Jump to content

Placute de frana


cristimm

Recommended Posts

in primul rand trebuie curatate foarte bine suprafetele de montare. In al doilea rand se ung cu pasta speciala, pe toata suprafata interiora, inclusiv pe muchiile de contact (nu cea care intra in contact cu discul) un tub costa vreo 4-5 euro si cred ca pui 20 de placute din el, cel putin.

 

 

Nici o operatie de service nu pare mare lucru, si multe nici nu sunt, dar nepasarea specifica, lenea si pregatirea superficiala pot compromite o operatie extrem de banala de genul pusul unei roti. Cand montezi placute trebuie sa ai rabdare, sa inspectezi tot, sa cureti foarte bine toate suprafetele, sa dai la smirghel si la pila daca e nevoie, sa fii minutios si curat.

 

 

 

Daca montajul e facut corect, nu scartie. Cu placute la 10 euro perechea nu am incercat, dar de un brand oarecare, gen jurid, textar, trw, ATE etc.. sigur nu scartaie daca sunt montate corect.

 

MAi pot aparea sporadic scartaituri de la mers preponderent in oras, gen cateva mii de km fara sa iesi macar odata, dar ar trebui sa dispara dupa un drum in afara localitatii..

 

Nu cred ca are scartiutul mare legatura cu pasta respectiva. Majoritatea placutelor de buna calitate au o suprafata adeziva. Adica placuta ramane pe pozitia pe care ai franat prima oara pana cand se toceste si trebuie sa o schimbi.

Unul din motivele cele mai frecfente de scartit este incompatibilitatea suprafetelor (atunci cand ai placuta noua si disc vechi). Cu cat buza aia de pe margine este mai groasa cu atat mai probabil este sa scartaie. Cand le pui noi pe amandoua (disc+placute) nu ar trebui sa scartaie.

 

La mine scartaie daca franez foarte usor si nu scartaie daca franez un pic mai tare. Textar am si la seat si la BMW. La BMW-au scartait vreo luna dupa ce am schimbat placutele si am lasat discurile vechi si acum nu mai fac nici un zgomot. Evident nu le-a demontat nimeni sa dea cu pasta pe ele intre timp. La Seat le-am schimbat de foarte putin timp si inca scartaie.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are scartiutul mare legatura cu pasta respectiva. Majoritatea placutelor de buna calitate au o suprafata adeziva. Adica placuta ramane pe pozitia pe care ai franat prima oara pana cand se toceste si trebuie sa o schimbi.

Unul din motivele cele mai frecfente de scartit este incompatibilitatea suprafetelor (atunci cand ai placuta noua si disc vechi). Cu cat buza aia de pe margine este mai groasa cu atat mai probabil este sa scartaie. Cand le pui noi pe amandoua (disc+placute) nu ar trebui sa scartaie.

 

La mine scartaie daca franez foarte usor si nu scartaie daca franez un pic mai tare. Textar am si la seat si la BMW. La BMW-au scartait vreo luna dupa ce am schimbat placutele si am lasat discurile vechi si acum nu mai fac nici un zgomot. Evident nu le-a demontat nimeni sa dea cu pasta pe ele intre timp. La Seat le-am schimbat de foarte putin timp si inca scartaie.

+1, acelasi lucru il cred si eu, discuri vechi+placute noi = scartait ...

Link to comment
Share on other sites

eu am pus placutele ate pe discurile vechi oe, am 30k km si nu am avut nici o problema pana acum

 

La mine discurile au ~ 80.000 km. Nu stiu exact - trebuie sa ma uit prin facturi si nu simt nevoia. Kantul respectiv nu este la fel la 30.000 si 100.000. E firesc sa apara un scartait mai pronuntat in jurul intervalului maxim admisibil. Fara sa-mi zica nici un mecanic ceva - la urmatorul schimb trebuie schimbate si discurile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.