Jump to content

Betiv sofer pe autospeciala de gunoi vs. E90


kristal_madness

Recommended Posts

Dumneze sa il odihneasca in pace! :(

 

Sper sa ia 10 ani betivul ala!

 

 

OFF:

 

In fiecare zi apar din ce in ce mai multe victime. Azi, in Ungaria, un sofer romana a intrat cu TIR-ul intr-un microbuz cu romani ce veneau din Spania, 14 oameni au murit, printre care si 3 copii.

 

Nu mai pot...

Link to comment
Share on other sites

Prea curand nu prea cred ca o sa vedem civilizatie in trafic, la noi.

Aseara am vazut cum era sa se loveasca 2 masini; ala care avea prioritate s-a dat jos din masina si a luat-o la fuga (la propriu) pe strada dupa cealalta masina, injurand de mama focului. Apucaturi de babuin.

Link to comment
Share on other sites

Doar conduita preventiva ne mai da o sansa de scapare in fata soferilor inconstienti.

 

De exemplu, de foarte mult timp, pe langa faptul ca incerc pe cat posibil sa nu incalc nici cea mai mica regula de circulatie si sa nu depasesc limita de viteza cu mai mult de 20-30 km/h iar acolo unde e cazul respect cu strictete limita de viteza, mi-am mai format si un tic: cand sunt primul la semafor si se pune verde, nu plec imediat, plec incet si ma uit cu atentie stanga-dreapta.

 

Ei bine, ticul asta m-a salvat nu mai tarziu de saptamana trecuta. Eram pe Calea Victoriei la 8 dimineata in drum spre munca, primul la semafor. S-a pus verde, am asteptat 2-3 secundsi cand sa plec de pe loc, din stanga, traverseaza tot bulevardul un cretin. A avut noroc fantastic ca nici ceilalti de langa mine nu au plecat imediat cum s-a pus verde. Groaznic e ca omul nici nu si-a dat seama ce a facut fiindca nici macar nu era atent la drum. A trecut prin fata noastra uitandu-se pur si simplu in telefon.

 

A travesrat unul dontre cele mai circulate bulevarde din Bucuresti, la ora de trafic maxim, pe rosu de minim 3 secunde, uitandu-se tot timpul in telefon. Probabil avea minim 60 km/h. Venind din stanga, ce -sar fi intamplat daca unul dintre cei opriti la semafor pleca imediat ce s-a pus verde si il lovea cretinul ala pe la 60 la ora fix in usa ? Sansele cele mai mari erau sa moara. Deci, trebui sa fim din ce in ce mai atenti la tot ce se intampla in jurul nostru, in speranta ca reusim sa evitam un idiot si scapam fara sa ne omoare.

Link to comment
Share on other sites

Noaptea trecuta pe la ora 2 si ceva, in Comarnic, pe portiunea dreapta dinaintea camerei de la iesirea spre Sinaia (eu veneam dinspre Bucuresti si am mers tot drumul cu 80 - 90 km/h pt ca nu aveam o destinatie anume si nu ma grabeam) am fost nevoit sa opresc pentru a lasa un idiot cu logan si xenon sa intre pe banda lui dupa depasirea unui tir. Acolo este o singura banda pe sens si e destul de ingusta soseaua, in sensul ca nu incap 3 masini una pe langa cealalta. Aveam vreo 60 km/h cand l-am vazut pe idiot...

 

Culmea tupeului e ca tot el imi dadea flashuri, de parca eu eram pe banda gresita.

 

Primul impuls a fost sa intorc dupa el, sa il opresc si sa ii rup capul. Veti spune ca e comportament de urangutan, dar asta merita aceste specimene. Fiind cu prientena mea in masina, mi-am vazut de drum....

 

In bucuresti am vazut ca e la moda sa vii pe linia de tramvai, ocolind cei 10 - 15 "prosti" care stau la coada pe fiecare banda, semaforul fiind rosu si sa treci intersectia de parca semaforul e absent. Inca o data spun ca politia primeste banii degeaba, nu impune pic de respect si disciplina in trafic si stau numai la agatat prosti pt spaga. Dar de altfel, au pretentii...

Link to comment
Share on other sites

Noaptea trecuta pe la ora 2 si ceva, in Comarnic, pe portiunea dreapta dinaintea camerei de la iesirea spre Sinaia (eu veneam dinspre Bucuresti si am mers tot drumul cu 80 - 90 km/h pt ca nu aveam o destinatie anume si nu ma grabeam) am fost nevoit sa opresc pentru a lasa un idiot cu logan si xenon sa intre pe banda lui dupa depasirea unui tir. Acolo este o singura banda pe sens si e destul de ingusta soseaua, in sensul ca nu incap 3 masini una pe langa cealalta. Aveam vreo 60 km/h cand l-am vazut pe idiot...

 

Culmea tupeului e ca tot el imi dadea flashuri, de parca eu eram pe banda gresita.

 

Primul impuls a fost sa intorc dupa el, sa il opresc si sa ii rup capul. Veti spune ca e comportament de urangutan, dar asta merita aceste specimene. Fiind cu prientena mea in masina, mi-am vazut de drum....

 

In bucuresti am vazut ca e la moda sa vii pe linia de tramvai, ocolind cei 10 - 15 "prosti" care stau la coada pe fiecare banda, semaforul fiind rosu si sa treci intersectia de parca semaforul e absent. Inca o data spun ca politia primeste banii degeaba, nu impune pic de respect si disciplina in trafic si stau numai la agatat prosti pt spaga. Dar de altfel, au pretentii...

 

sunt in asentimentul tau,in ceea ce ii priveste pe soferii astia.

dar la faza cu mersul dupa el sa ''ii rupi capul'' te sfatuiesc sa te gandesti inainte,ca nu stii niciodata peste cine dai...mai mult,am mai vazut din astia cu idei nesanatoase si si-au luat-o-nfreza rau de tot.

Link to comment
Share on other sites

La cum arata masina... a avut viteza nu gluma, iar la viteza aia, slabe sanse sa-l observi.

Nu stiu cand o sa intelegem ca drumurile publice nu sunt circuite de viteza...

Dumnezeu sa-i ierte !

 

E extraordinar, cum viteza a devenit deja un cliseu, cand vine vorba de accidente.

 

Eu intreb: daca betivul ala tampit, nu se urca beat la volan, si apoi daca tot s-a urcat, acorda prioritate, mai vorbeam acum de saracul ala? Nu.

 

Poti baga mana in foc ca la 80-100 km la ora, nu mai murea ala in impact? Nu.

 

Viteza nu te omoara daca mergi drept cu 180. Adica ai atins 180, gata mori instant.

 

Aici nu viteza a fost cauza. Confunzi accidentele.

 

Stii vorba, nu gloantele omoara oameni, oamenii omoara oameni?

Link to comment
Share on other sites

Doar conduita preventiva ne mai da o sansa de scapare in fata soferilor inconstienti.

 

De exemplu, de foarte mult timp, pe langa faptul ca incerc pe cat posibil sa nu incalc nici cea mai mica regula de circulatie si sa nu depasesc limita de viteza cu mai mult de 20-30 km/h iar acolo unde e cazul respect cu strictete limita de viteza, mi-am mai format si un tic: cand sunt primul la semafor si se pune verde, nu plec imediat, plec incet si ma uit cu atentie stanga-dreapta.

 

Ei bine, ticul asta m-a salvat nu mai tarziu de saptamana trecuta. Eram pe Calea Victoriei la 8 dimineata in drum spre munca, primul la semafor. S-a pus verde, am asteptat 2-3 secundsi cand sa plec de pe loc, din stanga, traverseaza tot bulevardul un cretin. A avut noroc fantastic ca nici ceilalti de langa mine nu au plecat imediat cum s-a pus verde. Groaznic e ca omul nici nu si-a dat seama ce a facut fiindca nici macar nu era atent la drum. A trecut prin fata noastra uitandu-se pur si simplu in telefon.

 

A travesrat unul dontre cele mai circulate bulevarde din Bucuresti, la ora de trafic maxim, pe rosu de minim 3 secunde, uitandu-se tot timpul in telefon. Probabil avea minim 60 km/h. Venind din stanga, ce -sar fi intamplat daca unul dintre cei opriti la semafor pleca imediat ce s-a pus verde si il lovea cretinul ala pe la 60 la ora fix in usa ? Sansele cele mai mari erau sa moara. Deci, trebui sa fim din ce in ce mai atenti la tot ce se intampla in jurul nostru, in speranta ca reusim sa evitam un idiot si scapam fara sa ne omoare.

ce zici tu vad in fiecare dimineata la semaforul de la Piata Presei Libere,majoritatea celor care trec pe rosu pot sa jur ca daca ai opresti vor ridica din umeri si vor spune ca nu au vazut semaforul,sincer ar fi buna o lege care sa permita amendarea pe baza probei video,doar in intersectia aia s-ar suspenda 10-20 permise,si eventual sa se mediatizeze treaba,asa toata luma o sa caste ochii la semafor nu o sa mai vorbeasca la telefon sau mai stiu eu ce.

Link to comment
Share on other sites

Daca traversezi Bucurestiul de la un capat la altul, daca nu conduci preventiv, poti avea minim 10 tamponari, mai mult sau mai putin grave.A devenit deja un sport extrem, sofatul asta printre bizoni si tute care nu isi pot explica la ce se foloseste maneta aia din stanga volanului...

 

@fanclub max : inca astept un topic despre spiderman/superman/robocop/batman/wonder woman/powerpuff girls :laugh:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca ar trebui sa avem asa ceva:

http://www.youtube.com/watch?v=zUNyInW3K6Q

 

La 1-2 secunde dupa ce se pune rosu sa se ridice chestiile astea.

De asemenea as da o lege ca pietonii sa aiba voie sa vandalizeze masinile care nu acorda prioritate pietonilor. Dupa ce-ti iei 5 picioare in masina s-ar putea ca data viitoare sa te uiti la semafoare, la treceri samd.

Link to comment
Share on other sites

De asemenea as da o lege ca pietonii sa aiba voie sa vandalizeze masinile care nu acorda prioritate pietonilor. Dupa ce-ti iei 5 picioare in masina s-ar putea ca data viitoare sa te uiti la semafoare, la treceri samd.

 

 

du-te ma !

 

mergi la pd-l sigur te angajeaza astia sa dai legi destepte ! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

De asemenea as da o lege ca pietonii sa aiba voie sa vandalizeze masinile care nu acorda prioritate pietonilor. Dupa ce-ti iei 5 picioare in masina s-ar putea ca data viitoare sa te uiti la semafoare, la treceri samd.

 

FAIL !

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca nu obisnuiesti sa lasi pietonii sa treaca?

 

sa inteleg ca ai mai avea timp sa ii faci ceva unuia care trece si se duce ?! dry.gif sau cum , sa se declanseze o mica rascoala la urmatorul semafor cu furcile si sa ii vandalizeze masina "paratului"..

cu ce ar ajuta legea aia ?! ca iti gasesti masina vandalizata in parcare si zice unu ca domne, tu sti, de fapt nu m-a lasat domne sa traversez pe strada lu' mama , mostenita cu acte..

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.