Jump to content

Bmw 520i - AOB


adrian17071979

Recommended Posts

Salut toti impatimitii BMW.

Asa cum este normal pentru un incepator pe astfel de forum , am sa imi descriu si eu masina care am achizitionat-o anul trecut dupa o lunga cautare in tara unde s-a fabricat.

Asadar , cu 2800 euro in buzunar am plecat la drum spre Germania sa imi achizitionez visul meu de ani de zile la care ravneam de cand am vandut un 318i de care am fost foarte multumit din toate punctele de vedere , dar care batranetea isi spunea cuvantul.

Ajuns in parcul de masini erau doua astfel de modele , 520i , unul gri metalizat cu toate optiunile inclusiv cutie tiptronic si altul albastru cu urmatoarele optiuni: ASC+T , oglinzi si geamuri electrice fata , cauciucuri de iarna ( dar cu jante din fier ) , airbeguri fata+ laterale , reglaj volan , etc . asa cum ii sta bine unui Seria 5 ( de specificat ca masina nu are geamuri electrice spate si interior din piele ).

Am optat pentru cel albastru deoarece avea cutie manuala si imi era teama sa nu dau gres cu cutia tiptronic din punct de vedere al consumului , plus ca nu eram obisnuit deloc cu astfel de cutie de viteze .

Dupa o proba de mers cu ea , proprietarul parcului dandu-mi voie sa o verific oriunde , am facut afacerea achizitionand masina la pretul de 2000 euro.

Bineinteles, m-am uitat pe actele masinii sa nu am surprize neplacute si am fost placut surprins sa vad ca masina a fost achizitionata de parcul auto respectiv de la reprezentanta BMW din acel orasel , Ulm.

Cu toate reviziile la zi si cu toate actele in regula am ajuns in tara unde apoi am inmatriculat-o , taxa de poluare fiind la vremea aceea 1000 euro.

Probleme pana acum nu au aparut , doar consumabile care la orice masina se duc : bielete antirului , rulment spate si ulei+ filtre.

Am achizitionat de curand si un set de cauciucuri de vara + jante aluminiu care m-au costat 800 lei.

Cam atat pentru inceput .

Va doresc km fara incidente si distractie placuta pe drumul " Placerea de a conduce".

post-51716-0-44004100-1320654002_thumb.jpg

post-51716-0-50846300-1320654035_thumb.jpg

post-51716-0-36357900-1320654099_thumb.jpg

post-51716-0-96245400-1320654204_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Este frumoasa masina si pare destul de intretinuta!

Este clar ca si tu esti pasionat,din moment ce ai plecat in germania sa iti "cauti fericirea"!:))

Ar fi mers niste jante minim pe 17 sa arate cat de cat ok,mie personal jantele "noi",imi aduc a unele de iarna...dar na,asta este parerea mea!

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri.

Da , ai dreptate , jantele nu sunt cine stie ce , insa am optat pentru pretul de achizitie .

Destul am mers cu cauciuciucurile de iarna ( bineinteles , sa nu se creada ca am sa montez pe cele din aluminiu cu cauciucurile de vara).

Toate cele bune si sa auzim de bine.

Link to comment
Share on other sites

Masina este din anul 1997.

Km parcursi :285000 ( revizia in cartea service a masinii la 260000 km)

Dotari: ASC+T , doua airbeg-uri frontale , doua airbeg-uri laterale , climatronic , geamuri electrice fata si cam tot ce este normal pe Seria 5 ( fara jante din aluminiu , interior din piele si geamuri electrice spate ).

Sa iti spun sincer daca ma duceam la granita dintre Germania si Olanda ( mai precis in oraselul Bochum) acolo o gaseam si la 1500 euro.

Da , la 2000 euro chiar si 2500 euro se merita sa cumperi o astfel de masina din Germania.

Eu am avut putin noroc , deoarece fostul proprietar pe brief-ul masinii era reprezentanta Bmw din Ulm si poate de aceea arata si asa bine.

P.S.: Promit ca schimb sticla matuita dar te rog sa imi spui cit a costat lupele la farurile tale , poate in primavara le schimb si eu.

post-51716-0-05503500-1320910529_thumb.jpg

post-51716-0-57012000-1320910535_thumb.jpg

post-51716-0-32532500-1320910546_thumb.jpg

post-51716-0-67406700-1320910563_thumb.jpg

post-51716-0-13579900-1320910570_thumb.jpg

post-51716-0-49012600-1320910577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Masina este din anul 1997.

Km parcursi :285000 ( revizia in cartea service a masinii la 260000 km)

Dotari: ASC+T , doua airbeg-uri frontale , doua airbeg-uri laterale , climatronic , geamuri electrice fata si cam tot ce este normal pe Seria 5 ( fara jante din aluminiu , interior din piele si geamuri electrice spate ).

Sa iti spun sincer daca ma duceam la granita dintre Germania si Olanda ( mai precis in oraselul Bochum) acolo o gaseam si la 1500 euro.

Da , la 2000 euro chiar si 2500 euro se merita sa cumperi o astfel de masina din Germania.

Eu am avut putin noroc , deoarece fostul proprietar pe brief-ul masinii era reprezentanta Bmw din Ulm si poate de aceea arata si asa bine.

P.S.: Promit ca schimb sticla matuita dar te rog sa imi spui cit a costat lupele la farurile tale , poate in primavara le schimb si eu.

 

farurile mele sunt oem, nu le-am pus eu lupe. le-am luat printr-un schimb deci habar n-am in bani cat costa, poate la primavara trec pe facelift si ti le dau pe astea, oricum daca te apuci sa iti cauti da si tu un telefon inainte

Link to comment
Share on other sites

Salut .

Nici aici nu scap de mustrare .

Hai ca schimb si sticla ( poza )si duminica daca vii la intalnire dau cafeaua.

asta e greu de crezut!!

 

este greu pentru mine sa ajung duminica la intalnire, dar cine stie, poate am timp sa trec sa va salut. este ultima ta sansa cu sticla, daca nici acum nu o schimbi unde iti prind masina ii dau un ciocan in far :frantics:

stai linistit daca nu ii dai tu, ii dau eu :p

Link to comment
Share on other sites

Ce rai sunteti , ma refer la Riddler si dani3lll , asa ma iubiti voi pe mine????

Bine , schimb si sticla , dar Riddler te rog sa ma anunti cand vrei sa vinzi farurile .

P.S.: Vin sigur duminica , si saptamana trecuta ( poate sa confirme si Chiciuc ) am trecut pe acolo dar plecau la cafea ( erau doar Chiciuc , Victor si Robert ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pasiune exista , geamul la far exista insa , exista familie si casa mult mai importante .

Hai sa nu fiu off , iti dau dreptate dar nu in totalitate .

Promit ca o schimb cit mai curand posibil deoarece se preconizeaza frig si vreme care sa nu mai poti face treaba .

Asadar , urmeaza si sticla schimbata.

Link to comment
Share on other sites

Pasiune exista , geamul la far exista insa , exista familie si casa mult mai importante .

Hai sa nu fiu off , iti dau dreptate dar nu in totalitate .

Promit ca o schimb cit mai curand posibil deoarece se preconizeaza frig si vreme care sa nu mai poti face treaba .

Asadar , urmeaza si sticla schimbata.

nu am spus-o cu rautate,dar te motivaza putin :p

Link to comment
Share on other sites

Corect , mi-am dat seama.

Dar hai sa scriu si ce ganduri am referitor la farul nabadaios.

Am sa incerc sa il polisez , deoarece m-am apucat sa ii schimb sticla si am rupt doua cleme ( am sa revin si cu o poza ) .

Ridller mi-a promis ca daca vinde farurile lui o sa ma contacteze pe mine primul .

Acum am sa stau in stend by , doar ca am sa incerc sa il polisez iar daca nu merge sa rezolv asa , am sa schimb si sticla cu cea donata de Ridller.

Link to comment
Share on other sites

Uite aici o tentativĂŁ de polish :)

 

Este prima mea ĂŽncercare, am folosit xerapol, normal ar fi trebuit sĂŁ iasa de 10 ori mai bine dar am fost nevoit sĂŁ termin tot intr-o orĂŁ!

 

Ai reușit sĂŁ ĂŽntinzi bine husa? Sunt curios cum ai modificat prinderile!

 

BaftĂŁ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stii ca deja ma enervezi cu farul ala? familie si casa? te stergi mai repede la *** dimineata si ai timp sa o schimbi, sunt 4 suruburi care trebuie desfacute si stranse la loc, si vreo 6 cleme, daca se rup clemele de pe sticla veche nu e nici o problema, asta de la mine le are pe toate si cand o montezi e imposibil sa rupi vreuna din ele.... polishul la faruri e o prostie daca sunt de plastic, farul tau este matuit datorita polisharii
Link to comment
Share on other sites

stii ca deja ma enervezi cu farul ala? familie si casa? te stergi mai repede la *** dimineata si ai timp sa o schimbi, sunt 4 suruburi care trebuie desfacute si stranse la loc, si vreo 6 cleme, daca se rup clemele de pe sticla veche nu e nici o problema, asta de la mine le are pe toate si cand o montezi e imposibil sa rupi vreuna din ele.... polishul la faruri e o prostie daca sunt de plastic, farul tau este matuit datorita polisharii

Tu nu ai inteles un aspect:

TE ASTEPT SA BEM CAFEAUA !!!!!

De aceea nu il schimb decat cu tine.

Atentie: Sa nu se inteleaga altceva .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.