Jump to content

feedback suspensii TA-TECHNIX


Alex Iulian

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut,

 

la e36 am arcuri 60/40.

 

cum fac sa ridic si eu fata un pic? desteptul de mine am mai pus si o buza la bara din fata, acum mai are 2-3 cm la sol la bara fata, si nu m-am gandit ca vine iarna :pinch:

 

tampoanele alea de cauciuc isi factreaba? trebuie cam 2-3 per amortizor?

 

eu m-am gandit sa inversez rotile de iarna pe 15, alea din fata au 185/60/15 si spate 195/65/15. ar avea ceva 185/60 spate? aderenta...?

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

la e36 am arcuri 60/40.

 

cum fac sa ridic si eu fata un pic? desteptul de mine am mai pus si o buza la bara din fata, acum mai are 2-3 cm la sol la bara fata, si nu m-am gandit ca vine iarna :pinch:

 

tampoanele alea de cauciuc isi factreaba? trebuie cam 2-3 per amortizor?

 

eu m-am gandit sa inversez rotile de iarna pe 15, alea din fata au 185/60/15 si spate 195/65/15. ar avea ceva 185/60 spate? aderenta...?

pune o poza sa vedem cu sta cu drop-ul ala..

Link to comment
Share on other sites

aste-s singurele poze care le am, doua imprumutate, cu jantele pe 17.

 

nu pot sa pun poze mai recente ca n-am cablu de date la tel. cu jantele de iarna acum e si mai lasata de fata din cauza gumelor 185/60 :pinch:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

aste-s singurele poze care le am, doua imprumutate, cu jantele pe 17.

 

nu pot sa pun poze mai recente ca n-am cablu de date la tel. cu jantele de iarna acum e si mai lasata de fata din cauza gumelor 185/60 :pinch:

mi se pare mie sau a prea ridicata de spate? la mine cum e prea lasata e posibil sa mi se para.. :laugh:

Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

e ridicata de fund, dar mie imi place :D

 

oricum dupa iarna bag si eu o reglabila, si va sta cu 2cm mai jos fata spate fata de cum e acum, desi vor trebui roluite aripile spate ptr 10j cat au jantele spate.

 

ca sa vezi ce buna ar fi fost reglabila:

 

de curand i-am schimbat jantele cu table de iarna, la vulcanizare nu intra cricul pneumatic sa o ridice :laugh: a trebuit sa o parchez in strada in panta...

 

la fel la itp, nu intra pe rampa cu canal, lovea jos in praguri, a trbuit sa bage aia niste scanduri sa ii ridice garda mai sus :laugh: am stat 3 ore sa gaseasca scanduri...

 

o reglabila in 10 min si o ridicai...

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

e ridicata de fund, dar mie imi place :D

 

oricum dupa iarna bag si eu o reglabila, si va sta cu 2cm mai jos fata spate, desi vor trebui roluite aripile spate ptr 10j cat au jantele spate.

 

ca sa vezi ce buna ar fi fost reglabila:

 

de curand i-am schimbat jantele cu table de iarna, la vulcanizare nu intra cricul pneumatic sa o ridice :laugh: a trebuit sa o parchez in strada in panta...

 

la fel la itp, nu intra pe rampa cu canal, lovea jos in praguri, a trbuit sa bage aia niste scanduri sa ii ridice garda mai sus :laugh: am stat 3 ore sa gaseasca scanduri...

 

o reglabila in 10 min si o ridicai...

faina pisicuta..nu au facut figuri cei de la itp ca e prea joasa? :laugh:

Link to comment
Share on other sites

aa, nu...dar mi-au zis ca tre sa astept, mai erau 4 masini dupa mine si pierdeau bani :laugh: in schimb s-au mi-au zis de trusa medicala ca era expirata de 1 luna :laugh: si de al 3lea stop de frana pe led pus de mine...ca cica am improvizat, tragand fire de la stopurile la felpe led, dar alea se aprindeau frana peste pozitie ma intens si trebuia si al 3ea stop, poate unii din spate nufaceau diferenta :laugh:

 

app, mersi dani3ll, stopurile merg perfect :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

aa, nu...dar mi-au zis ca tre sa astept, mai erau 4 masini dupa mine si pierdeau bani :laugh: in schimb s-au mi-au zis de trusa medicala ca era expirata de 1 luna :laugh: si de al 3lea stop de frana pe led pus de mine...ca cica am improvizat, tragand fire de la stopurile la felpe led, dar alea se aprindeau frana peste pozitie ma intens si trebuia si al 3ea stop, poate unii din spate nufaceau diferenta :laugh:

 

la mine de stingator s-au legat,bine ca ai luat pana la urma.. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

De ce ai vrea mai rigide pe spate ?

 

ptr ca inteionez sa o las...de tot, gen buza aripii deasupra buzei jantei, 1-2 cm distanta, si ca sa nu atinga in curba sau la dnivelari trebuie ceva mai rigid, pe langa niste flanse sus ptr drumuri grele, si daca o sa gasesc si bara rigidizare spate.

 

sper sa im aducafratimiu camera foto inapoi sa fac poze, sa fac si eu topic cu masina...

 

daca as fi destui bani, bagam un coliover KW2 sau 3, mi se pare ca 3ul are si setare camber pe fata.

 

apropo, poate stiti voi...

 

eu am camberul pe fata acum mult mai agresiv (negativ) decat pe spate, cand normal stiu ca pe spate e mai inclinat /\, cam asa stau rotile pe fata, de cand am luat-o, la geometrie cu rotile pe 17 tot asa mi le-au lasat, si nu au reglaj camber pe fata la suspensie.???

 

nu ca m-ar deranja, ia curbele perfect, nu subvireaza, si nici cu unghul e fuga nu-s probleme. pe spate stiu ca merge reglat camber si din bratele inferioare stoc, nu neaparat iti trebuie reglabile profi.

Link to comment
Share on other sites

poze aici

http://imageshack.us/g/841/dsc0080hb.jpg/

 

http://forum.e46fanatics.com/attachment.php?attachmentid=334880&d=1255425110

 

la mine nu a scazut foarte mult decat pe fata pe spate mai putin -aveam suspensie sport oem de aia

 

edit:

 

http://forum.e46fanatics.com/showpost.php?p=9715488&postcount=21

 

 

comparatie H&R vs OEM

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.