Jump to content

BMW Belgia&Olanda vs Germania


Allecs

Recommended Posts

Salut.

 

Am si eu cateva nedumeriri in legatura cu masinile si in special BMW-urile din Belgia respectiv Olanda.

 

Exista cumva o diferenta intre acestea si cele din Germania? Intreb acest lucru din cauza pretului care mi se pare mult mai ok la o masina din cele 2 tari fata de una din Germania cu dotari aproximativ la fel sau chiar mai bune.

 

Eu sincer nu am gasit o explicatie...dak cineva cunoaste cauza sunt bucuros sa aflu si eu.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am fost in toate cele trei locuri si am vazut, evident, masini :rolleyes: . Ca parere personala, cele din Belgia si Olanda mi s-au parut a fi rulate ceva mai neglijent fata de cele din Germania, unde majoritatea parca au fost ingrijite cu o rigoare extrema, insa n-as putea sa-ti spun daca asta este motivul pretului mai mic. Pe de alta parte, parca cele din Belgia/Olanda erau in general mai bogat echipate. Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

Olanda are 45% din valoarea de noua a masinii , taxa de prima inmatriculare. In momentul in care se exporta , cel care o vinde mai ia niste bani inapoi de la stat ( 1-3000 euro depinde de masina si varsta). Pe piata olandeza masinile sunt cu 15-30% mai scumpe datorita taxei astea si mult mai prost dotate ca cele din Germania (taxa aia se aplica si la optionale).

Ca ingrijire si intretinere dupa parerea mea nu se compara cu cele din Germania, lasand la o parte ca la cat ploua aici majoritatea au probleme cu rugina.

 

Deci in teorie nu prea se poate ca o masina din Olanda sa fie mai ieftina ca in Germania, dar ...

 

1.Sunt multi turci , arabi marocani care importa toate cazaturile de prin Franta, Spania, Italia si e posibil sa le vanda sub pretul pietei.

2. Nu exista lege cu privire la raspunderea penala pentru "smenuirea" bordului si se practica mult mai mult ca in Germania. Se poate verifica usor numarul km ( ITP-ul se face in fiecare an si se inregistreaza nr de km), dar metoda nu este prea accesibila unui vizitator care vine sa cumpere masini. ( Presupune sa stii olandeza, sunt anumite firme care iti dau istoricul masinii, dar trebuie platit online cu card olandez).

3. Diesel-urile grele, jeep-urile (gen seria 5, x5) sunt taxate foarte mult (1600 - 2200 euro pe an doar impozit) si nu prea le cumpara lumea. De fapt piata pentru masini mari gen 5-are, 7, E, S e moarta complet in Olanda. Din aceasta cauza dealerii noi/sh la buy-back ofera preturi de nimic pentru astfel de masini si multi exporta la greu.

 

Probabil Allecs a dat de niste cazaturi mai ieftine si a concluzionat ca masinile sunt mai ieftine in Olanda/Belgia.

 

P.S. In Belgia sunt masini mult mai frumoase ca in Olanda, dar sunt intretinute in spirit "latin".

Link to comment
Share on other sites

Astia de la Top Cars sunt niste mincinosi oricum...Ai grija la ce cumperi. Am vrut eu sa cumpar un 320d de la ei, despre care sustineau ca e varianta de 177 CP, 2007. I-am rugat sa-mi dea si mie seria de sasiu sa verific...pauza. Probabil au prins vreun guster care a muscat.

 

Ma indoiesc ca masina din anunt e 2008 si 177 cp. Se vede asta dupa vitezometru, ii lipsesc gradatiile fine.

Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

Uitati si un exemplu: http://www.autovit.r...-C19246473.html masina provine din Belgia, dar este in tara dupa cum puteti observa.

 

Mie personal mi se pare k masina arata excelent...destul de multe dotari, an, km si cu toate acestea un pret destul de accesibil.

 

Aia arata ca un Business Lease din Belgia , polishata si curatata interior in Romania. Minim 40.000 x 4 ani=160.000 km, un pic "reglati" de baieti.

Nu are cine stie ce optiuni (prin Vest pachetul minimal are ceva mai multe dotari ca in Romania) si de obicei firmele de leasing adauga niste optiuni obligatorii (gen clima, xenon) pentru a le vinde mai usor dupa ce se termina leasigul.

Plus aberatiile inevitabile gen - "Diferential blocabil " grin.png

La pret nu ma pot pronunta,ca nu sunt in tema, dar 13.950 neinmatriculata in Romania inseamna vreo 10-11 mii pret de cumparare din Belgia. Macar 2000 profit altfel nu merita, restul transport, polish, acte etc.

 

Asta gasesti pe mobile.de la banii astia. (10-11 k)

 

Doar 20 masini dintr-un model foarte popular si majoritatea au 150-200k km, deci e evident laugh1.gif

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Cu 12.000 euro iti gasesti ceva la fel in Germania, eventual mai bine dotata si cu km originali. 1400 euro e de ajuns pentru drum si cazare.

 

Cateva exemple daca poti..m-am tot uitat si eu (ce-i drept eu am cautat doar pe cele cu TVA deductibil) si nu am gasit nimic de genul asta. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@ DSF -- Inteleg ce spui tu dar mai repede as opta pt ceva din tara in leasing, bineinteles nu nou.

Stiu k platesti ceva mai mult dar nu prea imi convine sa dau atatia bani odata. Si pe deasupra mai primesti si cateva luni de garantie... dai un avans la inceput dupa care rata lunara.

Link to comment
Share on other sites

Rog si eu cateva pareri dak se poate

 

http://grmadycom.autovit.ro/bmw-320-C20331039.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C21226744.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C21132824.html

 

Am gasit mai multe dar am ales sa le pun doar pe acestea.

 

Dak ma poate ajuta cineva cu ceva oferte sunt binevenite.

 

Multumesc.

Edited by Allecs
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea sunt masini de firma , cumparate si exportate dupa incheierea leasing-ului de 3 ani. Asta inseamna ca au peste 100 mii, probabil in jur de 120-140k in 3 ani.

Se cunosc usor dupa lipsa optiunilor mai "extravagante" gen trapa, scaune sport, Logic 7, culori anormale etc.

In Olanda nu prea cumpara persoanele private 318d- 320d pentru ca impozitul si taxele sunt la greutatea masinii si intre 318d si 335d e diferenta 0.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum stiti si voi sunt extrem de multe anunturi pe autovit si altele... 10.000, 11.000, 12.000 etc. Dar dupa cate am citit aici park nici nu mai merita sa bat drumul pana in targ...numa' samsari ce cauta sa te arda...made in romanica.

 

Ma mai gandeam la firmele de leasing, poate ar fi mai ok, voi ce parere aveti?

 

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi/oferte?

Credeti k pot gasi ceva ok la 12-13000?

Link to comment
Share on other sites

Rog si eu cateva pareri dak se poate

 

http://grmadycom.autovit.ro/bmw-320-C20331039.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C21226744.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C21132824.html

 

Am gasit mai multe dar am ales sa le pun doar pe acestea.

 

Dak ma poate ajuta cineva cu ceva oferte sunt binevenite.

 

Multumesc.

 

 

La ultimele 2 masini , anul fabricatiei 2008 si data primei inmatriculari 2007, de acolo poti sa iti dai seama ce masini..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.