Jump to content

Zgomot ciudat la toba!


Recommended Posts

Ca in reclama cu asistenta dacia...Pic pic pic poc...nu stiu ce are dar de ceva vreme se aude de sub masina un sunet(inafara de cel produs de motor)subtire...prima oara am avut impresia ca mi s-a desprins vre-o tabla pe sub masina. Am pus-o pe rampa si m-am uitat sub ea.Nici o problema,in schimb zgomotul vine de la ceva ce face parte din evacuare! Nu stiu exact ce piesa e, poate ma ajutati voi. Astept deasemenea si o solutie...

Am pus niste poze ca sa va dumiriti!

 

Sunetu inca nu il am ca e film si vad ca filmu nu pot sa il pun ca are 2,9mb,nush dc nu merge. O sa pun si un sunet sa auziti tipul sunetului. E asa, ca metal pe metal subtire.

Link to comment
Share on other sites

Nope.Nu are gaura si nu raspufla. Ci se zguduie cam tare. Parca ar avea inauntru ceva desprins.Ce o fi inauntru? Iar cand opresc motoru...parca sunt la loto6/49 cand se opresc bilele alea...exact asa se aude:parca ar fi niste bile de fier in toba si se invart iar cand opresc motoru se opresc si ele si cad pe fundul tobei. Weird!!!
Link to comment
Share on other sites

Nope.Nu are gaura si nu raspufla. Ci se zguduie cam tare. Parca ar avea inauntru ceva desprins.Ce o fi inauntru? Iar cand opresc motoru...parca sunt la loto6/49 cand se opresc bilele alea...exact asa se aude:parca ar fi niste bile de fier in toba si se invart iar cand opresc motoru se opresc si ele si cad pe fundul tobei. Weird!!!

15411[/snapback]

 

Tobele astea au inauntru ceva ca si ceramica,ca sa reduca noxele si zgomotul.S-a spart pur si simplu.

Da un ochi aici:

 

http://www.bmwe34.net/e34main/trouble/catalyticconv.htm

Link to comment
Share on other sites

Cum adik pur si simplu...pai asta-i bmw sau ce...!?!?

Prefer sa cred ca am lovit-o io la vr'un damb decat sa cred ca s-ar putea sparge singura...dupa doar 3ani!!! :blink:(

 

"A catalytic converter will rarely fail without a problem or malfunction occurring somewhere in the emission system in front of the converter"

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Cum adik pur si simplu...pai asta-i bmw sau ce...!?!?

Prefer sa cred ca am lovit-o io la vr'un damb decat sa cred ca s-ar putea sparge singura...dupa doar 3ani!!! :blink:(

15417[/snapback]

 

Vezi ca daca s-a spart,ai putea avea probleme cu motorul,ca nu mai poate elimina bine gazele.Citeste acolo ce zice despre fracture.Poate sa obstructioneze gazele.De preferat ar fi sa il schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Tobele astea au inauntru ceva ca si ceramica,ca sa reduca noxele si zgomotul.S-a spart pur si simplu.

Exact asta e problema, acelasi lucru am patit si eu, in mers nu face cine stie ce doar la oprire. E o chestie ceramica care se cam duce la socuri. Din ce mi-a spus mecanicul poate fi eliminata, dar nu ar fi sanatos pt motor.

Link to comment
Share on other sites

Ce puana mea, mi-am luat bmw ca sa am acceasi problema ca daciile??? Chiar ma deranjeaza la culme chestia asta. Am fost azi la adioprisan la garaj si intr-adevar este desprinsa o bucata de ceramica din catalizator si cred ca a ajuns cumva pe tzeava si cand sta pe loc, la relanti se aude un zgomot neplacut. Tre sa vad cum rezolv cu asigurarile si o s-o duc la bavaria.

 

@Ikonet,cum ai rezolvat-o???

 

Stie careva cum e la CASCO? Daca nu s-a produs din vina mea o acopera asigurarea? Adik, io stiam ca daca se strik masina...asa,de la ea(ce tampit suna)nu intra in asigurare!!!

Link to comment
Share on other sites

Asa ziceam si io. Si daca ii dau un ciocan in catalizator si zic ca la-m lovit la o bordura???

15603[/snapback]

 

Ce tare e faza,ai dat cu catalizatorul de bordura.Nici sa vrei asa ceva si nu reusesti,ca are locul lui special ca sa nu il agati cu ceva.

 

Da cu ea de un pom si le zici uite domne ca pana si catalizatorul s-a rupt.Si ti-o faci pe asigurare. :blink:

Link to comment
Share on other sites

@Ikonet,cum ai rezolvat-o???

15599[/snapback]

La mine nu e asa de grava situatia, se aude un zgomot la oprire, deloc in mers, astept sa dea caldura sa o scot din garaj si sa schimb piesa respectiva. Te anunt daca merg in service sa stii ce te asteapta.

Cu casco nu cred sa fie vreo sansa, da daca ai timp poate merita sa incerci.

Edited by ikonet
Link to comment
Share on other sites

Pai cu siguranta ma duc la casco. Vor nu vor io ma duc sa vad ce si cum. Chestia e ca tre data jos toata toba,de la catalizator pana la finala! Solutii mai sunt...sectionata tzeava,scoase bucatile care zdrangane si sudata la loc...da mi-e ca tot nu o rezolv de tot!!!
Link to comment
Share on other sites

Ca in reclama cu asistenta dacia...Pic pic pic poc...nu stiu ce are dar de ceva vreme se aude de sub masina un sunet(inafara de cel produs de motor)subtire...prima oara am avut impresia ca mi s-a desprins vre-o tabla pe sub masina. Am pus-o pe rampa si m-am uitat sub ea.Nici o problema,in schimb zgomotul vine de la ceva ce face parte din evacuare! Nu stiu exact ce piesa e, poate ma ajutati voi. Astept deasemenea si o solutie...

Am pus niste poze ca sa va dumiriti!

 

Sunetu inca nu il am ca e film si vad ca filmu nu pot sa il pun ca are 2,9mb,nush dc nu merge. O sa pun si un sunet sa auziti tipul sunetului. E asa, ca metal pe metal subtire.

15406[/snapback]

Probabil sa destrans un suport care tinea esapamentul intermediar acesta intrun sfarsit fisuranduse.

Link to comment
Share on other sites

Pai cu siguranta ma duc la casco. Vor nu vor io ma duc sa vad ce si cum. Chestia e ca tre data jos toata toba,de la catalizator pana la finala! Solutii mai sunt...sectionata tzeava,scoase bucatile care zdrangane si sudata la loc...da mi-e ca tot nu o rezolv de tot!!!

15622[/snapback]

Tevile de esapament nu merg sudate decat in mediu de argon.am sudat esapamentu de 2 ori si dupa o luna sa fisurat la loc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.