Jump to content

Achizitie 520d


Bogdan D.

Recommended Posts

Salut,

doresc opinia voastra in achizitionarea unui BMW 520d.

Prietenii posesori de alte modele BMW imi recomanda sa cumpar din Germania...chiar toate din Ro or fi "suspecte"?

In urma multelor cautari prin internet am concluzionat ca, momentan imi permit o masina neinmatriculata din 2006 , la limita 2007, + taxa inmatriculare

Merita chetuiti banii pt achizitionarea unui model 2006 sau e indicat sa mai astept pana mai adun 2 - 3.000 euro pentru achizitionarea unei masini din 2008 (motor 177CP)?...sau de ce nu, an 2009..(o masina din anul 2009 cu euro 5 inseamna o taxa de inmatriculare considerabil mai mica)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bogdan D si eu am avut aceeasi dilema ca tine, vroiam un 520d din 2006 - 2007 adica euro4 => taxa de inmatriculare cca 1700euro, dupa care m-am gandit ca diferenta dintre 520d din 2007 si unu din 2009 este de aprox 2500 - 3000 euro.Avand in vedere ca cel din 2009 este euro5 si taxa este cca 200euro rezulta ca diferenta de pret gata inscris in Ro este de numai aprox 1500euro ( si inca un mare avantaj este ca cea din 2009 o gasesti si cu mult mai putini km )eu asa am calculat.

 

Concluzia mea a fost ca mai bine mai astept cateva luni si imi iau un 520d din 2009. Apropo eu vreau sa o iau de la o firma din Ploiesti care le aduce din afara ( imi da garantie la cutie si motor 24luni ( trebuie facute reviziile la ei ), carte service, km reali 12k - 15k)

 

stima,

Dan

Link to comment
Share on other sites

Eu am preferat s-o iau din DE pentru ca teoretic nu e atat de manarita. Practic, un vecin a luat-o (la marea plesneala) la o luna dupa mine in piata din Cluj, cu aproape 2 ani mai veche, tot 520d, km mai multi si dotari mai putine (dar el are si webasto :bashwall:), tot neinmatriculata, dar cu ~ 1500 euro mai ieftina si merge la fel de bine. Deci as spune ca tine si de noroc.

Parerea mea sincera e ca daca ai gasit undeva o masina care sa-ti placa (indiferent ca e deja inmatriculata sau inca pe mobile), dupa ce faci un minim de verificari ia-o. :good:

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Daca imi permiti am sa iti dau exemplul meu.

Am fost anul trecut in Germania si am achizitionat un e39 , 520i, din 1997 .

Drumul a costat 300 euro ( cu rovinete la unguri si austrieci , benzina si 50 euro cazare o noapte ).

Masina am luat-o din Ulm , pretul fiind de 2000 euro.

Taxa in 2010 fiind de 1000 euro.

Sincer , parerea mea , la banii acestia care vrei sa cumperi o astfel de masina, mai bine o cumperi din Germania.

P.S: Masina care am cumparat-o avea carte service la zi si nu am nici macar o problema cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Salut .

Merita sa mai astepti putin si sa iei un 2009 .

Eu am tudiat si am stuadiat si am luat dupa 3 luni de cautari un MY 2009 cu motorul nou euro 5 .

Iesita din garantie de 2 luni si am luat-o din Romania .

Cautata si curtat vanzator 2 luni pina am obtinut pretul pe care eram dispus sa il latesc pe ea .

Oricum este super masina si se merita sa dai banii pe ea .

Link to comment
Share on other sites

si eu te-as sfatui sa mai astepti sa mai strangi niste bani si sa iti iei una din 2009. Eu am luat una acum 2 luni din Germania. Masina costa 25700 euro (cutia automata tip joystick) de la o reprezenta bmw . Am optat sa o iau pe firma ( am scazut tva) + un mic discount ce mi l-au dat ....am dat total 21200 euro. Inmatricularea ei m-a costat fix 888 ron. Masina avea 81.000 km ( practic nici nu iesise dn garantie). Dusa la service recent ptr un schimb de ulei , filtre , placute ...masina este superba nu are o zgarietura nici macar sub masina :)

Bafta multa

Link to comment
Share on other sites

si eu te-as sfatui sa mai astepti sa mai strangi niste bani si sa iti iei una din 2009. Eu am luat una acum 2 luni din Germania. Masina costa 25700 euro (cutia automata tip joystick) de la o reprezenta bmw . Am optat sa o iau pe firma ( am scazut tva) + un mic discount ce mi l-au dat ....am dat total 21200 euro. Inmatricularea ei m-a costat fix 888 ron. Masina avea 81.000 km ( practic nici nu iesise dn garantie). Dusa la service recent ptr un schimb de ulei , filtre , placute ...masina este superba nu are o zgarietura nici macar sub masina :)

Bafta multa

astea cu 'masina...nu are o zgarietura nici sub masina' sunt basme..e noua si ti-a luat ochii.

cineva mai obiectiv daca se uita 30sec iti gaseste zgarieturi..ce naiba,suntem in Ro. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

astea cu 'masina...nu are o zgarietura nici sub masina' sunt basme..e noua si ti-a luat ochii.

cineva mai obiectiv daca se uita 30sec iti gaseste zgarieturi..ce naiba,suntem in Ro. :rolleyes:

 

 

tocmai suntem in Romania...de aceea eu am luat-o din Germania. este adusa de nici 2 luni si nici nu prea am apucat sa circul foarte mult cu ea. Eu am spus exact de ce ramasese uimiti aia de la service.(nu are nici o zgarietura sub masina) Si da masina mi-a luat ochii .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Subscriu, masina SH e indicat sa nu fie din RO, io am luat-o tot adusa din Germania in oct 2011, masina la 150k km, reali, masina este impecabila, pusa in CJ ca de acolo am luat-o pe tester...tras de toate incheieturile, ca asa se face :p . Jmekeria scrisa si pe alte topicuri e ca ai nostrii le iau fara tva ..fac ce fac si le trec cu tva, asa se explica pretul mai bun ca a celor de pe autoscout,mobile.de ..samd. Acu ca sa fie euro4...euro5...tot pe acolo iesi la bani. Una e mai ieftina si e taxa mai mare, ailalta e mai scumpa si e taxa mai mica. Anu conteaza si el insa la revanzare astea LCI sunt cam in aceeasi galeata. Eu din principiu am zis ca nu iau masina SH rulata pe depresiunile numite soselele din RO, unde mai adaugi si carpacia fostilor proprietari romani, cu masini reparate la vecinu acolo..ca e mai ieftin, nu generalizez insa stim cu totii unde ne scaldam.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.