Jump to content

E92 320i


Apollo360

Recommended Posts

Salut, bine v-am gasit!

 

Sunt un vechi forumist, dar la primul post aici. Pe vremuri (cam de prin 2000) colindam cam toate forumurile auto si eram la curent cu orice noutate. Prin 2007 am terminat facultatea si m-am pus serios pe treaba asadar n-am prea mai asa mult timp liber la dispozitie; in orice caz, cam prin aceasi perioada calitatea posturilor a scazut dramatic cam peste tot, iar unii forumisti de calitate ori s-au retras, ori si-au facut bloguri, ori conturi pe tweeter. Cu toate acestea, vad o calitate buna a posturilor aici + foarte multi pasionati. :) In sfarsit, sa trecem la subiect:

 

Luna viitoare as vrea sa fac o achitie pe care mi-o doresc de foarte mult timp, adica;

 

Buget maxim 21,000 EUR an 2008-2009

 

-Bmw E92 320i. Mi-ar placea 320d, insa sare pretul.

-Automatic musai (m-am saturat de manual + masinile pe care le conduc ocazional la serviciu sunt manuale)

-Sa aiba xenon, cruise control si piele ( sau partial) restul nu ma intereseaza

-Maxim 65,000 km

-inmatriculat Romania, Tva deductibil

 

Intrebarile sunt urmatoarele;

 

1. Care e consumul real urban/extraurban la 320i. Am facut ceva cercetari, dar tot nu m-am lamurit. In plus, n-am incredere in cifrele oficiale

2. M-am gandit sa cumpar automobilul de la bmw-rulate deoarece dau garantie, verifica masina si e mult mai usor cu actele (am nevoie de leasing) chiar daca platesc 1-2000 in extra. In plus, nu ma pricep si chiar vreau o masina in stare impecabila. Aleg bine?

3. De care alte lucruri ar trebuie sa fiu la curent cumparand un e92 320. Probleme specifice? Service scump? Oglinzi furate? :)

 

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

Edited by Apollo360
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tot ce pot sa zic e ca e92 320i+cutie automata e potrivita mai mult pentru a fi facuta cadou unei domnisoare de a 11-a la majorat. Daca vrei e92 pe benzina, sfatul meu, sa fie macar 2.5 manual. Am avut e92 325 automat, de aia zic ce zic...
Link to comment
Share on other sites

Cadou unei domnisoare care sa merite, totusi sunt niste bani, mai ales in contextul actual.

 

Aleg automata dupa aprox. 150k km cu manuale. Vreau o masina comoda in oras, datorita faptului ca o voi folosi 50/50.

 

Stiu ca e un pic blasfemie bmw automat, insa stii cum e, fiecare cu preferintele lui. In plus scopul meu nu e sa ma alerg noaptea pe Magheru, am vazut prea mult accidente si varsta m-a mai domolit. Dar asta nu inseamna ca nu imi place sa o calc destul de des, insa consider ca 170 cp sunt suficienti sa iti faci treaba decent.

 

In plus de asta, as alege motoare mai mari, insa nu imi permite bugetul si nu sunt dispus sa cumpar o masina mai veche si cu mai multi km. :)

Edited by Apollo360
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

 

In momentul asta e de vanzare la o societate de leasing un E92 320d automatic (absolut intamplator cunosc proprietarul), iar pretul intra in buget. Am citit tot aici de forumisti care au ales 320d si sunt incantati de consum si de cuplu, adevarul e ca e diferenta foarte mare. Si eu cred ca as fi multumit din toate pdv cu un 320d.

 

Problema e ca trebuie sa mai astept si probabil masina asta se va vinde, dar decat no-bmw, mai bine 320i.

 

Momentan conduc o masina din grupul vag 8 valve 102 cp benzina cuplu cam 140 daca imi aduc bine aminte. Consuma cam 12% in oras di 8% afara, asadar vreau doar sa ma asigur ca 320i are nu consum cel mult similar. Stiu insa ca sunt doua motoare care n-au nici o legatura unul cu altul.

 

Le: 14-15 totusi suna cam mult...

Edited by Apollo360
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba decat despre mariajul: motor 2L benzina-cutie automata. Nu e prea fericit. Un 2 diesel este altceva, are alt cuplu.

 

Asta ziceam si eu, credeam ca s-a prins.

 

Daca tot erai hotarat sa mergi pe varianta asta, de ce ai mai deschis topic-ul ?

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

A pus si el o intrebare! (macar el VREA sa cumpere; altii au deschis topicuri similare si au luat ...Audi!:laugh:). Daca vrei inca o parere, as lua in calcul si un 318D (143 cp si 320 nm). Este mai vioi pe plaja medie de turatii in comparatie cu un 320i. Iar consumul e muuult mai mic!
Link to comment
Share on other sites

Mai sa stii ca nu e chiar mort, trebuie doar sa il cunosti si sa stii cam ce cuplu ai la fiecare viteza. Cu motorul actual, nu m-am speriat in depasiri niciodata si l-am condus 66k km. E drept, mi-am calculat, m-am repliat de nenumarate ori si nu m-am bagat aiurea.

 

Am facut eu odata o depasire de tir pe valea prahovei cu un caddy diesel 70cp incarcat la maxim si in conditiile alea pot sa definesc un motor ca mort. :). Vezi viteza 81...... 82....... 83.......83.....83.......83 retrogradare 3 ......83......83........ Si alt tir venind din fata, atunci e fun.

Link to comment
Share on other sites

Sunt deschis la orice sugestii, cat timp se incadreasa in model, km, si an de fabricatie. Mi-am facut cont aici tocmai ca sa ma asigur ca fac o alegere potrivita.

 

Din cate stiu, 318 nu e e E92. Ma insel? Puterea ar fi cam la limita, dar fiind diesel, sa zicem ca merge.

 

Scuze daca n-am mentionat 21000 Eur + maxim inca 1000 cu tot cu tva.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Recomandarea mea, 320d automat sau manual, ce gasesti mai bun.

 

Daca vrei neaparat coupe, cutie automata si motorizare maxim 2000cmc, cauta un 320d. Varianta pe benzina e relativ puturoasa, iar in varianta automata e destul de paguboasa. Am un prieten din liceu care aceasta combinatie neferita, iar consumul in Bucuresti este de 15-16l/100km. E o varianta care merita luata in seama decat daca mergi relativ putin, iar masina gasita este bine dotata. Bafta la cautare! :thumbsup:

P.s. Incearca si Germania, la banii astia ai ceva optiuni.

Link to comment
Share on other sites

 

Momentan conduc o masina din grupul vag 8 valve 102 cp benzina cuplu cam 140 daca imi aduc bine aminte. Consuma cam 12% in oras di 8% afara, asadar vreau doar sa ma asigur ca 320i are nu consum cel mult similar. Stiu insa ca sunt doua motoare care n-au nici o legatura unul cu altul.

 

Le: 14-15 totusi suna cam mult...

 

Ca o fi 14,ca o fi 15 ca e 12,tot pe acolo,chiar conteaza cand dai 20k euro si vrei un bmw coupe ? Ce te faci cand schimbi anvelopele ? nici nu mai pomenesc de altele.

 

Vrei masina economica cauta un 118d in 2usi cu start/stop si aia e .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.