Jump to content

Garantia la Auto Bavaria


fbdcnt

Recommended Posts

Eu te cred... :blink: ...eram chiar curios daca ai spus-o in gluma sau a fost ceva serios...

158919[/snapback]

 

Pai de ce nu? Imagineaza-ti ca exista un forum unde se discuta despre tine :) De bine, de rau, dar se discuta. Chiar nu te-ar tenta deloc sa intri sa vezi ce zice lumea de tine? Ce mi-a zis seful de service exact: "Am primit mail si am vazut ca ne-ai facut de cacao pe acolo, ne-ai facut si sobolani...." Chiar nu aveam nimic cu omul pentru ca se angajase dupa ce m-au furat astea si i-am zis ca-mi pare rau daca l-am jignit, dar nu are nici o vina personal si ca m-am referit doar la aia care au lucrat la masina mea de s-au servit cu piese de pe ea si la fostul sef de service care tocmai primise un sut in coor cu putin timp inainte.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si unde ai gresit cyborg?  :blink:

158958[/snapback]

 

Nicaieri :) dar s-a simtit si el ofensat si nu avea nici o vina. A fost singurul de competie din cati au lucrat pe acolo, lasam masina pe mana lui si n-aveam nici o grija. Dar fiind "oaia neagra" era normal sa nu reziste prea mult timp printre ... iar imi vine cuvantul ala pe limba :) Acum e sef de service la Delcar-dealer Skoda.

Link to comment
Share on other sites

1. Placutele de frana ale unei masini sunt consumabile. Trebuie sa consulti conditiile de garantie, acolo se explica pe indelete ce si cum.

 

Bine, iti doresc toata viata sa schimbi placute la 8000km si sa te coste 250EU daca asa ti se pare tie normal.

Link to comment
Share on other sites

Doru, eu pentru tine am o intrebare. Dat fiind ca tot ii cunosti foarte bine pe domnii de la Automobile Bavaria de ce nu ai discutat cu ei nemultumirea ta cand ti-au prezentat factura? Crezi ca e mai bine sa vii aici si sa discuti public tarasenia? Sau crezi ca asta ramane doar intre noi? Nu ar fi fost mai onorabil sa intrebi pe acei domni fata in fata? Mai barbateste?

 

E mai onorabil sa vii aici si sa faci atata valva? Mie mi se pare mai bulgareste, dar probabil e doar parerea mea.

 

Eu nu spun ca nu ai dreptate, departe de mine gandul asta, dar e cel putina ciudata abordarea.

 

E ca si cum cer unui amic o ceasca de zahar si eu si el ma roaga sa o platesc. Eu, o platesc si ii multumesc frumos, ma port ca un gentleman si pe urma dau fuga la ziar si urlu in gura mare, ce misel e prietenul meu ca mi-a cerut bani pentru o amarata de ceasca de zahar. O fi misel, dar de ce nu i-am spus in fata cand mi-a cerut-o, de ce trebuie sa fiu si eu misel?

Link to comment
Share on other sites

Doru, eu pentru tine am o intrebare. Dat fiind ca tot ii cunosti foarte bine pe domnii de la Automobile Bavaria de ce nu ai discutat cu ei nemultumirea ta cand ti-au prezentat factura? Crezi ca e mai bine sa vii aici si sa discuti public tarasenia? Sau crezi ca asta ramane doar intre noi? Nu ar fi fost mai onorabil sa intrebi pe acei domni fata in fata? Mai barbateste?

 

E mai onorabil sa vii aici si sa faci atata valva? Mie mi se pare mai bulgareste, dar probabil e doar parerea mea.

 

Eu nu spun ca nu ai dreptate, departe de mine gandul asta, dar e cel putina ciudata abordarea.

 

E ca si cum cer unui amic o ceasca de zahar si eu si el ma roaga sa o platesc. Eu, o platesc si ii multumesc frumos, ma port ca un gentleman si pe urma dau fuga la ziar si urlu in gura mare, ce misel e prietenul meu ca mi-a cerut bani pentru o amarata de ceasca de zahar. O fi misel, dar de ce nu i-ai spus in fata cand ti-a cerut, de ce trebuie sa fiu si eu misel?

159428[/snapback]

 

Romulus eu te stimez daca faci ce faci din placere. Daca ai subordonat forumul asta unor interese materiale directe sau indirecte fara sa le declari nu te mai stimez. Nimic nu e confidential, ce am spus aici am spus si celor in cauza. Romania este inca o piata de rapt pentru unii (multi) inclusiv AB. Asta trebuie sa inceteze. Nu suntem chiar toti idioti.

Link to comment
Share on other sites

Nu fac din placere. Fac din convingere. Dar deja tu m-ai acuzat ca iau spaga, deci n-ar trebui sa ma mire.

 

Totusi, nu ne-ai spus ce ti-au raspuns cei de la Automobile Bavaria vis-a-vis de nemultumirea ta. Sunt convins ca au avut o explicatie. Spune-ne-o si noua.

159433[/snapback]

 

ti-am spus, d-l wolff care e f de treaba a admis ca nu e ok dar asa e procedura iar eu am platit de rusinea lor ca oameni. pot face distinctia asta, ca oameni sunt ok ca firma nu.

Link to comment
Share on other sites

ti-am spus, d-l wolff care e f de treaba a admis ca nu e ok dar asa e procedura iar eu am platit de rusinea lor ca oameni. pot face distinctia asta, ca oameni sunt ok ca firma nu.

159436[/snapback]

 

Procedura cui? BMW AG? Automobile Bavaria? Cine a impus-o? Dl. director general? Ma indoiesc ca daca ar accepta problema, dl. Wolf nu ar rezolva-o onorabil. Am vazut "kunden orientation" chiar si la Automobile Bavaria. Asta inseamna ca pentru un client bun, fac multe lucruri gratis.

 

Ce-a spus exact? Ca nu se poate?

Link to comment
Share on other sites

Procedura cui? BMW AG? Automobile Bavaria? Cine a impus-o? Dl. director general? Ma indoiesc ca daca ar accepta problema, dl. Wolf nu ar rezolva-o onorabil. Am vazut "kunden orientation" chiar si la Automobile Bavaria. Asta inseamna ca pentru un client bun, fac multe lucruri gratis.

 

Ce-a spus exact? Ca nu se poate?

159437[/snapback]

 

textual de placute: "n-am cum sa le scot" asta e. procedurile lor. mai nu fac caz de o suma care nu ma intereseaza ci de procedura.

Link to comment
Share on other sites

Romulus, tu esti victima colaterala nr.1 in fenomenul AB Romania. Dupa cum ai mentionat si tu ca ai stat destul de mult pe la ei prin service (nu stiu ce faceai pe acolo, dar presupun ca aveai probleme la masina :blink: stat mult in service=probleme multe cu masina) In orice caz, se pare ca au avut timp suficient sa-ti spele creerii, iar tu acum incerci sa ne pacalesti pe noi cu aceleasi povesti.
Link to comment
Share on other sites

Mi se apleaca pe zi ce trece de AB. Haideti sa va zic una proaspata, nu de la prietenul lui tata, direct de la prietenul meu, directorul de productie de la firma la care lucrez. Pacat ca nu se da pe net ca sa va zica el personal. Anul trecut a lovit un caine, a rupt bara s-a scurs antigel s-a si incins si motorul pana a oprit. Dupa accident a inceput sa haleasca ulei cate 1 litru pe zi. S-a dus la aia, iau schimbat pe rand toti senzorii care s-au putut (ax came.....) in valoare de cateva sute de euro. Rezultat 0, bineinteles, la urma i-au zis si adevarul, era bulit un piston. I-au refacut tot motorul, i-au incasat 2.500 de euro, destul de mult pt o masina de 10.000 de euro (e46, 2001) si surprisa, dupa un an si un pic si 10-15.000km facuti s-a blocat de tot motorul. N-au trecut decat 2-3 luni de cand a iesit din garantie. Cum dracu' lucreaza astea, eu unul nu pot sa inteleg? A vandut-o pe bani putini si si-a cumparat un Ford Focus. Si candva a fost un BMW-ist inrait, a avut 3 BMW-uri de cand il cunosc eu, iar acum nu mai vrea sa stie de BMW. E de vina marca sau producatorul? Nu, e de vina service-ul!!! A se citi Automobile Bavaria!
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt curios de alta chestie.... Cate Bmw-uri vandute in Romania au avut probleme? Aici e ca la loto... Cel care castiga este mediatizat( a se citi cel care a avut intr-un fel sau altul probleme cu AB), dar toti ceilalti, care au o impresie mai buna despre AB, nu sunt pomeniti....

 

De acord, exista probleme de comunicare, de personal poate, la AB, dar eu cred ca au si parti bune( mie mi s-au intamplat si dalea si dalea, asa cum am mai spus) ..Stiti voi alta mare firma din Romania care distrubuie masini si sunt perfecti?

 

Uite , de exemplu, la noi la firma s-au luat mai multe LandRover freelander , nu de la AB , ci de la altii, nu conteaza cine, si dupa 30-40 000 km au inceput sa cada una dupa alta: pompa injectie, ambreiaj dus, cutie automata facuta praf.. etc, Raspunsul la acel mare service: lasati masina(ile) aici, ca acum nu avem piese de schimb dar in 3-4 saptamani sunt gata.. Masinile firmei noastre.. si noi am mers pe jos...

 

Eu nu vreau sa se ajunga in Romania ca nimeni sa nu-si mai ia BMW din cauza service-ului. Cred ca nimeni de aici u vrea asta!BMW-ul e BMW!! Oamenii sunt oameni! Si unii si altii pot dezamagi cumplit! Viata merge inainte...

 

Sa incercam sa o imbunatatim!!

 

PS: Iar jignirile la adresa persoanelor de pe forum, fie ele Admin, moderatori sau membri nu isi au rostul. Ce consideratie sa mai ai pentru un om care te jigneste pe un forum public! Hai sa gandim si sa discutam impartial, fara patima si constructiv!

 

PPS: Cei care au urechi de auzit , sa auda!!

Link to comment
Share on other sites

nici mie nu mi se pare ok ca de fiecare data de la un topic inceput sa se ajunga la certuri intre membrii care nu rezolva nimic.Ma duc luni la Contempo sa imi desfaca masina sa repar zgomotul ala la plecarea de pe loc cum am zis mai sus.De fiecare data cand am fost am fost multumit.E normal sa nu fie prea ieftin, dar astea sunt preturile la Bmw in Romania la reprezentanta.Cu garantia in schimb nu sunt de acord sa se faca dupa ureche.Eu sper sa nu intampin nici o problema.
Link to comment
Share on other sites

nici mie nu mi se pare ok ca de fiecare data de la un topic inceput sa se ajunga la certuri intre membrii care nu rezolva nimic.Ma duc luni la Contempo sa imi desfaca masina sa repar zgomotul ala la plecarea de pe loc cum am zis mai sus.De fiecare data cand am fost am fost multumit.E normal sa nu fie prea ieftin, dar astea sunt preturile la Bmw in Romania la reprezentanta.Cu garantia in schimb nu sunt de acord sa se faca dupa ureche.Eu sper sa nu intampin nici o problema.

159501[/snapback]

 

preturile aici la service bmw sunt chiar mici, in america sunt peste 100$/ora dar ma rog, aia au alte salarii, nu inseamna ca fac treaba mai buna. corect, discutiile nu trebuie sa degenereze.

le: eu am zgomot la aplecare de pe loc si la m3 nou si am avut si la x5 nou (2 buc) la plecare in marsarier cu rotile virate nimeni nu stie/nu a stiut ce e.

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

preturile aici la service bmw sunt chiar mici, in america sunt peste 100$/ora dar ma rog, aia au alte salarii, nu inseamna ca fac treaba mai buna. corect, discutiile nu trebuie sa degenereze.

le: eu am zgomot la aplecare de pe loc si la m3 nou si am avut si la x5 nou (2 buc) la plecare in marsarier cu rotile virate nimeni nu stie/nu a stiut ce e.

159503[/snapback]

 

Ce zgomot? Cum se auzea si cu ce semana? La mine la M3 facea odata un zgomot ciudat cureaua de la pompa de apa cred, daca dadeam in marsarier cu rotile virate complet......

Link to comment
Share on other sites

E un cloncanit , clinchet metalic sub o secunda se aude.ca si cum s-ar lovi 2 tevi.Cand merg inapoi se aude mai des acel zgomot.Se aude si din afara masinii .Asta doar daca plec lin de pe loc.Daca plec in forta nu se mai aude pt ca se aude mai tare motorul.Si in viteza 1 si 2 cand plec , ori merg cu viteza mica si apoi accelerez sau iau viraj cu viteza mica.Nu e nici o curea , nu e zgomot de curea.E ori flansha de cardan , ori cardanul ori diferentialul.Am discutat cu ei in eventualitatea asta si au zis ca schimba orice ca masina e in garantie.Dar sa depistam problema mai intai.Trebuie date jos scuturile (sper sa nu uite sa puna la loc toate suruburile ca visez urat noaptea la gandul ca la gropi o sa se miste alea pe sub masina) si toba.Gata cu off si on topic:)

 

LE: acum am vazut ..cu Doru vorbeai :blink: ..dar daca e acelasi atunci e ok.

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Ce zgomot?  Cum se auzea si cu ce semana? La mine la M3 facea odata un zgomot ciudat cureaua de la pompa de apa cred, daca dadeam in marsarier cu rotile virate complet......

159508[/snapback]

 

e ca o lovitura fier pe fier, eu cred ca e din caseta la x5 si la puntea spate la m3.

Link to comment
Share on other sites

e ca o lovitura fier pe fier, eu cred ca e din caseta la x5 si la puntea spate la m3.

159519[/snapback]

Aceeasi problema la mersul cu spatele si la 530xd.Rezolvarea AB:Cu chestia asta ne-ati spart(replica fostului sef de service).Personal am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ignor zgomotul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.