Jump to content

Jante potrivite pt seria 3 E46


Recommended Posts

M-am plictisit si nu mai imi place Et care il au aceste jante.

 

Sunt prea innauntru.

 

Daca puteti sa-mi spuneti o combinatie de Et+J care sa arate bine si sa nu imi atinga... avand masina fff lasata.

 

Sa nu ma pun sa incarc si aici poze sa zica userii ca le blochez rasnitele :D pun un link unde se pot vedea pozele:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/78833-bmw-e46-cabrio-2500cm/page__st__360

 

 

Astept parerile si sfaturile voastre.

 

Voie buna :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut pe e46 cu arcuri sport (abia dacĂŁ intra un deget ĂŽntre roatĂŁ și aripĂŁ) jante cu ET38, J8, cu anvelope de 225/45/18 toate patru și nu atingeau deloc și nici nu erau intrate ĂŽn interior. Se potriveau perfect.

 

Uite niște poze cu fosta mea mașinĂŁ (sunt din anunțul de revânzare al noului sĂŁu proprietar). Nu sunt fĂŁcute chiar bine, dar poți sĂŁ-ți faci o idee.

Edited by bogdan.m
Link to comment
Share on other sites

cel mai simplu e cu distantiere zic eu.nu stiu ce ET ai acum dar mai mult de 10 mm nu cred ca ti-ar trebui la distantiere.

 

La jantele pe care le are el acum Styling 72 parerea mea este ca a gresit din prima de cand si le-a achizitionat, eu nu as fi dat bani pe niste jante doar ca sunt BMW si 18' cu un ET :pinch: GROTESC :pinch: si anume 47 si 50 :no: dar fiecare cu "pasaricile" lui

 

De la ET 50 pe un cabrio sa ajungi sa-ti arate masina cum trebuie adica pe la ET 30 iti cam trebuiesc distantiere de 20mm , cu 10mm nu faci nimic ( mai bine nu pui distantiere, tot urat va arata)

 

Sa nu uitam ! cu cat coboram masina mai mult cu atat rotile se duc in interior ....

 

.........prin urmare

 

http://forums.autodesk.com/autodesk/attachments/autodesk/85/17418/1/AutoCAD_FatalError.gif

 

P.S. Sunt deacord cu distantierele, numai cu ele iese ceva frumos, iti poti faci calcule exact cum vrei sa-ti arate masina, dar pe langa asta conteaza si ETul de baza al jantelor si mai conteaza mult si anvelopele + droop_ul

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut pe e46 cu arcuri sport (abia dacĂŁ intra un deget ĂŽntre roatĂŁ și aripĂŁ) jante cu ET38, J8, cu anvelope de 225/45/18 toate patru și nu atingeau deloc și nici nu erau intrate ĂŽn interior. Se potriveau perfect.

 

Uite niște poze cu fosta mea mașinĂŁ (sunt din anunțul de revânzare al noului sĂŁu proprietar). Nu sunt fĂŁcute chiar bine, dar poți sĂŁ-ți faci o idee.

 

Bogdan a mea e mult mai joasa.

Sunt chiar intrate sub aripa. Ms de sfat.

 

ET35 cu un 8/8,5J fata si 8,5/9/9,5J spate. Sau la actualele poti folosi distantiere, adica sa scazi ET-ul :)

 

@CSL nu cred ca mai imi intra ET35 cu J peste 8-8,5

 

@Alex230 m-am gandit si eu la distantiere dar nu cred ca imi ajung de 10mm

 

Ms frumos

 

La jantele pe care le are el acum Styling 72 parerea mea este ca a gresit din prima de cand si le-a achizitionat, eu nu as fi dat bani pe niste jante doar ca sunt BMW si 18' cu un ET :pinch: GROTESC :pinch: si anume 47 si 50 :no: dar fiecare cu "pasaricile" lui

 

De la ET 50 pe un cabrio sa ajungi sa-ti arate masina cum trebuie adica pe la ET 30 iti cam trebuiesc distantiere de 20mm , cu 10mm nu faci nimic ( mai bine nu pui distantiere, tot urat va arata)

 

Sa nu uitam ! cu cat coboram masina mai mult cu atat rotile se duc in interior ....

 

.........prin urmare

 

http://forums.autodesk.com/autodesk/attachments/autodesk/85/17418/1/AutoCAD_FatalError.gif

 

P.S. Sunt deacord cu distantierele, numai cu ele iese ceva frumos, iti poti faci calcule exact cum vrei sa-ti arate masina, dar pe langa asta conteaza si ETul de baza al jantelor si mai conteaza mult si anvelopele + droop_ul

 

Am gresit ma Edy, dar mna asta e asa invata omul....jantele erau sa zic OK inainte de coborare

Et 30 nu cred ca am sanse ...nici nu mai pun roata sus (intrand sub aripa)

 

Droop-ul nu stiu cat este exact... cum masor asta?

 

Cred ca pana la urma solutia va fi ...ALTE JANTE :D

Link to comment
Share on other sites

ET 47, J 8,5--Arcuri sport

 

@fizz de spate asa sta si a mea dar fata e mult mai jos.

 

Eu am ET 50 cu 8J fata si 8,5 spate...dar arata mult, mult mai urat ca si la tine... si ai Et 47 :blink:

Adica mult mai inauntru si pe fata am distantiere de 8mm (cred) ...altfel nu intra suspensia reglabila

 

http://img402.imageshack.us/img402/682/bmwcabriotoamna20113645.jpg

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

245/35 distantiere de 10mm si 9J cu ET 38 spate

1 deget intre aripa si anvelopa spate eibach pro kitt (masina goala) iar cu 4 persoane + bagaj masina coboara la nivelul anvelopei pe spate cum e in poza de mai jos cu sportline

 

http://img20.imageshack.us/img20/3087/p1020896modif.jpg

http://img40.imageshack.us/img40/5513/p1020907modif.jpg

 

 

255/30 distantiere 5mm si 9.5j cu ET 35 spate

Arcuri Eibach SPORTLINE

 

http://img832.imageshack.us/img832/2426/img6683655x436.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

in principiu din ce am vazut pana la 50 mm coborare pe spate e ok cu jante oem(atat am si eu coborarea dar oricum se vede si la mine ca sunt un pic cracanate rotile) totusi colegul are TA Tehnix si probabil ca e lasata la maxim adica 80mm.Oarecum off topic ma bate si pe mine gandul sa iau niste distantiere(ceva de 10mm),ce recomandati?ma uitam la H&R

ca jante eu am style 68

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

de cand am pus suspensia am facut 25.000 km si nu am schimbat nimic,articulatiile sunt cele originale ale masinii -odata cu suspensia am schimbat:

-flanse amortizor fata spate

-bucse bascula

ce-i drept eu am/aveam talon mai permisiv 50 cu jante de 16,de la vara trec si eu pe 17 si talon 45/40

Link to comment
Share on other sites

de cand am pus suspensia am facut 25.000 km si nu am schimbat nimic,articulatiile sunt cele originale ale masinii -odata cu suspensia am schimbat:

-flanse amortizor fata spate

-bucse bascula

ce-i drept eu am/aveam talon mai permisiv 50 cu jante de 16,de la vara trec si eu pe 17 si talon 45/40

Pai 16 e super acceptabil.

Link to comment
Share on other sites

asa , de curiozitate , cat de des va reparati directia si suspensia pt. ca masinile voastre sa arate super cu jantele alea si talonul ala mic la anvelope ?

nu are nici-o legatura, nu am auzit pe nimeni sa-si f*** directia din cauza jantelor mari, bucsile de la bascula le schimbi si tu cu 16 si eu cu 18 sau 19 deci despre care directie vorbim ca nu te-am inteles ??? basculele ?? pai astea le schimbi si tu cu 16 la un anumit nr de km si eu cu 18 sau 19, caseta de directie ? tu cati ai auzit ca si-au f*** caseta ? ca eu nu am auzit

 

Deci asta cu directia rupta este ce-a mai mare aberatie auzita vreodata .... tu mergi pe camp prin coclauri cu E36/E46/E90 ?? faci offroad ??? daca da atunci este intradevar posibil sa-ti rupi directia dar sfatul meu este sa-ti cumperi o masina dedicata pt asa ceva

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

avand talonul de genul 50 e normal ca in curbe acesta sa fie mult mai flexibil in comparatie cu 40 sau 35, de aici rezulta si instabilitatea si limitarea care inevitabil intervine, nu doar latimea conteaza!

corect,am facut test cu 225/45/17 ,diferenta a fost din punctul meu de vedere uluitoare cum aia 5mm au schimbat masina,practic masina se lasa in balon in unele viraje cu 45 era ca pe sine :p

asta a si fost motivul pentru care am trecut la style 68 :) in functie de cum se comporta cu ele e posibil sa urc catre 18,bine aici e o discutie mai lunga legata de dimensiunile jantelor-asimetrice cum avem la 68-uri sau simetrice(sper ca m-am exprimat corect)

@edy foarte corect,daca ai grija la gropi si nu bagi masina pe coclauri(lucru destul de greu de facut cu suspensie sport :D) nu e nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu distantiere...as vrea sa imi pun si eu dar doar pe spate si nu stiu cat de cat mi`ar trebuii :) Unii spun ca nu e tocmai bn cu distantiere, nu prea sunt safe....si nici politia nu ar fii de acord cu asa ceva :)

 

Atasez si eu 2 poze cu masina si astept niste sfaturi pt marimea distanierelor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.