Jump to content

intrebare suspensie sport E46


ktL745

Recommended Posts

Vreau sa imi cumpar suspensie sport reglabila pt E46-le meu, si am citit pe net ca trebuiesc schimbate si bieletele antiruliu cu unele sport, care sunt mai scurte.

Insa, am 2 prieteni cu astfel de suspensii, unu pe un E36 si celalalt pe E46 si ei n-au schimbat bieletele dupa ce au montat suspensia, si amandoi o tin coborata la maxim.

Vreau sa stiu daca trebuiesc schimbate pana la urma bieletele sau nu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

daca a zis reglabila, inseamnca ca schimba si amortizoare. la astea ptr e46 nu vine kitul cu totul? eu parca asa stiu.ia intereseaza te.

 

Nu stiu...pe net scrie ca vin doar 4 arcuri, 4 amortizoare si cheia pentru reglaj, nu zice nimic de bielete. Ma gandesc ca nu o fi necesar.

Oricum pana la urma cred ca sa comand si bieletele, ca sa fiu sigur ca n-o sa am surprize neplacute.

Link to comment
Share on other sites

la e36 nu este nevoie de bielete mai scurte, la e46 in schimb este nevoie de acele bielete.

nu la toate kiturile de suspensii reglabile vin acele bielete.

daca nu le vei pune risti sa iti loveasca in bara de torsiune, deci recomand kit cu tot cu bielete mai scurte pt e46.

Link to comment
Share on other sites

La reglabila iti trebuie neaparat bieletele. Te sfatuiesc sa iti comanzi unele separat si nu de la cei care iti aduc suspensia. Eu am comandat bieletele odata cu suspensia si sau dus dracu trebuie sa le schimb. Se potrives bieletele antiruliu de la ford galaxy ;)

 

O zi buna

Link to comment
Share on other sites

la e36 nu este nevoie de bielete mai scurte, la e46 in schimb este nevoie de acele bielete.

nu la toate kiturile de suspensii reglabile vin acele bielete.

daca nu le vei pune risti sa iti loveasca in bara de torsiune, deci recomand kit cu tot cu bielete mai scurte pt e46.

 

Gresit se schimba cu totul este o diferenta foarte mare daca nu ma intel de vreo 10 cm deci nici macar nu le poti baga in amortizor:)

Link to comment
Share on other sites

Gresit se schimba cu totul este o diferenta foarte mare daca nu ma intel de vreo 10 cm deci nici macar nu le poti baga in amortizor:)

poi si eu ce am spus ? am spus ca se schimba iar diferenta este de 8-10cm.

Edited by dani3lll
Link to comment
Share on other sites

Eu ma dau cu capu' e pereti ca e prea rigida masina (inexplicabil pentru ca am amortizoare noi de la Sachs) si voi umblati cu suspensie sport...

Ai gresit marca de masina atunci:) trebuia sa te orientezi catre Mercedes. Si la X5 suspensia e rigida comparativ cu alte suv-uri. E o 'calitate' a marcii.

Link to comment
Share on other sites

sa nu mai deschid un topic.....trebuie sa mi schimb un amortizor pe spate....dar presupun ca daca pun unul nou o sa se strice si celalalt, am gasit doua amortizoare noi pe comanda MONROE cu 240 de lei perechea, sunt bune ca marca? se monteaza greu amortizoarele? pot sa fac asta eu?....daca am arcuri sport difera amortizoarele?..ms
Link to comment
Share on other sites

Ai gresit marca de masina atunci:) trebuia sa te orientezi catre Mercedes. Si la X5 suspensia e rigida comparativ cu alte suv-uri. E o 'calitate' a marcii.

 

Corect, dar eu am facut afirmatia in urma unor comparari cu alte masini (aceeasi marca si model).

Link to comment
Share on other sites

Corect, dar eu am facut afirmatia in urma unor comparari cu alte masini (aceeasi marca si model).

Probabil ai alte elemnte ale suspensiei uzate (bucsi bascule, bucsi bara stabilizatoare, brate etc.)

Si depinde ce jante si anvelope aveau masinile respective. Daca tu ai jante mai mari si talon mai mic la cauciuc e normal sa fie mai rigida.

Edited by ktL745
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.