Jump to content

Afisaj bord e46


recris

Recommended Posts

Salutare. Mi am achizitionat de cateva zile un seria 3 e46. Va imaginati ca nu prea m-am dat jos din el. Pe langa faptul ca sunt foarte multumit si incantat, am o nelamurire. Am vrut bineinteles sa umblu peste tot, sa apas pe toate butoanele, sa aflu ce face fiecare si am reusit din pacate sa transform in mile afisajul computerului de bord, mai exact range-ul si viteza medie. Nu ar fi o mare problema dar acum imi sta ca un cutit in coaste, mai ales ca am cautat pe internet si nu am gasit nicaieri informatia asta. Mai era aici pe forum un topic asemanator dar nimic concludent, de aceea am decis sa deschid un topic nou, poate o sa fie de ajutor cuiva.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Se rezolva.

 

Pe tabloul de bord ai 2 butoane. Muti de pe manta BC pe km si apoi din butonul dreapat(asa tin eu minte) invarti stana/dreapta si o sa vezi ca se schimba afisajul, aceeasi poveste e si la temperatura. Daca nu reusesti incearca cu butonul din stanga ca nu mai sunt sigur care e responsabil cu mutarea asta.

Link to comment
Share on other sites

pai cu toolul de diagnoza sau din meniuri.... ca vad ca tu nu te descurci ...

 

1. ar trebui sa fie in setarile de pe ecranul de la navi mic... scrool down pana pe la ultimele setari din meniul settings (la mine erau cand aveam navi mic)

 

2. scrie si in manualul masinii combinatia de butoane care sa o faci (parca)

 

3. incearca si asa (nu stiu daca merge...am citit pe un forum)

- pune cheia pe 0.

- tine apasat bumbul din dreapta de la ceasurile de bord (cam 5 secunde)

- tinand apasat pune cheia pe pozitia 1 (si mai tine-l cam 5 secunde)

 

4. din meniul ascuns de la BC poti. vezi aici : http://www.bimmerboa...ms/posts/114795

 

5. se poate cu un tool de diagnoza Carsoft, NCS Expert, DIS, PAsoft bmwscanner, NavCoder

Link to comment
Share on other sites

Apasarea lunga a butonului BC (in momentul in care pe ecranul BC ai valoare care te intereseaza) stiu deasemenea ca are un efect dar nu sunt sigur daca schimbarea KM/Mile sau resetarea valorii...Poti totusi incerca

Nu merge. Am incercat. Cel mai probabil operatiunea se face din ecranul navigatiei si navigatia mea are un defect deoarece eu nu pot seta decat temperatura si speed volume(care nu stiu ce este). Acum mai ramane doar intrebarea de ce s-a schimbat de pe km pe mile de la bun inceput ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.