Jump to content

E46 instabil, greu de tinut pe linie dreapta


Recommended Posts

Salut, sunt tot eu, humaila (aka. Omul cu sobolani) (la motor, evident :)).

Am alta problema acum.

Ieri am fost pana la Focsani(ca de acolo ma trag) cu niste treaba (un botez + otrava de sobolani :) ).

A fost primul drum mai lung si mai in viteza de cand am schimbat pneurile de vara cu cele de iarna.

Mentionez ca pe roata dreapta fata mi-au pus un plumb neobisnuit de mare. Voi posta si o poza. Am stat langa baieti la echilibrare si mi s-a parut ca au facut ce trebuie.

Cum am plecat de acolo am simtit masina deosebit de instabila, dar intr-un mod foarte ciudat. Service-ul e in Pucheni si de acolo am venit pe DN1, drum pe care il stiu si stiu cum se comporta o masina sanatoasa pe acolo.

Daca tragea doar stanga, doar dreapta sau daca trepida volanul nu mi s-ar fi parut atat de dubios.

Eu patesc in felul urmator:

La mersul in linie dreapta e mai ok pana incerc sa evit ceva/gropi mici, balegi... pe drum, adica sa nu fie nevoie sa parasesc banda mea.

In momentul ala incepe greul.

Viteza aproximativa 100kmh.

Merg drept. Numai eu stiu cum reusesc sa o tin dreapta. Drumul meu e o serpuiala insesizabila din exterior. Doar eu o simt.

Incep manevra de evitare - cateva grade de volan stanga. Putin. Si nu din scurt.

Masina vireaza usor stanga si apoi apoi incepe sa traga stanga, apare o forta care ma trage spre stanga chiar daca eu corectez volanul!!!

Neraspunzand, sunt tentat sa iau mai mult. Moment in care incepe sa revina spre dreapta, dar mai mult decat ii cer eu. Forta de mai sus se muta si incepe sa traga spre dreapta.

Atunci tre sa iau stanga sa o corectez. Si totul se repeta la scara din ce in ce mai mica, pana reusesc sa o tin perfect dreapta.

Multi mi-au zis ca e din cauza drumului, ca ar fi bombat ca sa se scurga apa.

Nu e prima data cand fac drumul ala. Il fac de cel putin 2 ori pe luna si pana sa am masina mea, l-am facut cu diverse masini.

Ieri mi-a fost frica sa sar de 100-120 kmh.

 

Eu cred si sunt convins ca e geometria, nu plumbul de la roata.

Ma insel?

Edited by humaila
Link to comment
Share on other sites

Unele modele de bmw din ce stiu eu si e46 au tendinta sa copieze drumul daca ai roti mari si late.Teoretic cu jantele de fabrica 15 sau 16 si latimea corespunzatoare nu ar fi trebuit sa ai probleme.Acelasi lucru patesc si eu la E36 de la 120 in sus fac rotile ca toti dracii,de imi trepideaza si oglinzile si toata masina,dar nu au fost plumbuite deloc,doar montate anvelope,iar inainte cu rotile pe 17 nu aveam problema asta,doar tindea sa copieze denivelarile drumului.Incearca sa le echilibrezi din nou si vezi cum se comporta masina. :download: Edited by FlorineluXXL
Link to comment
Share on other sites

Unele modele de bmw din ce stiu eu si e46 au tendinta sa copieze drumul daca ai roti mari si late.Teoretic cu jantele de fabrica 15 sau 16 si latimea corespunzatoare nu ar fi trebuit sa ai probleme.Acelasi lucru patesc si eu la E36 de la 120 in sus fac rotile ca toti dracii,de imi trepideaza si oglinzile si toata masina,dar nu au fost plumbuite deloc,doar montate anvelope,iar inainte cu rotile pe 17 nu aveam problema asta,doar tindea sa copieze denivelarile drumului.Incearca sa le echilibrezi din nou si vezi cum se comporta masina. :download:

 

tu zici de "tramling" dar el are probleme mai mari.

 

prnind de la geometrie, la ce a zis XXL de bielete.

 

daca erau echilibrate prost, vibra volanul in draci.

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu asa la un e39,problema am avut la 2 cauiucuri erau strambe dar nu se vedeau.dupa ce am pus noi a mers bine,parerea mea pune alea de vara la loc cu gentile ce le aveai si vezi daca iti face la fel.daca nu sunt cauciucurile sau poate caseta de directie nu stiu parerea mea sper sa ajute.Stima Edited by marius525
Link to comment
Share on other sites

Geometria este sigur. Aceeasi problema am avut-o eu la un E90 dupa schimbarea cauciucurilor.

Am pus de vara pe aceleasi jante pe care le-am avut si iarna... si era belea mare.

Nu puteam sa merg cu mai mult de 90 prin afara localitatilor. Mergea ce mergea drept si de-odata tragea stanga sau dreapta asa de tare, incat imi lua volanul din mana. Era super stresant si obositor. Trebuia sa stau cu 2 maini pe volan mereu si atent ca trage nebuna.

 

Si nu are legatura cu tramlingul sau altceva [bielete, etc]. Masina mergea super ok, iar cand am pus caucicurile de vara s-a schimbat radical.

 

La geometrie a iesit o roata spate cu belea. Problema cred ca vine de la faptul ca roata nu se dezlipea, si ala a dat cu un mare baros in cauciuc ca sa cada roata de pe butuc, ea fiind oarecum lipita acolo. Chestia asta probabil ca a dus la afectarea geometriei.

Link to comment
Share on other sites

Unele modele de bmw din ce stiu eu si e46 au tendinta sa copieze drumul daca ai roti mari si late.Teoretic cu jantele de fabrica 15 sau 16 si latimea corespunzatoare nu ar fi trebuit sa ai probleme.Acelasi lucru patesc si eu la E36 de la 120 in sus fac rotile ca toti dracii,de imi trepideaza si oglinzile si toata masina,dar nu au fost plumbuite deloc,doar montate anvelope,iar inainte cu rotile pe 17 nu aveam problema asta,doar tindea sa copieze denivelarile drumului.Incearca sa le echilibrezi din nou si vezi cum se comporta masina. :download:

 

Sunt jante stock pe 16 cu pneuri 255/55

Eu patesc chestia asta pe drum fara denivelari.

Pe drum cu denivelari (sleauri) e... crunt.

post-48731-0-72174600-1321189793_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

geometria ca geometria, dar cred ca ai probleme si cu bieletele de directie si/sau bieletele antiruliu...

 

asta ca sa nu pomenesc de caseta de directie (putin mai probabil)... :rolleyes:

 

si mai e ceva: verifica strangerile prezoanelor la toate rotile :excl:

 

Bieletele antiruliu sunt proaspete.

Sper sa nu fie caseta... :(

Asta cu prezoanele e de luat in calcul.

M-as duce acum sa le verific.

IMI STA PE CREIERI CHESTIA ASTA!!! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu asa la un e39,problema am avut la 2 cauiucuri erau strambe dar nu se vedeau.dupa ce am pus noi a mers bine,parerea mea pune alea de vara la loc cu gentile ce le aveai si vezi daca iti face la fel.daca nu sunt cauciucurile sau poate caseta de directie nu stiu parerea mea sper sa ajute.Stima

 

Eu am o diferenta fata/spate

Pe fata am 205/55 si pe spate am 205/50.

Aici sa fie buba?

Link to comment
Share on other sites

Geometria este sigur. Aceeasi problema am avut-o eu la un E90 dupa schimbarea cauciucurilor.

Am pus de vara pe aceleasi jante pe care le-am avut si iarna... si era belea mare.

Nu puteam sa merg cu mai mult de 90 prin afara localitatilor. Mergea ce mergea drept si de-odata tragea stanga sau dreapta asa de tare, incat imi lua volanul din mana. Era super stresant si obositor. Trebuia sa stau cu 2 maini pe volan mereu si atent ca trage nebuna.

 

Si nu are legatura cu tramlingul sau altceva [bielete, etc]. Masina mergea super ok, iar cand am pus caucicurile de vara s-a schimbat radical.

 

La geometrie a iesit o roata spate cu belea. Problema cred ca vine de la faptul ca roata nu se dezlipea, si ala a dat cu un mare baros in cauciuc ca sa cada roata de pe butuc, ea fiind oarecum lipita acolo. Chestia asta probabil ca a dus la afectarea geometriei.

 

Mersi mult, oricum era in program si o operatiune de genul asta.

Maine direct la geometrie ma duc.

Vreo recomandare de.... "matematicieni" buni in Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Sunt jante stock pe 16 cu pneuri 255/55

Eu patesc chestia asta pe drum fara denivelari.

Pe drum cu denivelari (sleauri) e... crunt.

cauciucurile de vară ce dimensiuni au?

Nu de alta, dar 255 pe jante de 16 sunt cam mari. Ce J au jantele?

Problema ta poate să fie din cauza lăţimii anvelopelor.

Edit: cere 4 roţi împrumut de la cineva şi vezi dacă e vreo diferenţa. Dacă nu, trebuie verificate geometria, suspensia şi/sau direcţia.

Eu zic că e de la lăţimea anvelopelor, din două motive:

1. Cu cele de vară ziceai că e ok.

2. Problema se agravează pe drumuri cu sleauri.

 

Şi încă ceva: ar fi trebuit să duci jantele la verificat/îndreptat înainte să schimbi cauciucurile.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

cauciucurile de varĂŁ ce dimensiuni au?

Nu de alta, dar 255 pe jante de 16 sunt cam mari. Ce J au jantele?

Problema ta poate sĂŁ fie din cauza lĂŁĂžimii anvelopelor.

Edit: cere 4 roĂži ĂŽmprumut de la cineva Âşi vezi dacĂŁ e vreo diferenĂža. DacĂŁ nu, trebuie verificate geometria, suspensia Âşi/sau direcĂžia.

Eu zic cĂŁ e de la lĂŁĂžimea anvelopelor, din douĂŁ motive:

1. Cu cele de varĂŁ ziceai cĂŁ e ok.

2. Problema se agraveazĂŁ pe drumuri cu sleauri.

 

ÂŞi ĂŽncĂŁ ceva: ar fi trebuit sĂŁ duci jantele la verificat/ĂŽndreptat ĂŽnainte sĂŁ schimbi cauciucurile.

 

205, scuza-ma, am gresit eu!

Link to comment
Share on other sites

Acum am ajuns acasa.

Am fost la un service de roti maricel. Nu i-as da numele ca sa nu fiu banuit de reclama mascata.

Am echilibrat rotile. As gresi daca as spune ca le-am reechilibrat. Erau PRAF!!!

Plus ca aveam o janta pe spate stramba, pe care am indreptat-o pe loc.

Cu ocazia asta am facut si presiunea.

Am plecat de acolo cu emotii.

Acum ori e autosugestia, ori chiar s-a rezolvat...

Oricum, m-am mai linistit...

Vad eu maine cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

ĂnvãÞãtura de minte.

Eu, personal, duceam jantele la verificat/ĂŽndreptat cam o datĂŁ pe an Âşi abia apoi la echilibrat.

Am avut jante cu 0 Âşi 0 grame plumb pe ele Âşi cea mai gravĂŁ avea 5 Âşi 15 parcĂŁ.

Sper cĂŁ s-a rezolvat problema ta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.