul" excelent pe care-l reprezinta germanul intre masina si mecanici. Din cate mi-a fost dat sa vad, am impresia ca este cel mai bun in comunicarea cu mecanicii. Are un talent aproape unic in a transla ce face masina pe pista in limbajul mecanicilor...Mai pe scurt, cred ca a fost adus pentru a dezvolta o masina competitiva.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar, a fost adus sa dezvolte masina, sa aduca capital de imagine.

Ma gandesc ca Schumi si-ar fi sa prinda macar un podium, ca sa fie si mai mult in lumina reflectoarelor...

Poate la anul......cine stie..... :download:

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare gresit termenul asta "a fost adus", ca nu l-a adus nimeni. Am citit anu trecut un articol unde scria cum s-a intamplat hotzia, Brawn cu MSC s-au intalnit la un eveniment prin noiembrie 2009 unde brawn l-a intrebat pe mihael "vrei sa revii ? iar mihael a replicat " propunerea este una serioasa?", dupa care au dezvaluit ca in urmatoarele zile au vb in fiecare zi la telefon si in final undeva la sfarsitu lu decembrie a semnat contractu.

 

Nu prea exista "a fost adus pt imagine", care imagine? A revenit pt performanta, a zis ca vrea sa faca cu mercedes ce a facut cu ferrari.

Link to comment
Share on other sites

Ramane de vazut daca va mai prelungi contractul dupa anul viitor. Ceea ce a realizat cu Ferrari este nu greu, ci imposibil din punctul meu de vedere de realizat si aici, in conditiile in care Mercedes este cam a patra echipa in momentul de fata. Este greu cand Red Bull si McLaren se lupa parca la un alt nivel, cu Ferrari incercand sa tina pasul, sa treci peste ei. Cel putin in viitorul apropiat eu nu vad cum..
Link to comment
Share on other sites

Evident ca e imposibil sa mai faca ce a facut la ferrari, si eu cred ca anul viitor o sa se retraga, nu cred ca isi mai prelungeste contractu. Dar daca la anu o sa se bata pt podiumuri e posibil sa mai semneze pt inca un an in speranta ca poate se bate la titlu in 2013. Edited by Lucenzo
Link to comment
Share on other sites

!ndia

A 17-a din cele 10 curse din sezonul 2011.

Circuit nou pentru absolut toti pilotii din Formula 1. http://www.formula1.com/races/in_detail/india_863/

 

Permiteti-mi, va rog, o mica bucurie , asa, de inceput de week-end; in Practice 1, situatia este urmatoarea :

 

1. L. Hamilton 1:26:836

2. S. Vettel 1:27:416 +0.580

3. M. Webber 1:27:428 +0.592

4. J. Button 1:28:394 +1.558

5. M. SCHUMACHER 1:28:531 +1.695 23 laps

6. N. Rosberg 1:28:542 +1.706 29 laps

etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.