Jump to content

trepideaza motorul si parca se inneaca


swsws

Recommended Posts

Mai intai salut pe toti membri acestui forum pentru ca nu am mai intrat de foarte mult timp .

Am o problema din care nu mai vad nicio iesire . Am un E46 din 2000,vanos, motor de 2000 benzina ,150hp.

Problema este ca la plecarea dupa loc tot timpul masina parca se inneaca si are un moment in care tremura motorul si oricat de tare as tura-o la fel face la plecarea dupa loc.

La fel se comporta si daca sunt in mers si bag piciorul brusc sa fac o depasire prima data parca se inneaca trepideaza putin si dupa isi da drumul dar se vede ca nu are aceeasi forta ca atunci cand mergea motorul asa cum trebuia.

Plus ca la relantii nu prea mai sta se se subtureaza si se opreste tot mai des asa din senin cand stau cu ea la semafor.

Dar aceste probleme le face deabi dupa ce se incinge motorul asa cum trebuie .

La rece merge destul de bine masina adica dimineata .

Oricum in ambele cazuri masina nu mai trage asa cum ar trebui sa traga.

Link to comment
Share on other sites

Fara o diagnoza e foarte greu de depistat, partea cu "innecatul" la accelerat poate fi debitmerul, in schimb nu ar trebui sa se opreasca la relanti; incearca sa scoti mufa de la el si sa vezi cum se comporta, daca se simte o diferenta. Ar trebui sa mearga mai bn. fara el decat cu el stricat; pot fi si multe alte cauze, insa eu la el m-as uita prima data.

La fel trebuie verificata si sonda lambda...

Cat este rece relantiul este mai mare, amestecul este altfel dozat si poate de aceea pare ca merge mai bn.

Edited by DYC66
Link to comment
Share on other sites

o problema asemanatoare cu a ta am avut si eu, se oprea motorul la relanti cand era cald

poate te ajuta

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/107761-e46-se-opreste-motorul/

acum sa vad daca se mai intampla problema dupa ce am schimbat senzorul(PS: acelasi motor, acelas an :D ).

Pai bun am inteles ca ai avut acea problema, dar cum merge masina dupa ce ai schimbat acel senzor?

Link to comment
Share on other sites

Pai bun am inteles ca ai avut acea problema, dar cum merge masina dupa ce ai schimbat acel senzor?

pai pana acum nu mi s-a mai oprit. ideea e ca la mine motorul nu se oprea tot timpul,doar din cand in cand.

zilele astea o sa-mi dau seama daca senzorul pozitie ax cu came a rezolvat problema.

Edited by zzzzgabone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.