Jump to content

Montare CD Player MP3 pe E46


Recommended Posts

As vrea sa fac o modificare pe masina mea in sensul ca as pune un CD player mp3 cu bluetooth insa nu prea stiu ce mufe trebuie sa aiba playerul in spate ca sa mi se potriveasca(bineinteles cu adaptor aftermarket).Si mai e ceva,dupa ce il montez comenzile de la volan vor functiona la player sau imi trebuie si acolo un adaptor?Mersi
Link to comment
Share on other sites

:) In primul rand iti va trebui un adaptor atferm. pentru mufa originala a masinii plus o rama de plastic pentru noul HU. Marea majoritate a playerelor din ziua de azi vin cu ISO si RCA, iar un astfel de adaptor costa cam 50 de lei. Mai apoi, in functie de ce player ai ales, se poate cumpara un al doilea adaptor pentru comenzile de pe volan, care insa este destul de scump.

 

Singurul lucru la care sa fii extra-atent este demontatul trimurilor de pe bord, trebuie sa le dai toate din dreapta si pana la volan jos pentru a avea acces la hu-ul stock. Se pot zgaria/rupe destul de usor. Este pe forum un tutorial despre cum sa dai jos trimurile.

 

In rest, bafta si atentie ! :ok:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Intre timp am luat tot ce imi trebuie insa ma confrunt cu o dilema:montand un astfel de player imi voi pierde privilegiul de a folosi comenzile de pe volan (in ceea ce priveste controlul playerului) si computerul de bord (pt ca scot navigatia 4:3), lucru care imi displace insa in schimb am obtinut un sunet net superior(CD MP3 Pioneer).Nu stiu ce sa fac!

Mai mult, unde pot sa ascund in bord atatea cabluri si mufe?Aici vorbesc despre mufa adaptoare si conectorul ISO al playerului.Astept niste pareri.

Link to comment
Share on other sites

Intre timp am luat tot ce imi trebuie insa ma confrunt cu o dilema:montand un astfel de player imi voi pierde privilegiul de a folosi comenzile de pe volan (in ceea ce priveste controlul playerului) si computerul de bord (pt ca scot navigatia 4:3), lucru care imi displace insa in schimb am obtinut un sunet net superior(CD MP3 Pioneer).Nu stiu ce sa fac!

Mai mult, unde pot sa ascund in bord atatea cabluri si mufe?Aici vorbesc despre mufa adaptoare si conectorul ISO al playerului.Astept niste pareri.

Are careva in plus un adaptor de antena ISO?

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu daca optezi pt un mp3 player aftermarket exista playere care suporta comenzi pe volan dar trebuie sa cumperi un "translator" ca sa priceapa playerul comenzile , e in jur de 100 euro parca , stiu ca am avut inainte o laguna 2 si am vrut sa fac operatiunea dar n-am mai apucat sa o fac ca am vandut masina
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu daca optezi pt un mp3 player aftermarket exista playere care suporta comenzi pe volan dar trebuie sa cumperi un "translator" ca sa priceapa playerul comenzile , e in jur de 100 euro parca , stiu ca am avut inainte o laguna 2 si am vrut sa fac operatiunea dar n-am mai apucat sa o fac ca am vandut masina

Am sa incep sa caut ceva,ca altfel e cam aiurea sa tot umblu la el.Mersi.

Link to comment
Share on other sites

1. http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_instalare/Adaptoare_CD_Player/PC99-X37/

 

2. http://www.autoshoping.ro/index.php?route=product/product&path=47&product_id=432

 

Cred ca tie interfata din primul link iti trbuie. Daca interfata nu contine si adaptorul din link-ul 2, atunci iti trebuie si ala. Eventual cand suni sa intrebi. Sper sa te ajute. Te salut.

Edited by ~Cosmin~
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

1. http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_instalare/Adaptoare_CD_Player/PC99-X37/

 

2. http://www.autoshoping.ro/index.php?route=product/product&path=47&product_id=432

 

Cred ca tie interfata din primul link iti trbuie. Daca interfata nu contine si adaptorul din link-ul 2, atunci iti trebuie si ala. Eventual cand suni sa intrebi. Sper sa te ajute. Te salut.

 

BMW 525D 2003 e39

 

Am incercat eu sa imi pun adaptor si nu a mers. Nu stiu de ce. Eu am incercat cu un kenwood tot de la be-loud si cu un adaptoru de care spuneai tu... Trebuie sa mentionez ca initial nu aveam comenzi pe volan. Volanul este schimbat. Dar pilotul automat merge dupa ce cineva mi-a tras 3 fire sau ceva de genul asta. Daca ai idei sa ma ajuti sa rezolv problema dau o lada de bere! Chiar imi doresc sa imi functioneze comenzile pe volan pentru un aftermarket unit.

 

Cu ce am incercat eu:

 

http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_instalare/Adaptoare_CD_Player/PC99-X37/

 

http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/Kenwood/KDC-BT52U/

Edited by cratemos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
am un e46 an 2000.. navigator ala mic macro... vreau sa scot afara am achizitionat un mp3 sony cdx-g1000u ... din cate am citit :) eu pot adapta la comenzi volan ... are mufa in spate ca si de casca .. cv de gen cum ai postat tu cu 50 lei pe be loud... si mai am nevoie de un cablu .. pt ca amplificatoru e in pordbagaj in magazia de cd cred... :) maine luni merg sa unu are cv servis audio o zis ca mio monteaza:) da sa ma lamuresc pot sa ii pun comenzi pe volan ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.