Jump to content

Sfat achizitie 320D


Florin200us

Recommended Posts

Si de ce nu poate sa aiba km aia din 2002?

 

 

In primul rand masina este adusa din Germania. Acolo drumurile sunt multe si bune. Daca masina era achizitionata din Romania, km puteau fi reali, dar asa mi-e greu sa cred ca masina aia in Germania a facut asa putini km.

 

A condus-o un mos penionar numai spre piata si-napoi si la teatru in weekend. Au trecut aproape 10 ani si are 135000km, insemnand o medie de 13500 km/an. Nu e plauzibil, cel putin din punctul meu de vedere.

In Germania, greu gasesti o masina cu care s-a mers putin, eventual daca o iei de la vreun particular.

Edited by MihaiMAN
Link to comment
Share on other sites

Poti sa-i faci o verificare la rep BMW. Verifica-i km in toate cele 3 chei, in calculatorul farurilor, verifica istoricul si vezi cand are ultima intrare in service - data si la ce nr de km, din toate astea poti sa-ti faci o parerea despre km. In rest daca masina corespunde tehnic, se merita.

 

P.S.1 Daca mergi la service pt verificare sa fi tu cel ce alege rep. BMW la care veti merge si nu te dezlipi de vanzator cat timp se verifica masina ( cu 50E se fac multe in Romania ).

 

P.S.2 Acum am vazut si eu anuntul, din curiozitate...hmm. E cam greu cu km reali :no:. In fine , tu decizi !

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

In primul rand masina este adusa din Germania. Acolo drumurile sunt multe si bune. Daca masina era achizitionata din Romania, km puteau fi reali, dar asa mi-e greu sa cred ca masina aia in Germania a facut asa putini km.

 

A condus-o un mos penionar numai spre piata si-napoi si la teatru in weekend. Au trecut aproape 10 ani si are 135000km, insemnand o medie de 13500 km/an. Nu e plauzibil, cel putin din punctul meu de vedere.

In Germania, greu gasesti o masina cu care s-a mers putin, eventual daca o iei de la vreun particular.

 

 

Iar incepeti cu basme,cu masini diesel de 10 ani care au 135k km :laugh:

 

Si-a luat tata passat tdi 2008,km reali putin peste 160k km.Mi-am luat in 2007 e46 2004 km reali aproape 130k km.

 

Mai sunt oameni care au company car , si masina personala e a 2a masina.Eu am prieteni care abia abia fac 10k km pe an si nu sunt pensionari.

Au fost ani in care am facut 5k km cu masina mea pentru ca eram mai mult plecat in delegatii prin tara si mai sunt atatea cazuri.

Link to comment
Share on other sites

Au fost ani in care am facut 5k km cu masina mea pentru ca eram mai mult plecat in delegatii prin tara si mai sunt atatea cazuri.

 

Si daca faci 5k km an de ce sa nu iei un benzinar ?

 

Sunt tare curios care sunt nemtii care isi cumpara diesel doar de dragul de a avea un tractoras in parcare si fac 5k km/an,pana nici noi romanii nu mai gandim asa.

Link to comment
Share on other sites

Aveam diesel dinainte , nu am stat sa vand masina. De ce sa imi iau benzinar daca vreau diesel?

Masina din anunt este deja la al doilea proprietar in Romania. Plus ca este adusa in 2008 si este fabricata in 2002, adica are aproape 6 ani de Germania, inca ~ 4 ani de Romania si 135.000 km per total - poti sa crezi asa ceva ?! Eu nu . :nea:

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

Stai un pic,tu daca maine iti cumperi masina noua si faci 5k km/an 99,9% iti iei benzinar,totusi daca iti iei diesel si il vinzi dupa 10 ani cu 50k km reali,pe care ii poti dovedi garantat nu vinzi masina la pret de vitan.

 

Insa deja cand masina are aproape 10 ani este adusa din nemtia de 3 ani,cu 2 prop pe CI (deci 6 rulata acolo,unde ar fi putut avea si 2 prop) si masina se vinde la pret de vitan clar nu are doar 135k km,dar daca iti place sa crezi....

 

Neamtul,prop de bmw,pe care il cumpara cu 0 km si care face doar 5k km pe an clar nu isi cumpara diesel.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Parere: Datorita unor creduli de genul "De ce sa nu aiba x km reali dupa nu stiu cati ani si mai ales venita din Germania" multi samsari, vanzatori ambulanti, traiesc, se imbogatesc si persista in a aglomera piata cu astfel de masini care nu reflecta nici macar un pic de adevar.

Trebuie sa existe si oameni care cred tot ce scrie intr-un anunt.

Link to comment
Share on other sites

Pai si din cauza celor ca tine nu mai pot vinde propietarii masinile la pretul real , nu se poate domne are prea putini km , sunt masluiti.

Exista masini si masini , eu asta vreau sa zic , nu poti judeca o masina dupa an si km din bord.

O masina se verfica la motor , la tabla , se pune tester etc....ce faceti voi sunt simple supozitii.\

 

http://ecom.bmw.de/ecom32gahp/DE-GAHP/UVMBMW/de/pages/uvse/uic_details_vehicle_content.jsp?random=0.5335231357250194

 

Masina de 6 ani jumate 2.0 diesel si nici 40.000 km , nu se poate au mascarit-o samsarii aia de la BMW si au pus-o la premium selection.

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

Parere: Datorita unor creduli de genul "De ce sa nu aiba x km reali dupa nu stiu cati ani si mai ales venita din Germania" multi samsari, vanzatori ambulanti, traiesc, se imbogatesc si persista in a aglomera piata cu astfel de masini care nu reflecta nici macar un pic de adevar.

Trebuie sa existe si oameni care cred tot ce scrie intr-un anunt.

 

+1 :thumbsup:

 

 

 

Masina de 6 ani jumate 2.0 diesel si nici 40.000 km , nu se poate au mascarit-o samsarii aia de la BMW si au pus-o la premium selection.

 

Pe link-ul care l-ai atasat eu nu pot sa vad nimic. Spune-mi te rog si la ce pret este? La care mai adauga tu 2000 E taxa de prima inmatriculare + alte cheltuieli sa vezi la ce pret ajungi cu un E46 de 6 ani si 40,000 km. Eu cand mi-am cumparat E90 premium selection din Germania am platit pe el aproape 30.000 E(avea 17.000 km), + taxa inm. +drum am ajuns cu el pe la 32.500, in 2008, cand in Romania aceleasi masini se vindeau pe autovit cu 18-19-20.000 Euro. Cam asta este diferenta...

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

E un X3 la 21 000 euro.

Masina despre care se vorbea e de 3 ani in Ro si la al2lea propietar ,de unde stiti ce pret a avut in germania?

Repet e usor sa generalizezi , dar mai sunt si exceptii, masina nu se cumpara numai dupa an si km.Exact cei care cumpara asa sunt victime sigure ale samsarilor.

Link to comment
Share on other sites

Nu neg, ai dreptate, mai sunt si exceptii, dar logica ma face sa cred altceva, cel putin in cazul de fata.

Am un prieten bun care are tot un e46 320 d fab 2003. L-a cumparat din Germania in 2006 si cu vama, drum, taxe si inmatriculat masina l-a costat aprox 17.000 Euro. A achizitionat-o in 2006 cu 130.000 km din Germania, acum are aprox 240.000 si el este unicul prop in Romania. A tinut la ea ca la ochii din cap. Nu cred ca ar vinde-o nici cu 8000 E. Si pretul are rostul lui.

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

la premium selection nemtia,am gasit doar 6 e46-uri diesel 2003-2005 cu mai putin de 100k km,doar una limuzina si au niste preturi...cine da 9-10k euro pe un combi e46 ?

 

Pai si din cauza celor ca tine nu mai pot vinde propietarii masinile la pretul real , nu se poate domne are prea putini km , sunt masluiti.

Exista masini si masini , eu asta vreau sa zic , nu poti judeca o masina dupa an si km din bord.

O masina se verfica la motor , la tabla , se pune tester etc....ce faceti voi sunt simple supozitii.\

 

http://ecom.bmw.de/ecom32gahp/DE-GAHP/UVMBMW/de/pages/uvse/uic_details_vehicle_content.jsp?random=0.5335231357250194

 

Masina de 6 ani jumate 2.0 diesel si nici 40.000 km , nu se poate au mascarit-o samsarii aia de la BMW si au pus-o la premium selection.

 

99,9% dintre propr. bmw-urilor e46 puse pe autovit nu pot demonstra km,toti spun ca sunt tipla pana la fata locului.

Link to comment
Share on other sites

Pai si din cauza celor ca tine nu mai pot vinde propietarii masinile la pretul real , nu se poate domne are prea putini km , sunt masluiti.

Exista masini si masini , eu asta vreau sa zic , nu poti judeca o masina dupa an si km din bord.

O masina se verfica la motor , la tabla , se pune tester etc....ce faceti voi sunt simple supozitii.\

 

http://ecom.bmw.de/ecom32gahp/DE-GAHP/UVMBMW/de/pages/uvse/uic_details_vehicle_content.jsp?random=0.5335231357250194

 

Masina de 6 ani jumate 2.0 diesel si nici 40.000 km , nu se poate au mascarit-o samsarii aia de la BMW si au pus-o la premium selection.

 

Incep cu "deci" insemnad ca trag o concluzie, si anume: Km unei masini influenteaza foarte mult parerea cumparatorului(cunoscator/necunoscator in domeniu)si in eventuala decizie ce o ia(daca va cumpara sau nu masina). Eu daca iti arat o masina, o spilcuiesc, o aranjez, o polisez, o parfumez, dar cu km dati inapoi, TU, si ma refer la tine personal, ai cumpara-o, pentru ca nu faci diferenta intre Germania si Romania si anume ca in Germania masinile merg mult pentru ca au pe unde. Au sute de km pe unde poti plimba masina fara sa realizezi ca au trecut.

Nu din cauza mea proprietari nu isi vand masinile la pret real. Eu sunt un om corect si stiu sa apreciez ce este bun si sa critic ce este prost si in acelasi timp condam pe cel care vinde un lucru prost sustinand ca este bun.

Sunt de parere ca orice masina va avea proprietarul potrivit, mai devreme sau mai tarziu.

Inca ceva: O masina o judeci dupa proprietar. O simpla analiza a omului iti rezulta niste pareri ce te ajuta sa continui sau nu discutia cu acesta.

 

Cunosc caz cand omul a facut exact ce ai spus tu mai sus, a verificat-o in acelasi mod, poate chiar in aceeasi ordine dupa spusele tale si s-a trezit cu o toroapa de seria 3 pe care a dat 12500 de euro si in care baga bani pentru ca ii pica toate plus ca pe bord avea 120000km din 2005 si real probabil cu vreo 100mii mai mult. Trage tu concluzia!

 

Ca o ironie, sper ca nu iti cumperi masina prea curand, pentru ca nu vreau sa se mai imbogateasca vreun samsar pe urma ta.

Edited by MihaiMAN
Link to comment
Share on other sites

Hahahahah ...nu mai imi duce mie grija!

Am cumparat cateva masini pana acum si nu am luat niciodata teapa , dar nici nu cumpar de la samsari.Esti prea stresat de nr de km , conteaza mult mai mult ingrijirea unei masini decat nr de km.Se dau 2 masini, una are 200k km facuti 90% exterior si 10% oras si una cu 100k km 90% oras si 10% exterior ...la care sunt sanse mai mari sa cada ambreiajul-volanta , turbina etc??Sa nu mai zic ca sunt unii care merg numai in limitare si distrug masina in 50 k km.

Nu toate lucrurile sunt asa albe sau negre...cum am zis esti tipul preferat al samsarilor , se uita la an si km si inghite galusca.

Link to comment
Share on other sites

eu anu trecut in toamna dupa ce am vandut bmwu mi-am luat din autovit un ford mondeo din 2006 cu 90k la bord...arata impecabil, nici nu ziceai ca are mai mult cu toate ca nu credeam...cand am ajuns acasa si m-am uitat prin hartiile alea pe care le avea in mapa am gasit una de la service din belgia in 2010 ain martie avea 170k...nu ma impresioneaza foarte tare numarul de km atat timp cat masina este ingrijita si nu arata nr ala de km...la bmw cand l-am luat nici nu m-am uitat la km...am bagat-o pe tester, am ridicat-o pe elevator si era impecabila...omu a tinut la ea chiar daca a mers cu masina
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.