Jump to content

Sfat achizitie 320D


Florin200us

Recommended Posts

am un cunoscut, a luat un opel astra de 4 ani vechime, impecabil.. :) cu exceptia unui tacanit pe care boul nu l-a auzit, ca auzit eu ca taote diesel tacane. . A mers singur.

 

 

Vine prima revizie, ala pusese un ulei super gros sa ascunda motorul praf, dau astia baia de ulei jos, adunai spanul cu mana ... service-ul i-a zis ca nici nu mai are rost sa se uite ce are, ca sa o vanda naibii ...

MAine o sa o vezi pe autovit... impecabila.. :)

 

In alte tari se poate verifica la rar .. normal nu s trece in carnetelul ala cati km aveai la fiecare ITP ? dar asta ar merge la masini rulate exclusiv in tara..

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-320-C21781195.html

 

De asta ce parere aveti, parca arata bine la prima vedere.

 

O stie cineva?

 

In ultima poza se vede o maciulie de masina automata si trimuri gri punctate..au uitat cum se numesc!:)

Deci ultima poza nu are nicio treaba cu masina!

Are si incalzire in scaune in ultima poza!=))

 

Cea cu interiorul galben...a fost la @mario_internationalul si avea acum 2 ani 200k km...a mai avut 3 proprietari de atunci si fiecare a scos carte noua,deci este unic proprietar!:)

Edited by strees
Link to comment
Share on other sites

Km se pot verifica la Bavaria doar in baza istoricului!

Sau daca ai pe cineva priceput sa`ti spuna daca s`au umblat la ei,dar nu va putea sti cati au fost dati inapoi!

Masina aia neagra cred ca este a lui @mario_internationalul...o are de vreo 2 luni!:)

Link to comment
Share on other sites

Era de vanzare pe autovit...si a luat`o el,parca era destul de incantat de ea!

Nu stiu dc o vinde si nu cred sa aiba probleme...dar nu pot eu baga mana in foc,cred ca o testare riguroasa,v`a scoate la iveala eventuale probleme,daca ele exista!

Cat vrea pe ea?!

Link to comment
Share on other sites

7500 E

 

'huruie rulmentul de la ambreiaj, tampon motor, placute frana fata, bucse bascule fata, uleiul si consumabile'

 

Acestea sunt problemele care sunt la ea, cu siguranta la demontare apar si altele.

 

Cred ca este cam supraevaluata, nu stiu ce km are, astept un raspuns de la el.

Plus ca 'miros' o urma de bisnita, sper sa ma insel. :)

Link to comment
Share on other sites

Oare a mea este scumpa acum..la banii pe care ii cer,masina fiind fara defect si cu km reali?!:)))))))))))))

 

Nu stiu ce sa zic...de exmeplu,daca schimbi ambreiajul cu totul,ca sa fie treaba treaba,ar trebui sa schimbi si volanta,altfel volanta veche v`a uza ambreiajul noi...dar nu sunt sigur!

Link to comment
Share on other sites

@Florin200us km ii poti verifica sa vezi daca s a umblat la ei dar in nici un caz sa afli exact cat au fost dati inapoi. Dupa cheie nu faci nimic. Eu am verificat-o pe a mea la reprezentanta si dupa cheie avea km din bord, dar pe module surpriza erau umblati la ei pt ca avea o eroare inregistrata la un nr de km mai mare. Chestia cu km e relativa, degeaba are km reali daca a fost intretinuta aiurea. Fie ca iei masina de la samsari fie de la proprietar faci o verificare sa fie ok articulatiile ( adica sa nu ai bucse lipte cu banda sau mai stiu eu ce improvizatii), motorul sa fie in mintile lui, si sa fi antent sa nu iei 2 in 1 (adica sudata pe la jumatate). Indiferent cat de bine se prezinta masina sa te pregatesti sa mai bagi apoi niste bani pt ca totusi au niste ani masinile si vor incepe usor usor sa pice. In rest bafta.
Link to comment
Share on other sites

asa stiu si eu cu volanta ... schimbi tot kit-ul

 

la a ta sincer ... nu ma incanta aceea resoftare :(

 

@dxdx, stiu sunt constient, ... nu o sa cumpar fara o verificare la un service BMW, km cred ca sunt relevanti ... uzura unei masina la 150.000 are un grad pe cand la 200.000 km are al grad

 

nu as cumpara o masina la care s-a umblat la km, stiu ca nu poate stabili nimeni cat sau dat inapoi dar daca s-a umblat la ei ... nu s-a umblat ca sa se de 10.000 km ... clar

 

stiam ca de pe cheie se pot citi cu exactitate ... o sa sun la BMW Sibiu sa vedem ce zic baietii

Link to comment
Share on other sites

Ce-mi place mie cand se dau sfaturi din auzite. Am facut resoftari la toate masinile, cu care am facut peste 30-40k pana le-am vandut si nu s-a schimbat la niciuna, nici pana in ziua de azi, nici ambreiaj, nici volanta, nici turbina, nimic. Evident, daca resoftezi un cazan pe roti si dupa te crezi in filme si faci numai liniute pe la semafoare (de unul singur, normal), te mai miri ca-ti pica tot ce poate pica ?
Link to comment
Share on other sites

Ce-mi place mie cand se dau sfaturi din auzite. Am facut resoftari la toate masinile, cu care am facut peste 30-40k pana le-am vandut si nu s-a schimbat la niciuna, nici pana in ziua de azi, nici ambreiaj, nici volanta, nici turbina, nimic. Evident, daca resoftezi un cazan pe roti si dupa te crezi in filme si faci numai liniute pe la semafoare (de unul singur, normal), te mai miri ca-ti pica tot ce poate pica ?

 

presupun ca de fraieri nu se face asta din fabrica? sau nu poseda ei tehnologia necesara...?

Link to comment
Share on other sites

nu, da stiu asta de la cineva care si a schimbat motorul, de la 118d la 120d fara sa schimbe si volanta de 120d, l-a tinut o luna :thumbsup:

 

 

La E46 este aceiasi volanta si la 318d si la 320d,inclusiv x3 de 150cp si sunt foarte sigur ca si la 118d este la fel ca la 120d sau 318/320d E90!

Deci daca la un 320d E46 tine volanta la o resoftare pana la 180cp,la 318d dc nu ar tine pana la 150cp?

 

A spus si un coleg mai sus ca sunt la fel,iar volanta fiind cu masa dubla...poate pica oricand din "n" motive!

 

Eu am masina resoftata de aprox 20k km si 2ani...nu am avut si nu am probleme,masina are acum 109k km!

Link to comment
Share on other sites

presupun ca de fraieri nu se face asta din fabrica? sau nu poseda ei tehnologia necesara...?

 

Te rog nu baga asta cu: "de fraieri nu se face asta din fabrica?"...neamtul etc!

Este strategie de marketing...daca erau fraieri nu mai faceau 320d si exista doar 318 sau viceversa!

Motorizarile sunt facute pt consum si necesitati...de aceea un E90 316d este mai ieftin si consuma mai putin decat un E90 320d!

Logic zic eu...nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.