Jump to content

Pareri e38 728i


db 85 amd

Recommended Posts

va rog sa va dati aici cateva pareri despre un 728i din 2001(facelift),motor M52TUB28

sunt in pragul unei achizitii de acest fel si,oscilez intre un 728 si un 525 din 2002

stiu ca impozitul e dublu la 728,nu ar fi asta impedimentul..

 

Ce intrebari as avea eu:

-legat de performante,stiu ca nu are cum sa fie prea sprintena,cred ca un 2.8 e sprinten pe e36,dar sper ca nici nu o sa ma rog de ea pe drum :)--cei care au sau au avut 728 rog sa posteze

-iar legat de problema nikasilului folosit la m52-urile astea,am citit gresit ca la modelele e38 cu facelift problema s-a rezolvat si nu mai apare?...

-legat de consum,proproetaru mi-a zis ca pe oras gen Oradea,Cluj Timisoara ii ia 12-13 si in afara la cca 120 ii ia 7.5-8,si asta e real?-la fel,rog pe cineva care a avut 728 sa confirme,sau sa infirme ;))

-ma ofitca tare ca nu are navigatie,cam cat m-ar duce montarea unei navi mare si cat de greu e de montat?

 

in rest are destule,scaune full electric,perdeluta electrica spate,spalatoare faruri,interior piele gri,masina este cam impecabila,am trimis un amic sa o vada si a ramas surprins de cum arata

 

ms

Edited by db 85 amd
Link to comment
Share on other sites

Ia un 525i din 2001-2003. E super reusita masina , mai usor de intretinut , fuge foarte bine , consuma mai putin decat 728i , masina e mai usoara si are motorul mai mic un pic decat 728i , dar performantele ca viteza , demaraj si consum sunt mai bune ca la 728i .

Motorul de pe 728i e cel mai mic de pe seria 7 , deci nu este cel mai potrivit , dar e OK. Seria 7 e mai grea ca si seria 5 , deci 525i face fata mult mai bine greutatii masinii (nu este cel mai mic motor de pe seria 5) si este un motor extraordinar de reusit .

Per total 525i e o masina foarte buna cu motorul ala , si pe langa asta gasesti mai multe piese SH in caz de nevoie. Seria 5 E39 a fost cea mai buna masina in clasa ei foarte multi ani , motorul de 6 cilindri in linie a fost un motor foarte premiat iar cel 2500 ccm e de generatie mai noua decat cel de 2800 ccm, si personal cred ca e cel mai bun BMW facut vreodata .

 

asta e masina? http://www.autovit.ro/bmw-728-C21952457.html

daca da, as lua 7-arul. :D

E frumoasa , mai ales culoarea si jantele alea . Dar gandestete ca 525i are exact aceeasi putere dar la o masina mai usoara si cu motor de capacitate un pic mai mica si de generatie mai noua , deci un consum mai bun si fuge mai tare. Si nu te gandi ca 525i nu are confortul la fel , pt ca este tot o masina mare si confortabila , si are stabilitatea mult mai buna decat seria 3.

Link to comment
Share on other sites

da,aia e masina,din link-ul pus de colegu mai sus...

mda,chiar oscilez,faza e ca nu am gasit pana acum un e39 ok 525i,,,sau chiar si 520i,neaparat facelift

sau daca am gasit ba nu are piele ba navigatie...e38 asta in afara de navi are cam tot ce ma multumeste.

plus ca tare mi-e frica sa nu mai creasca astia impozitele,2200ron sau cat e la 2800cmc,il mai inghit dar daca il mareste nu vreau sa ma apuc sa o vand in primavara

legat de piesele sh care se pot gasi mai usor cum preciza un coleg mai sus,,,chiar daca nu o sa ma apuc sa iau directie suspensii sau frane sh,o usa o bara sau doamne fereste alte kestii pretabile pt a fi luate sh,se gasesc gramada slava domnului am vazut ca sunt multe de anglia la dezmembrat...poate chiar si eu o sa iau daca e spre vara una cu volan dreapta sa am acolo una alta...

Link to comment
Share on other sites

Daca aia e masina din link-ul de mai sus, clar ia seria 7.

 

Ia un 525i din 2001-2003. E super reusita masina , mai usor de intretinut , fuge foarte bine , consuma mai putin decat 728i , masina e mai usoara si are motorul mai mic un pic decat 728i , dar performantele ca viteza , demaraj si consum sunt mai bune ca la 728i .

 

Fara suparare, dar aici este un forum BMW, cu pasionati BMW, deci initiatorul topicului ar fi trebuit sa primeasca sfaturi din suflet..direct din inima unui pasionat al acestei marci.

Ipoteze de genul..i-a seria 5 pentru cosumul mic, e mai usor de intretinut, nu prea le vad scopul aici. Un adevarat pasionat nu tine (sau nu ar trebui) sa tina cont de aceste lucruri. Vorbim despre seria 7 E38 totusi. De ce mnai esti pasionat BMW daca tu cauti o masina ieftina de intretinut? Atunci cumpara logan.

Sfaturile tale sunt pentru cei care isi iau logan 1.4 sau renault 1.5 dci :bye:

Link to comment
Share on other sites

Daca aia e masina din link-ul de mai sus, clar ia seria 7.

 

 

 

Fara suparare, dar aici este un forum BMW, cu pasionati BMW, deci initiatorul topicului ar fi trebuit sa primeasca sfaturi din suflet..direct din inima unui pasionat al acestei marci.

Ipoteze de genul..i-a seria 5 pentru cosumul mic, e mai usor de intretinut, nu prea le vad scopul aici. Un adevarat pasionat nu tine (sau nu ar trebui) sa tina cont de aceste lucruri. Vorbim despre seria 7 E38 totusi. De ce mnai esti pasionat BMW daca tu cauti o masina ieftina de intretinut? Atunci cumpara logan.

Sfaturile tale sunt pentru cei care isi iau logan 1.4 sau renault 1.5 dci :bye:

Dar ca si performante tot 728i recomanzi ? pt ca are aceeasi putere cu 525i . Deci 100km/h o prinde mai repede 525i , este mai dinamica 525i , este un motor de generatie mai noua 525i , E 39 este considerat de experti (nu numai de mine) cel mai reusit BMW ca tehnologie(la vremea lui) si calitate(chiar si in prezent) .

Deci nu stiu care sunt pasiunile tale , dar eu am dat sfaturile si din prisma unui pasionat BMW.

Link to comment
Share on other sites

diferenta e ceva la costuri de intretinere. Tot ce tine de articulatii vor pica mai des si vor fi mai costisitoare la e38.

 

 

 

E38 filtreaza exceptional denivelarile, pastrand o tinuta de drum exemplara, e o combinatie care numai la seria 7 o gasesti asta mi-a placut cel mai mult la el.

Upgrade-urile la e38, gen navigatie si alte zeci de chestii care le au ele pe lista de optiuni, multe din ele sunt foarte usor de facut.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

totusi ce are e38 in plus ca optiuni fata de e39?inafara de climatronic dublu si cotiera reglabila

 

ma bate si pe mine un gand intre astea 2 ,

 

merita un cosum mai mare, intretinere mai mare, pentru un e38? daca da pentru ce? inafara de confort, (totusi nu cred ca e o diferenta atat de mare), si senzatia de tanc

 

am pe lista si un insignia nou pe leasing, dar nu sunt foarte hotarat, mai arunc un ochi si la sh :D

Link to comment
Share on other sites

e o lista de vreo 2 pagini cred cu ce optiuni poti avea in plus.

Prince cele mai interesante mi se par volan reglabil electric in n-spe directii cu memorie si care se salta cand scoti cheia din contact pana la soft-close, portbagaj care se deschide si se inchide complet din cheie, scaune active ( au niste perne cu lichid care se plimba sub fund sa nu iti amorteasca) ... trapa din sticla, EDC, S-EDC, nenumarate optiuni legate de aspectul interiorului..

 

uite aici cateva cum arata cu ceva liste de echipament..

http://www.meeknet.co.uk/E38/bmw_e38_buying_guide.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.